• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Portal Edukacyjny Telewizji Polskiej - www.edu.tvp.pl

08:57, 29.08.2013
Portal Edukacyjny Telewizji Polskiej - www.edu.tvp.pl Od razu prawie tysiąc odcinków 40 najciekawszych serii edukacyjnych Telewizji Polskiej oraz mnóstwo znakomitych tekstów i informacji znajdzie się od pierwszego dnia nowego roku szkolnego na Portalu Edukacyjnym Telewizji Polskiej, nowej i nowoczesnej odsłonie projektu tworzonego od niedawna we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Od razu prawie tysiąc odcinków 40 najciekawszych serii edukacyjnych Telewizji Polskiej oraz mnóstwo znakomitych tekstów i informacji znajdzie się od pierwszego dnia nowego roku szkolnego na Portalu Edukacyjnym Telewizji Polskiej, nowej i nowoczesnej odsłonie projektu tworzonego od niedawna we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

logo
logo

Podziel się:   Więcej
Portal jest nowym interaktywnym narzędziem TVP, skierowanym do uczniów szkół podstawowych klas IV-VI, a w niedalekiej przyszłości – do wszystkich uczniów. Jego głównym celem jest przekazywanie informacji z wielu dziedzin nauki i kultury, inspirowanie do pogłębiania wiedzy, wspieranie cennych inicjatyw edukacyjnych z Polski i świata (na przykład: „Naukowcy zatrzymali światło…”, „Złoty medal dla Odyseuszy z Gdańska” czy „Dlaczego Europa zwróciła uwagę na pszczoły?”).

Portal grupuje wiedzę w kategoriach tematycznych: język polski, języki obce, nauka i technologie, matematyka, historia, geografia, nauka o człowieku, kultura, przyroda. Każda kategoria obejmuje materiały wideo z najciekawszymi seriami edukacyjnymi Telewizji Polskiej oraz aktualne informacje z danej dziedziny.

Młodzi internauci znajdą na portalu ekranizacje lektur oraz linki do audiobooków, a już niebawem - interaktywne testy wiedzy (w tym dyktanda), zabawy (quizy, krzyżówki) oraz autorskie filmy czy zdjęcia naszych internautów, Kto zajrzy do „Nauki i technologii”, przekona się, że matematyka może bawić. Kto będzie chciał wiedzieć, jak się buduje metro, albo poznać tajniki szyfrowania, dźwięku lub powody powstawania trąb powietrznych, wystarczy, że kliknie na „Jak to działa?”, z Radkiem Brzózką w roli głównej. A klikając w „Ofertę Pana Alberta” pozna m.in. kilka zasad fizyki, które może zastosować w wyczynowych trikach na deskorolce.

Młodzi humaniści, którzy zajrzą do „Języka polskiego”, będą mogli m.in. zgłębiać zasady poprawnej polszczyzny, dzięki poradom takich sław, jak prof. Andrzej Markowski („Od słów do głów” prowadzone przez Jarosława Kreta). Kandydaci na anglistów znajdą naukę tego języka w zabawnej formie. Serie „The best guest show” (gdzie dzięki Albertowi Einsteinowi i Marilyn Monroe zobaczyć można fascynację rozumu pięknem i piękna rozumem) oraz „Ups and downs” na pewno ich wciągną!

Portal odpowie też na najbardziej zwykłe i niezwykłe pytania, np. gdzie raki zimują, dlaczego mydło się pieni („Dlaczego? Po co? Jak?”), dlaczego mówi się: śpi jak suseł („Dzika Polska”), albo jak powstaje dźwięk w filmie (w serii „Jeden dzień z życia”). Porady jak radzić sobie ze stresem w szkole i w domu, czekają w serii „Cztery światy”, a informacje o łowcach burz w zakładce „Jak to działa?”.

Maciej Orłoś i Ania Karna zaproszą do odkrywania urokliwych miejsc w Polsce („Nie ma jak Polska”), Adam Wajrak – do udziału w jego pełnych przygód wyprawach („Wajrak na tropie”), zaś Wojciech Cejrowski - na wszystkie kontynenty. A na spragnionych dobrej dziecięcej rozrywki czekają m.in. reportaże z największych dziecięcych festiwali piosenki i tańca w Polsce: w Koninie, Kielcach i Suwałkach.

Portal będzie w pełni responsywny, tzn. będzie się dostosowywać automatycznie do wielkości ekranu, na którym będzie wyświetlany. Po co to komu? Bo czasy, kiedy strony internetowe oglądało się tylko na komputerach stacjonarnych i laptopach mijają bezpowrotnie. Liczba urządzeń mobilnych, tabletów i smart fonów, jest coraz większa (wg prognoz tylko w tym roku Polacy kupią 1,8mln takich urządzeń!). A więc wejść na www.edu.tvp.pl będzie można w domu, szkole, autobusie, pociągu… dosłownie wszędzie.

Partnerami Portalu Edukacyjnego TVP, oprócz MEN są też m.in.: Cyfrowa szkoła, Muzykoteka szkolna, Ninateka, Fundacja Nowoczesna Polska, Scholaris i Centrum Fizyki Teoretycznej.

Centrum Informacji TVP