• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

W styczniu TVP1 pokaże film „Ja wam to zagram” z udziałem Wandy Wiłkomirskiej

12:43, 10.12.2008
W styczniu TVP1 pokaże film „Ja wam to zagram” z udziałem Wandy Wiłkomirskiej TVP1 zaprasza widzów na telewizyjną premierę interesującego dokumentu z udziałem Wandy Wiłkomirskiej – „Ja wam to zagram”. Film w reżyserii Christine Jezior i Macieja Białobrzeskiego przedstawia życie oraz działalność artystyczną światowej sławy skrzypaczki, wybitnej artystki, ale przede wszystkim niezwykłego człowieka. Obraz widzowie zobaczą 13 stycznia 2009 r. o godz. 23.05 w paśmie TVP1 „Na własne oczy”.

TVP1 zaprasza widzów na telewizyjną premierę interesującego dokumentu z udziałem Wandy Wiłkomirskiej – „Ja wam to zagram”. Film w reżyserii Christine Jezior i Macieja Białobrzeskiego przedstawia życie oraz działalność artystyczną światowej sławy skrzypaczki, wybitnej artystki, ale przede wszystkim niezwykłego człowieka. Obraz widzowie zobaczą 13 stycznia 2009 r. o godz. 23.05 w paśmie TVP1 „Na własne oczy”.

Premiera filmu w TVP1 „Ja wam to zagram” Christine Jezior i Macieja Białobrzeskiego wpisuje się w jubileusz 80-lecia znakomitej polskiej skrzypaczki Wandy Wiłkomirskiej, urodzonej 11 stycznia 1929 r. w Warszawie.

– Coraz częściej jestem pytana, dlaczego nie piszę autobiografii. Odpowiadam, że nie zawsze wiem, co naprawdę przeżyłam, a co znam tylko z opowieści. Myślę, że ten film doskonale zastąpi moją biografię. Dla mnie zarówno wędrówki z ekipą po moich szlakach koncertowych, jak i wspomnienia, i refleksje były bardzo wzruszające – zapowiada film Wanda Wiłkomirska.

Dokument, przedstawiający jej sylwetkę, jest zbudowany według schematu koncertu skrzypcowego niemieckiego kompozytora Johannesa Brahmsa. Składa się z trzech części: „Allegro”, „Adagio” i „Vivace”.

„Allegro” opowiada o karierze artystycznej Wandy Wiłkomirskiej. Wypowiedzi polskich i zagranicznych artystów (m.in. Kurt Masur, Nigel Kennedy, Igor Oistrakh, Krzysztof Penderecki) uzupełniane są materiałami archiwalnymi Telewizji Polskiej oraz fotografiami z prywatnego zbioru rodziny Wiłkomirskich. Koncertującą Wandę Wiłkomirską widzowie zobaczą w pierwszej części filmu. Dokument rozpoczynają zdjęcia z Nowego Jorku, gdzie w 1961 r., debiutem w słynnej sali Carnegie Hall, grając pierwszy koncert Szymanowskiego, Wanda Wiłkomirska rozpoczęła międzynarodową karierę. Z kolei w maju 2008 r. ekipa telewizyjna towarzyszyła artystce podczas aukcji, na której bohaterka oddaje swoje ukochane skrzypce i jak sama mówi w filmie „z nadzieją, że będą na wielkich estradach dalej grać”.

W „Adagio” polska skrzypaczka mówi o swoim dzieciństwie, małżeństwie i przeżyciach z okresu wojennego. Przedstawia swój stosunek do ideologii komunistycznej, wspomina pracę w opozycji oraz motywy, jakie zmusiły ją do opuszczenia rodzinnego kraju. Wypowiedzi Wandy Wiłkomirskiej przeplatane są wypowiedziami brata Józefa Wiłkomirskiego, krewnej Anieli Wojciechowskiej, byłego męża Mieczysława Rakowskiego oraz jej dzieci i wnuków. To bardzo osobista i wzruszająca część filmu, w której zraniona bohaterka mówi „ja wam to wszystko zagram, ja wam to zagram”. Ta wypowiedź została wykorzystana jako tytuł filmu.
W trzeciej części, „Vivace”, Wanda Wiłkomirska opowiada o swojej pasji, jaką stało się nauczanie młodych adeptów muzyki. Studenci z Sydney Conservatorium of Music oraz uczestnicy warsztatów muzycznych w polskim Jadwisinie mówią o działalności pedagogicznej Wandy Wiłkomirskiej. Puentą filmu jest pytanie, dlaczego Wanda Wiłkomirska nie uczy młodzieży w Polsce, dlaczego nie otrzymała dotychczas propozycji pracy w którejś z polskich akademii muzycznych. Czy twórcom udało się znaleźć odpowiedź na to pytanie?

