„Ostatni etap” Wandy Jakubowskiej znalazł się w programie sekcji Berlinale Classics tegorocznego 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film z 1947 r. poddano rekonstrukcji cyfrowej. Jest uznawany za pierwszy na świecie film fabularny o Holokauście.
Wanda Jakubowska w 1942 roku znalazła się jako więźniarka w obozie koncentracyjnym Auschwitz, a następnie w Ravensbrück. Swoje doświadczenia obozowe opowiedziała w najgłośniejszym filmie w jej dorobku – "Ostatni etap" (1947). Jest on odczytywanym jako protest przeciwko faszystowskiemu ludobójstwu. Film otrzymał Grand Prix na festiwalu w Mariańskich Łaźniach i zyskał rozgłos międzynarodowy.
„Ostatni etap” jest opowieścią o życiu i walce więźniarek Auschwitz-Birkenau. Część zdjęć zrealizowano na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego. Film ma luźną konstrukcję, akcja obejmuje kilka równoległych wątków. Marta jest polską Żydówką, tłumaczką, działa w obozowym ruchu oporu; ginie podczas próby ucieczki. Rosyjska więźniarka – lekarka Eugenia, próbująca ratować chorych, zostaje poddana torturom i stracona. Niemiecka komunistka Anna trafia do obozowego bunkra. W filmie zagrali m.in. Wanda Bartówna, Antonina Górecka, Alina Janowska, Zofia Mrozowska i Stanisław Zaczyk.
Restaurację cyfrową filmu przeprowadziła Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny we współpracy ze Studiem Filmowym TOR (obecnie Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych). Restauracja obrazu objęła usunięcie nabytego migotania, korektę geometrii/deformacji obrazu, stabilizację, usunięcie zabrudzeń i uszkodzeń mechanicznych zawartych na taśmie filmowej. Skanowanie, mastering i cyfrową kinową kopię dystrybucyjną wykonano w standardzie 4K.
źródło: TVP
Więcej na ten temat