Co roku publikowane są rankingi, które przedstawiają poziom bezpieczeństwa w różnych krajach świata. Na ten fakt zwracają uwagę głównie turyści lub samotnie podróżujące kobiety. Bo cóż to za urlop, gdy wychodząc po zmroku, musimy ze strachem spoglądać za siebie?
Czynnikami, które mają wpływ na pozycjonowanie poszczególnych krajów w rankingach, są: konflikty wewnętrzne, poszanowanie praw człowieka, przestępczość, poziom demokracji, nielegalny handel np. bronią, zaangażowanie kraju w wojnę i ryzyko z nią związane.
Islandia
Od lat Islandia występuje na szczycie rankingów, jeśli chodzi o najbezpieczniejsze kraje na świecie. Tu przestępczość praktycznie nie istnieje, a więzień jest jak na lekarstwo. Dlaczego to właśnie Islandia uważana jest za najbezpieczniejsze państwo świata?
Przyczyną decydującą o niskiej przestępczości na wyspie jest z pewnością niewielka liczba jej mieszkańców. Średnio Islandię zamieszkuje niewiele ponad 360 tysięcy osób. W dodatku ludzie mieszkają w niewielkich grupach społecznych, gdzie praktycznie wszyscy znają się nawzajem i zapewne dużym faux pas byłoby być przestępcą we własnym środowisku, gdzie nie jest się anonimowym. Być może właśnie ten fakt wpływa na małą liczbę popełnianych przestępstw i na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców wyspy. Dodatkowo Islandia jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników PKB w Europie.
Co ciekawe, islandzka policja cieszy się dużym szacunkiem i uznaniem w społeczeństwie. Policjanci uchodzą tu nie tylko za surowych stróżów prawa, ale także za tych, na których pomoc obywatele zawsze mogą liczyć. Jako dowód może posłużyć fakt, że konto policji z Rejkiawiku jest obserwowane w mediach społecznościowych przez ponad 171 tysięcy internautów!
Nowa Zelandia
Ojczyzna kiwi uchodzi za kraj, w którym nie trzeba obawiać się spacerów po zmroku. Podobnie jak Islandia, charakteryzuje się niskim poziomem przestępczości. Nowa Zelandia jest państwem stabilnym politycznie i silnym gospodarczo. W latach 80. stała się strefą wolną od broni nuklearnej. To również kraj odznaczający się wysokim poziomem tolerancji, gdzie przestrzegane są prawa człowieka.
Nowa Zelandia jest chętnie odwiedzana zarówno przez turystów, jak i przez ekipy filmowe. Powstały tu zdjęcia m.in. do filmowej trylogii „Władca Pierścieni”.

Dania
Dania jest krajem, który w rankingach dotyczących poziomu bezpieczeństwa również pozycjonuje się wysoko. Wynikać to może z faktu, iż ludzie mieszkający tutaj raczej nie mogą narzekać na zasobność swoich portfeli. Większość społeczeństwa jest zamożna i dobrze wykształcona, co ma bezpośredni wpływ również na niską przestępczość. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na bezpieczeństwo w Danii, są bardzo rzadko występujące katastrofy naturalne. Niskie jest także zagrożenie terrorystyczne.
Dania jest krajem, gdzie policjanci cieszą się dużym zaufaniem społecznym. Zawód stróża prawa jest tu szczególnie szanowany. Dzieje się tak między innymi dlatego, że szkoła policyjna w Danii jest tylko jedna i bardzo trudno jest się do niej dostać. Rekrutację przechodzą tylko najlepsi. Duńskie wykształcenie policyjne uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie.
W ostatnich latach do tego kraju coraz liczniej napływają imigranci z odmiennych kulturowo kręgów. W niektórych większych miastach wytworzyły się nawet getta przez nich zamieszkiwane. Do niektórych z tych miejsc lepiej nie zapuszczać się po zmroku.

Norwegia
Warto w naszym zestawieniu umieścić Norwegię, gdyż ostatnio została wysoko oceniona w rankingu krajów, w których kobiety czują się bezpiecznie. Płeć piękna nie boi się samotnie podróżować po norweskich zakątkach, a procedury dotyczące egzekwowania przepisów przeciwdziałających przemocy domowej są tu surowo przestrzegane. A skoro jesteśmy przy podróżach i przy prawie, to warto dodać, że jazda pod wpływem alkoholu jest tu surowo karana. Pijany kierowca trafia do więzienia na 30 dni, traci prawo jazdy oraz musi zapłacić mandat w wysokości 10 procent swoich rocznych dochodów. Co ciekawe, mandaty za przekroczenie prędkości o 10 km/h są wyższe niż te wystawiane za posiadanie narkotyków i wynoszą 500 $.
Dodatkowo Norwegia słynie z niskiej przestępczości. Niski jest też wskaźnik dotyczący zabójstw kobiet. Norwedzy dbają o bezpieczeństwo. Po zamachu z 2011 roku większość sklepów wycofało ze swojej sprzedaży gry wojenne. To pokazuje, jak bardzo społeczeństwo i rząd dbają o to, by więcej do zamachów nie dochodziło.
W Norwegii zakup alkoholu nie jest prosty. Otóż można to zrobić w specjalnie wyznaczonych do tego placówkach (których średnio jest tylko kilka w mieście) i tylko w wyznaczonych godzinach.

Austria
Praktycznie każdy ranking, który uwzględnia poziom bezpieczeństwa, na wysokiej pozycji plasuje Austrię. Kraj ten od lat przyciąga turystów luksusowymi kurortami, a ci mogą tu czuć się bezpiecznie. Austria należy do państw wysokorozwiniętych. To może być bezpośredni czynnik, który wpływa na poczucie bezpieczeństwa w kraju.
Poza tym państwo to znajduje się także na szczycie rankingów dotyczących bezpieczeństwa samotnie podróżujących kobiet. Tu panie mogą czuć się pewnie podczas spacerów po zmroku.

Państwami, w których również poziom bezpieczeństwa jest na wysokim poziomie, a przestępczość występuje w nich marginalnie, są: Portugalia, Kanada, Czechy, Singapur czy Japonia.
Ewelina Brzozowa