Las Story

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Ekipa „Las Story” szuka porostów

19:08, 11.11.2015
Ekipa „Las Story” szuka porostów Tym razem spotkanie z istotami przedziwnymi. Czym są? Ani roślinami, ani zwierzętami. Niektóre przypominają barwne kleksy, inne zaś brody starców albo gadzie łuski. To porosty.

Tym razem spotkanie z istotami przedziwnymi. Czym są? Ani roślinami, ani zwierzętami. Niektóre przypominają barwne kleksy, inne zaś brody starców albo gadzie łuski. To porosty.

Porosty odnalezione (fot. Las Story)
Porosty odnalezione (fot. Las Story)

Podziel się:   Więcej
Są to dziwaczne formy utworzone z grzybów i glonów lub sinic splecionych tak silnym uściskiem, że pytanie – czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie? – samo się narzuca. Biolodzy relacje ich łączące nazywają symbiozą, ale to mało romantyczne określenie  na szczęście nie spłyca  głębi ich związku i nie zmienia faktu, że jest on źródłem niebywałej mocy. Porosty są nad podziw odporne na suszę i mróz,  nie straszne im zastępy chorobotwórczych bakcyli ani zabójcze dla innych promieniowanie słoneczne.  Gdy wysłano je w kosmos, nie ugięły się nawet  przed próżnią… Jest jednak coś, co porostom zagraża dzisiaj śmiertelnie – to zanieczyszczenie środowiska oraz zmiany zachodzące w zbiorowiskach leśnych.

Porosty występują powszechnie w lasach, ale ich rola jest niedoceniana. Rosną głównie na korze drzew i murszejącym drewnie, są też ważnym składnikiem runa boru suchego. Biorą udział w retencji wody – porosty rosnące na korze sosny w borach gromadzą w plechach do 1 tony wody na hektar mimo, że ich sucha masa sięga tylko 50 kg! Stanowią schronienie i pokarm dla zwierząt, głównie drobnych bezkręgowców. Ważna, chociaż słabo poznana, jest ochronna rola porostów w lesie. Większość wytwarzanych przez plechy swoistych związków chemicznych (wtórnych metabolitów) jest inhibitorami, które hamują m.in. rozwój bakterii i zarodników pasożytniczych grzybów. W glebie pod plechami chrobotków stwierdzono setki razy mniejsze ilości bakterii.

Ekipa „Las story” wyrusza do Nadleśnictwa Karnieszewice, prawdziwego raju dla porostów. Nadleśnictwo współpracuje z prof. dr hab. Wiesławem Fałtynowiczem z Uniwersytetu Wrocławskiego i od lat prowadzi szereg badań oraz prac związanych z inwentaryzacją i ochroną porostów.