Kultura

Syrenka warszawska istniała naprawdę? To Krystyna Krahelska „Danuta”

Syrenka warszawska istniała naprawdę? To Krystyna Krahelska „Danuta”
Syrenka warszawska istniała naprawdę? To Krystyna Krahelska „Danuta” (fot. PAP/Alamy)
podpis źródła zdjęcia

Harcerka, poetka, żołnierz Armii Krajowej i autorka jednej z najpopularniejszych piosenek Polski Walczącej – „Hej, chłopcy, bagnet na broń!”. Nie każdy o tym wie, ale Krystyna Krahelska była również pierwowzorem pomnika Warszawskiej Syrenki na Powiślu. 24 marca przypada 110. rocznica urodzin Krystyny Krahelskiej.

W październiku 1932 r. rozpoczęła studiowanie geografii, następnie etnografii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W maju 1939 r. otrzymała dyplom magistra na UW.


To ona, w latach 1936-1937, pozowała prof. Ludwice Nitschowej, autorce pomnika warszawskiej Syreny. W tym roku 2 sierpnia minie 80 lat od jej bohaterskiej śmierci.

Poetka, żołnierz, bohaterka. Syrenka warszawska to Krystyna Krahelska

W czasie okupacji Krystyna Krahelska mieszkała w Warszawie. W kwietniu 1943 r. przeniosła się do Włodawy, gdzie razem z matką opiekowała się ciężko pobitym w czasie bandyckiego napadu i leczonym w szpitalu ojcem, a następnie podjęła w tym szpitalu pracę pielęgniarki. W marcu 1944 r. przeniosła się w ślad za rodzicami do Krakowa, a w lipcu tego roku wróciła do Warszawy.


Wiersze i piosenki pisała od 1928 r. Najbardziej znaną swoją piosenkę „Hej, chłopcy, bagnet na broń!” napisała w styczniu 1943 r. dla żołnierzy „Baszty”, a odśpiewała ją im na tajnym koncercie w lutym 1943 r. Stała się ona najpopularniejszą piosenką żołnierską Polski Walczącej i Powstania Warszawskiego.

Krystyna Krahelska „Danuta” (fot. PAP/CAF)
Krystyna Krahelska „Danuta” (fot. PAP/CAF)

Została ciężko ranna 1 sierpnia 1944 r. na Polu Mokotowskim podczas odwrotu po nieudanym ataku na Dom Prasy przy Marszałkowskiej. Zmarła nazajutrz, 2 sierpnia 1944 r.

KS

Więcej na ten temat