W dokumencie „Ja wam to zagram” nie ma lektora. To bohaterka, jej rodzina, polscy i zagraniczni artyści opowiadają o życiu i działalności koncertowej Wandy Wiłkomirskiej. Muzyka do filmu, na wyraźne życzenie polskiej skrzypaczki, została skomponowana przez 23-letniego pianistę i skrzypka Oskara Jeziora, który akompaniował jej w ostatnich koncertach publicznych. Styl tej muzyki można uznać za tradycyjną muzykę filmową powiązaną z elementami klasyki. Szczególnie w pierwszej i trzeciej części filmu podkład muzyczny nawiązuje do koncertu skrzypcowego Brahmsa, wykorzystanego w filmie, a ścieżka dźwiękowa drugiej części dokumentu zawiera nastrojową parafrazę „Serenady melancholijnej” Piotra Czajkowskiego, która odegrała znaczącą rolę w decydującym momencie życia Wandy Wiłkomirskiej. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że ekipa telewizyjna towarzyszyła bohaterce przez cały rok. W tym czasie twórcy byli na trzech kontynentach i dotarli do ludzi, z którymi Wandę Wiłkomirską łączyła wielka przyjaźń oraz do tych, z którymi przez wiele lat pracowała. W sumie nagrano około 44 godzin materiału, z czego powstał półtoragodzinny film.
 
Premierę telewizyjną dokumentu poprzedzi pokaz kinowy z udziałem Wandy Wiłkomirskiej, który odbędzie się 10 stycznia 2009 r. w Warszawie (obowiązują zaproszenia).

Tytuł: „Ja wam to zagram”
Premiera w TVP1: wtorek, 13 stycznia 2009 r., godz. 23.05, pasmo „Na własne oczy”
Gatunek: film dokumentalny
Rok produkcji: 2008
Scenariusz: Christine Jezior
Reżyseria: Maciej Białobrzeski, Christine Jezior
JOANNA RAWIK, autorka książki o Wandzie Wiłkomirskiej
JOLANTA RAKOWSKA, synowa Wandy Wiłkomirskiej
JÓZEF WIŁKOMIRSKI, dyrygent, brat Wandy Wiłkomirskiej
KAZIMIERZ KORD, dyrygent
KONSTANTY ANDRZEJ KULKA, skrzypek
KRZYSZTOF PENDERECKI, kompozytor
KRZYSZTOF ZANUSSI, reżyser
KURT MASUR, dyrygent
MAŁGORZATA KALICIŃSKA, organizatorka warsztatów muzycznych w Jadwisinie
MARIA SŁAWEK, skrzypaczka
MARIAN GOŁĘBIEWSKI, były pracownik Filharmonii Narodowej
MIECZYSŁAW RAKOWSKI, były mąż Wandy Wiłkomirskiej
MONIKA STRUGAŁA, były pracownik Filharmonii Narodowej
NIGEL KENNEDY, skrzypek
OLGA WINKOWSKA, skrzypaczka
RACHEL VALLER, pianistka
RADOMIR RAKOWSKI, wnuk Wandy Wiłkomirskiej
SIGRID HARRIS, studentka Sydney Conservatorium of Music
SOPHIE RAKOWSKI, wnuczka Wandy Wiłkomirskiej
TADEUSZ CHMIELEWSKI, pianista
TADEUSZ STRUGAŁA, dyrygent
TOMASZ BUGAJ, dyrygent
WILLIAM RAKOWSKI, wnuk Wandy Wiłkomirskiej
WŁODZIMIERZ KOTOŃSKI, kompozytor
WŁODZIMIERZ RAKOWSKI, syn Wandy Wiłkomirskiej
YON JU YOO, studentka Sydney Conservatorium of Music
ZBIGNIEW BARGIELSKI, kompozytor