• Wersja do druku
  • -AA+A

Wakacje na kresowych cmentarzach

14:42, 25.07.2011
Wakacje na kresowych cmentarzach W pierwszych dniach lipca 150 uczniów z Dolnego Śląska wraz ze swoimi opiekunami wyjechało na Ukrainę w ramach telewizyjnej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.

W pierwszych dniach lipca 150 uczniów z Dolnego Śląska wraz ze swoimi opiekunami wyjechało na Ukrainę w ramach telewizyjnej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.

Lityń
Lityń

Podziel się:   Więcej
Młodym wolontariuszom towarzyszyła jak zwykle ekipa STUDIA WSCHÓD, a ich pobyt na Kresach nadzorowała dolnośląska kurator oświaty Beata Pawłowicz.

Młodzież pracowała przy porządkowaniu 16 polskich cmentarzy - od Lwowa poprzez Pokucie, ziemię tarnopolską, aż po Podole - na nekropoliach, na których spoczywają nasi pradziadowie, ale również wielcy Polacy, ludzie znaczący dla naszej przeszłości.

Dla młodych Dolnoślązaków była to niezwykła lekcja patriotyzmu i historii. Z wielkim wzruszeniem wydobywali na światło dzienne zrujnowanie mogiły z polskimi nazwiskami i niepowtarzalnymi epitafiami. Ich pobyt na kresowych nekropoliach został zauważony przez miejscowe władze ukraińskie, które udzielały pomocy wolontariuszom z Polski.

O misji młodych ludzi z okolic Wrocławia pisały gazety na całej Ukrainie. Pracujących odwiedzały też ekipy telewizyjne. Nawiązały się niezwykłe przyjaźnie między rodakami żyjącymi po obu stronach granicy. Pozostało przekonanie, że ratowanie polskich, zapomnianych cmentarzy jest naszym patriotycznym obowiązkiem. My, mieszkańcy Dolnego Śląska, na którym po wojnie osiedliło się ponad milion Kresowian, jesteśmy spadkobiercami kulturowego dziedzictwa, które pozostało za wschodnia granicą.