Rozrywka

Teleturnieje, które oglądały miliony Polaków. Pamiętasz je wszystkie?

Stanisława Ryster prowadziła „Wielką grę” przez 31 lat (fot. TVP)
podpis źródła zdjęcia

Teleturnieje TVP zdobyły wyjątkową popularność w pierwszych dwóch dekadach istnienia demokratycznej Polski. Wyzwoleni spod jarzma komunizmu Polacy pokochali wymienione przez nas programy, które dostarczały zarówno rozrywki, jak i wiedzy.

Przy nich bawiliście się przez wiele lat. Przypominamy kultowe konkursy Telewizji Polskiej.

„Randka w ciemno”. Kto był „tajemniczym głosem”?

„Randka w ciemno” była pierwszym show w Polsce, który kojarzył pary nieznajomych. Program, prowadzony początkowo przez Jacka Kawalca, a później przez Tomasza Kammela, zdobył serca milionów ludzi i był najpopularniejszym polskim show w latach 90.
Kandydaci lub kandydatki, wszyscy przywiezieni do studia osobnymi pojazdami, musieli odpowiadać na pytania uczestnika. Ten na podstawie przeprowadzonej ankiety dokonywał selekcji i zabierał na wakacje wybraną osobę.
Prowadzący Jacek Kawalec zdobył dzięki „Randce w ciemno” dużą popularność (fot. TVP)
Prowadzący Jacek Kawalec zdobył dzięki „Randce w ciemno” dużą popularność (fot. TVP)
„Tajemniczy mówca”, który humorystycznie podsumowywał osoby biorące udział w zabawie, również przeszedł do legendy. Była nim Pani Dorota, która w rzeczywistości nazywała się Dorota Osman.

„Wielka gra”. Trudne pytania pisali naukowcy i specjaliści

Teleturniej „Wielka gra” był najstarszym program rozrywkowym w Polsce, który nadawano również w latach 90. Trudne pytania do niego układali naukowcy i specjaliści. Łatwiejsze opracowywał zespół redakcyjny.
Biorący udział w zabawie uczestnicy również byli niekiedy zawodowo związani z nauką i mistrzowsko opanowali dziedziny, z których ich odpytywano. Rekordzista, Jan Wolniakowski, zwyciężył 18-krotnie i był z wykształcenia ekonomistą, ale pasjonował się przede wszystkim literaturą, dzięki której nieustannie zwyciężał.
Stanisława Ryster, prowadzącą „Wielką grę” w latach 1975-2006 (fot. TVP)
Stanisława Ryster, prowadzącą „Wielką grę” w latach 1975-2006 (fot. TVP)
Marek Krukowski, który przez całe swoje życie wygrał 40 różnych programów, pod względem liczby zwycięstw plasuje się na drugim miejscu. Filozof i bibliotekarz do perfekcji opanował kategorie muzyczne. W 2002 roku został bohaterem dokumentu „Zawodowiec” w reżyserii Krzysztofa Kalukina, który dostępny jest na platformie TVP VOD.

„Miliard w rozumie”. Łącznie zawarto w nim pytania z 54 dziedzin

Prowadzony przez Janusza Weissa „Miliard w rozumie” był jednym z najbardziej wymagających konkursów w historii polskiej telewizji. Formuła została opracowana w Wydawnictwie Naukowym PWN.
Pytania obejmowały kategorie specjalistyczne, wśród których znajdowała się m.in. astronautyka, astronomia, botanika, medycyna i filozofia. Łącznie uczestnicy musieli się wykazać rozległą wiedzą z zakresu 54 dziedzin.
Janusz Weiss prowadził „Miliard w rozumie” przez wiele lat (fot. TVP)
Janusz Weiss prowadził „Miliard w rozumie” przez wiele lat (fot. TVP)
Finały bywały niezwykle zacięte, ponieważ poza wiedzą należało w nich również błysnąć refleksem i sprytem.

„Koło Fortuny”. Pierwszym uczestnikiem był…Robert Lewandowski

Kultowe „Koło Fortuny”, które powróciło na antenę Telewizji Polskiej w 2017 roku, w 1992 roku było pierwszym polskim programem nadawanym na zagranicznej licencji. Prowadzącym został wówczas Wojciech Pijanowski, zaś hostessą – Magda Masny.
Wojciech Pijanowski i Magda Masny razem prowadzili „Koło fortuny” (fot. TVP)
Wojciech Pijanowski i Magda Masny razem prowadzili „Koło fortuny” (fot. TVP)
Pierwszy w historii uczestnik przedstawiony telewidzom w tym programie nazywał się zaś... Robert Lewandowski. Mężczyzna wygrał 5 nagród w zaledwie 9 minut.

 
Teleturniej, polegający na kręceniu tytułowym kołem i zgadywaniu słów oraz powiedzeń i cytatów, od początku stał się wielkim hitem.

„Od przedszkola do Opola”. Co było w pudełku zwycięzcy?

Artystyczno-rozrywkowy program „Od przedszkola do Opola” nawiązywał do Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, który niedawno został zorganizowany po raz 59. Konkurs promował dziecięcych piosenkarzy w wieku przedszkolnym, a karierę zaczynało w nim wielu znanych artystów.
Michał Juszczakowiecz spotkał w programie „Od przedszkola do Opola” wiele dzisiejszych gwiazd (fot. TVP)
Michał Juszczakowiecz spotkał w programie „Od przedszkola do Opola” wiele dzisiejszych gwiazd (fot. TVP)
Pod okiem Michała Juszczakiewicza wystąpili m.in. Sylwia Grzeszczak, Iza Lach, Natalia Krakowiak, Roger Karwiński, Emilia Stachurska, Natalia Szroeder, Daria Zawiałow i Izuagbe Ugonoh.

Turniejowi zwycięzcy otrzymywali niewielkie upominki. Jakie? Po latach ujawniła je jedna z uczestniczek, która przekazała, że w środku zwycięskiego pudełka znajdował się różowy plecaczek, lalki, puzzle i maskotka Kubusia Puchatka

Rafał Sroczyński
Więcej na ten temat