Rozrywka

Pomysły na jesienny spacer. Te miejsca warto zobaczyć w okolicach Warszawy

Świdermajer/PAP
Świdermajer/PAP
podpis źródła zdjęcia

Słoneczne, jesienne dni to doskonała okazja na wypad poza duże miasto i poznanie nowych, ciekawych miejsc. Spędzenie czasu w miłym otoczeniu przyrody lub spacer szklakiem interesujących zabytków to idealne pomysły na relaks w gronie najbliższych. Przedstawiamy Ci zatem ciekawe miejsca w woj. mazowieckim, które warto odwiedzić niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i które mogą przy okazji przypaść do gustu szczególnie Warszawiakom.

Bagno Całowanie

Bagno Całowanie to jedno z największych torfowisk znajdujących się w woj. mazowieckim w pradolinie Wisły. Spacerowiczów przyciągają prowadzące przez ten teren, malowniczo położone, drewniane, bagienne kładki, a także mieniące się kolorami jesieni lasy. 

Bagno Całowanie to wyjątkowo piękny obszar, przez co chętnie odwiedzany przez spacerowiczów. Jeśli chcemy zapewnić sobie większą ciszę i spokój warto wybrać poranne godziny na odwiedzenie tego miejsca.

Prowadzące przez torfowiska drewniane kładki to nie jedyna atrakcja Bagno Całowania. Znajdują się tutaj bowiem także wieże widokowe, z których możesz podziwiać piękne krajobrazy. Jeśli dopisze Ci szczęście, zobaczysz tu bobry i łosie.

Bagno Calowanie leży niedaleko miejscowości Osiecka, w bliskiej odległości od Warszawy, 17 kilometrów od Góry Kalwaria.

Fot. Milo Gajewski/Shutterstock
Fot. Milo Gajewski/Shutterstock

Dla wielu Polaków nazwy: świdermajer lub styl nadświdrzański, nie mówią zbyt wiele. A szkoda, bowiem te polskie zabytki są unikalne na europejską skalę i zdecydowanie warto je poznać. Czym są zatem świdermajery? Są to budynki o lekkiej, drewnianej konstrukcji, z bogato zdobionymi pawilonami i szerokimi werandami z koronkowymi dekoracjami. Sam Bolesław Prus pisał o nich:

,,

Są to cacka, jakich Warszawa jeszcze nie widziała w tej ilości i rozmaitości. Każdy z nich bawi oko piękną formą, sztukaterią, rzeźbieniami, tapicerskimi ozdobami albo żywą barwą.


Pensjonat Gurewicza, Fot. PAP
Pensjonat Gurewicza, Fot. PAP

Świdermajery można znaleźć wzdłuż tzw. linii otwockiej. My skupimy się dzisiaj na tych znajdujących się w Otwocku. Świdermajery znajdziesz tu m.in. przy ul. Kościelnej, Kościuszki, Kopernika i Reymonta. Do niektórych – jak Pensjonat Gurewicza – możesz wejść do środka.


Spacer po Otwocku umilą nam nie tylko ciekawe widoki, ale także unikalny, sosnowy klimat tej miejscowości.

Twierdza Modlin

Twierdza Modlin to unikatowy na skalę europejską zabytek, który został wybudowany w XIX wieku. Decyzję o jej powstaniu podjął sam Napoleon. Na jej terenie znajduje się najdłuższy w Europie budynek – cytadela – mierząca 2250 m długości. Twierdzę Modlin można zwiedzać pieszo lub rowerami, z przewodnikiem albo bez. Do zobaczenia są tu m.in. wnętrza cytadeli, wieża widokowa, a także podziemne przejścia.


Modlin leży u zbiegu rzek: Narwia, Wkra i Wisła, 35 km od Warszawy.

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Romantyczny park w Arkadii

Park romantyczny w Arkadii, którego pomysłodawczynią była Helena Radziwiłłowa, to idealne miejsce na relaksujący spacer. Stworzony przez jedną z najbardziej wpływowych kobiet Europy swojej epoki, kusi alejkami, wyjątkowymi zabudowaniami, a także bujną roślinnością. Park powstał we wsi Łupia, której Helena Radziwiłłowa zmieniła nazwę na Arkadia. Tworzyli go wybitni architekci tamtych czasów.

Wchodząc do parku możesz otrzymać darmową mapę z opisanymi zabytkami tego miejsca. Zdecydowanie warto zobaczyć tu stylizowaną na antyczną budowlę, liczącą kilka sal, Świątynię Diany. W największej możesz podziwiać malowidło autorstwa Jana Piotra Norblina.

Do zobaczenia jest także znajdujący się niedaleko świątyni akwedukt, który jest rekonstrukcją oryginału. W pierwotnym założeniu miał być mostem nad płynącą w pobliżu rzeką. W Arkadii warto zobaczyć także m.in.: Dom Murgrabiego, Domek Gotycki, Przybytek Arcykapłana, Grobowiec na Wyspie Topolowej, a także resztki Cyrku.

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy, czyli zielone płuca Mazowsza, oferuje aż 360 km pieszych szlaków, w tym 9 ścieżek, których przejście zajmuje od pół do półtorej godziny. Jedną z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych jest Ścieżka do Starego Dębu prowadząca przez lasy pełne stuletnich ols, łęgów i borów sosnowych. Aby się nią przejść należy dojechać do miejscowości Dziekanów Leśny.

Spacer po Kampinoskim Parku Narodowym gwarantuje relaks w otoczeniu przyrody, możliwość wyciszenia się i oddychania świeżym powietrzem.

Artur Bogacki/Shutterstock
Artur Bogacki/Shutterstock

Urszula Szewczyk

Więcej na ten temat