Tajemnicze zjawy, upiorne psy i sekretne komnaty. Historie i legendy polskich zamków mrożą krew w żyłach. My postanowiliśmy opowiedzieć Wam o jednej z najbardziej niezwykłych budowli – Zamku Czocha, który – jak przekonują jego pracownicy – jest naprawdę nawiedzony.
Zamek Czocha ma niezwykle interesującą historię i jest jedną z najbardziej tajemniczych budowli w Polsce. Różne podania mówią o kontrowersyjnych projektach nazistów, które realizowano w warowni. Przekazy podają, że w podziemiach, na które składają się kilometry korytarzy i lochów, Niemcy ukryli skarby zrabowane Polakom podczas okupacji.

Niedawne badania wykazały, że budynek nadal nie został w pełni odkryty i posiada niepoznane dotąd pomieszczenia. Laserowe skanowanie dowiodło m.in., że istnieje przejście przez Studnię Niewiernych Żon do historycznych piwnic.
Komnaty, które prawdopodobnie znajdują się pod zamkiem, kryją się pod dużą warstwą ziemi i jeżeli mają ponownie ujrzeć światło dzienne, muszą zostać odkopane ręcznie. Nie wiadomo więc, czy kiedykolwiek warownia zostanie zbadana do końca.
Zamek Czocha i szalony milioner. Historia prawdziwa
Liczący ponad 4 tys. metrów kwadratowych podziemny kompleks powstał w czasach, kiedy właścicielem zamku był niemiecki przemysłowiec Ernst Gütschow.
Ekscentryczny i bajecznie bogaty baron całkowicie przebudował posiadłość za zawrotną wówczas kwotę 4 milionów marek. Gütschow wraz z architektem celowo zaprojektowali budowlę na kształt zamku z legend i mitów. Nie musieli się liczyć z kosztami, więc realizowali każdy pomysł, który przyjęli za interesujący. Tworzyli z rozmysłem dziwne klatki schodowe, skrytki i sekretne przejścia.

Trudno powiedzieć, czy ich decyzje były oznaką szaleństwa czy chcieli tylko spełnić swoje wizje. Niektórzy są przekonani, że oprócz oficjalnej wersji dziejów, istnieje jeszcze inna, bardziej tajemnicza.
Prawdziwe duchy na Zamku Czocha? Pracownicy nie mają wątpliwości
Twierdza ma być również jednym z najbardziej nawiedzonych miejsc w Polsce, a w mrocznych murach i w pobliskiej okolicy można podobno spotkać duchy jej dawnych mieszkańców. To m.in. zjawy niewiernych żon, wepchnięte do studni przez zdradzonych mężów.
Opowieści o Ulryce i Gertrudzie, które straciły życie za zdradę bliskich, to jedynie legendy. Pracownicy zamku przekonują jednak, że w murach naprawdę mieszkają istoty z zaświatów. Niejednokrotnie byli świadkami niewyjaśnionych sytuacji. Zatrudnieni na zapleczu restauracyjnym mówią o przesuwających się przedmiotach i duchu starej kuchty nawiedzającym zamkowe mury. Staromodnie ubrana kobieta ma się przerażająco śmiać.
Kelnerki z kolei opowiadają o zakapturzonej postaci zbłąkanego mędrca. Duch otworzył kiedyś na oczach personelu drzwi, pracownikom aż zjeżyły się włosy na głowie. Podobnie jak recepcjonistce, która usłyszała wyjący alarm o godz. 2:00 w nocy. Było zupełnie ciemno, nie działał prąd. Kiedy zerknęła w stronę sali rycerskiej, zobaczyła wisielca, po czym uciekła z budynku. Do zamku wróciła z ochroniarzami, ale zjawy już nie było.
Podobno między korytarzami zamku nocą przemykają cienie, a obrazy same spadają ze ścian. Gwoździe, na których są zamocowane, niekiedy są wygięte. Wszyscy pracownicy są zgodni co do tego, że w starych murach naprawdę straszy.

Filmy i dramaty na Zamku Czocha
Niektórzy podejrzewają, że stoi za tym smutna i krwawa historia zabytku. Zdarzały się w nim prawdziwe dramaty. Tak było w przypadku Krystyny Elżbiety von Uechtritz, która przedwcześnie straciła dwóch małżonków. Podczas pogrzebu drugiego męża pod konduktem niosącym trumnę załamał się zwodzony most. Wszyscy żałobnicy zginęli.
Dziś w Zamku Czocha mieści się muzeum, hotel i restauracja. Każdy ze zwiedzających może więc poczuć mroczną atmosferę jednego z najbardziej tajemniczych miejsc, jakie znajdują się w Polsce. Nie każdy jednak zobaczy duchy. Ukazują się one – na szczęście – jedynie wybranym osobom.
Budowla znana jest również z licznych produkcji filmowych i wystąpiła m.in. w „Fabryce Zła” jako budynek nazistowskiej akademii dla młodzieży oraz pełniła ważną rolę w wojennym hicie Telewizji Polskiej „Tajemnica twierdzy szyfrów”, którą widzowie mogą obejrzeć na platformie internetowej TVP VOD.
