Kultura

Szklane domy i sumienie. „Marzyciele” o Żeromskim

Łukasz Garlicki jako Marcin Borowicz w „Syzyfowych pracach” (fot. TVP/Janusz Sus)
podpis źródła zdjęcia

Był nazywany sumieniem polskiej literatury. Jego szklane domy z powieści „Przedwiośnie” stały się symbolem utopii. Co wiemy dziś o Stefanie Żeromskim? Sylwetkę jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy przybliża odcinek cyklu „Marzyciele”.

Uważał, że pisarz ma misję. Żeromski marzył o Polsce sprawiedliwej, gdzie bogaci dobrowolnie dzielą się dobrami z biednymi, ustrój jest oparty o spółdzielczość, a chłopi i robotnicy są wykształconymi obywatelami i patriotami.
Zobacz wszystkie odcinki na VOD.TVP.PL


Ten wyidealizowany świat został boleśnie konfrontowany z rzeczywistością nowej Polski, co szczególnie opisał w powieści „Przedwiośnie”. Żeromski, pomimo idealistycznego zacięcia, był wnikliwym obserwatorem, zwolennikiem tworzenia tkanki społecznej, w jak największym stopniu niezależnej od rosyjskiego zaborcy.

W latach 1921-24 pisarz był czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Reżyserzy do dziś chętnie sięgają po jego twórczość. W 2000 roku zekranizowano – opowiadające o rusyfikacji – „Syzyfowe prace”. Film i serial wyreżyserował Paweł Komorowski, a główne role zagrali: Franciszek Pieczka, Alicja Bachleda-Curuś i Łukasz Garlicki.
Zobacz serial „Syzyfowe prace” na VOD.TVP.PL


Twórczość Żeromskiego wzbudzała kontrowersje. Jego „Dzieje grzechu”, czyli historia kobiety, która stacza się na samo dno, wywołały duże emocje wśród czytelników i krytyków.

Zobacz „Dzieje grzechu” w Teatrze Telewizji na VOD.TVP.PL


Powieść przeniesiono na duży ekran aż czterokrotnie. Radosław Paczocha dokonał jej adaptacji, którą wystawiono na deskach Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Sztukę wyreżyserował Michał Kotański.

Więcej na ten temat