Kultura

Docs Against Gravity: roboty zastąpią ludzi?

„Nowy, lepszy człowiek” (fot. materiały promocyjne)
podpis źródła zdjęcia

Sztuczna inteligencja powstaje już dziś i jest do nas łudząco podobna! Podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity będzie można się o tym przekonać dzięki nowej sekcji Science Non-Fiction.

Dlaczego ludzie dążą do zaprojektowania robotów o wyglądzie człowieka? To pytanie powraca w dokumentalnym filmie „Mój przyjaciel robot” Isy Willinger. A w filmie „Nowy, lepszy człowiek” Tommy Pallotta i Femke Wolting postanowili zbudować własnego robota, aby sprawdzić, czy może on zastąpić ich w roli filmowców.

Czemu potrzebujemy humanoidalnych robotów? Dlaczego konstruujemy je na podobieństwo człowieka? – Ludzki mózg rozpoznaje ludzi. Dlatego idealnie zaprogramowanym interfejsem dla człowieka jest człowiek – tłumaczy jeden z bohaterów filmu „Mój przyjaciel robot”, zajmujący się pionierskimi badania dotyczącymi sztucznej inteligencji.

W filmie poznajemy robota, którego ciało do złudzenia przypomina bardzo atrakcyjną kobietę, która rozwija się, prowadząc długie rozmowy z jej ludzkim przewodnikiem. W środowisku rodziny jednego z naukowców „wychowywany” zostaje inny robot, który okazuje się ulubieńcem seniorki rodu. Jego socjalizacji przypomina wychowywanie dzieci. Wszystko w imię tego, aby stworzone istoty lepiej służyły człowiekowi. Aby do tego doszło, muszą lepiej zrozumieć człowieka.

Ale z rozwojem technologii wiążą się także obawy o naszą przyszłość. W filmie „Czy ufasz temu komputerowi” Chrisa Paine’a poznajemy nowy typ samouczących się komputerów. Czy to zwiastun nowej epoki, czy raczej wieszczący koniec ludzkości wynalazek? Film pokazuje mroczną stronę techniki i ryzyko, jakie wiąże się z wynalezieniem sztucznej inteligencji.

O tym, czy przyszłość nadeszła już dziś przekonujemy się także w filmie „Gruzińska kopalnia bitcoinów” Misho Antadze. Znana z wina i turystyki Gruzja jest dziś trzecim co do wielkości eksporterem bitcoinów na świecie. Kraj, który jeszcze do niedawna miał problem z dostawami energii, angażuje się dziś w nowoczesną, zaawansowaną technologicznie formę kapitalizmu. Tu granica między tym, co naturalne i wirtualne powoli zanika.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-24 maja w sześciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy.
Więcej na ten temat