Las Story

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Robert Mysłajek – wśród gacków, nocków, rysiów i wilków

13:38, 21.11.2014
Robert Mysłajek – wśród gacków, nocków, rysiów i wilków Niestraszne mu wilcze odchody, stada nietoperzy czy dżdżownicożerne borsuki. Dr Robert Mysłajek z UW próbuje zaciekawiać odbiorców tajemniczym życiem dzikich zwierząt przez filmy przyrodnicze - np. współprowadząc serię „Las story” – artykuły popularnonaukowe, wycieczki czy książki. Nic dziwnego, że otrzymał nominację do nagrody Popularyzator nauki.

Niestraszne mu wilcze odchody, stada nietoperzy czy dżdżownicożerne borsuki. Dr Robert Mysłajek z UW próbuje zaciekawiać odbiorców tajemniczym życiem dzikich zwierząt przez filmy przyrodnicze - np. współprowadząc serię „Las story” – artykuły popularnonaukowe, wycieczki czy książki. Nic dziwnego, że otrzymał nominację do nagrody Popularyzator nauki.

Robert Mysłajek jest cenionym naukowcem (fot. M. Figurski)
Robert Mysłajek jest cenionym naukowcem (fot. M. Figurski)

Podziel się:   Więcej
Dr Robert Mysłajek, adiunkt w Instytucie Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z trojga finalistów w konkursie Popularyzator Nauki w kategorii Popularyzator Indywidualny: Naukowiec.

Kandydat jest współprowadzącym serii „Las Story” emitowanej w TVP. W tym cyklu filmów przyrodniczych zaproszeni naukowcy przedstawiają wyniki badań nad różnymi gatunkami lub problemami środowiskowymi. Dr Mysłajek, wspólnie z dr Sabiną Pierużek-Nowak podgląda fascynujące życie zwierząt. Czasem opowiada o wilczych kupach i podgląda proces kopania wilczych nor, czasem wącha popielice, a czasem śledzi borsuki. Opowiadania badaczy są przy tym niezwykle barwne i wciągające. Pokazuje przy tym, że zawód naukowca nie musi polegać na żmudnej pracy w laboratorium, ale może być niezłą przygodą.

Kandydat prezentował też wyniki badań nad różnymi gatunkami ssaków w kilku odcinkach serii „Dzika Polska”, m.in. w epizodach pt. „Nocka nocków”„Ja borsuk” i „Wilcze manewry”. Seria emitowana jest od kilkunastu lat przez kanały TVP, a także przez Planete i TV Focus. Niektóre z nich zostały także wydane w postaci płyt DVD.

Z kolei w odcinku „Dzikość w sercu” z serii filmów edukacyjnych „Ocalony świat” emitowanych przez kanały TVP, przyrodnik przedstawiał metody badań nad wilkami.

Dr Mysłajek naukę popularyzuje od prawie 20 lat. Przez ten czas przeprowadził dziesiątki wykładów popularnonaukowych i zajęć edukacyjnych. Prezentował podczas nich przede wszystkim wyniki badań nad ekologią ssaków oraz metody badawcze wykorzystywane przez biologów środowiskowych. Odbiorcami zajęć byli odbiorcy w różnym wieku - zarówno dzieci, jaki i dorośli - z Polski i z zagranicy. W czasie różnych spotkań opowiadał m.in. o wilkach w Polsce, „rysiach w zarysie”, "Syndromie białego nosa u nietoperzy”, o tajemnicach drapieżników czy o zwierzętach i zabobonach. naukowiec prowadził też warsztaty praktyczne pokazujące, w jaki sposób można nietoperze badać i chronić. Uczestnicy mieli m.in. okazję zapoznać się z działaniem detektorów ultrasonicznych – urządzeń umożliwiających wykrywanie dźwięków echolokacyjnych emitowanych przez nietoperze.

Dr Mysłajek w ciągu ostatnich dwóch dekad opublikował kilkanaście książek i broszur popularnonaukowych oraz kilkadziesiąt artykułów popularnonaukowych, zarówno w prasie międzynarodowej („Vakblad Natuur Bos Landschap” - Holandia, „VETinfo” – Litwa), w ogólnopolskiej (m.in. „Świat Nauki”, „Wiedza i Życie”, „Aura”, „Przyroda Polska”), jak i w regionalnej („Alma Mater” – miesięcznik UJ, „Przyroda Górnego Śląska”, „Przyrodnik Ustroński”, „Twój Doradca Rolniczy Rynek”).

Poza tym jest tłumaczem artykułów popularnonaukowych dla „Świata Nauki” – polskiej edycji Scientific American. Jest też redaktorem portalu popularnonaukowego przybliżającego czytelnikom wiedzę o tych latających ssakach.

Dr Mysłajek jest współprezesem Stowarzyszenia dla Natury Wilk. Dla organizacji tej prowadzi kanał YouTube i profil na portalu Facebook. Regularnie przygotowuje dla prasy informacje o badaniach nad ssakami.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce