Rozrywka

Gdzie pojechać na weekend? Dolny Śląsk dla łowców przygód

Zamek Książ w Wałbrzychu. Widok na budowlę z lotu ptaka. Zamek jest otoczony lasami i roślinnością.
Zamek Książ na Dolnym Śląsku jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Fot. Maciej Kulczyński/ PAP
podpis źródła zdjęcia

Zagadkowy, wyjątkowy i tajemniczy – to zdecydowanie najlepsze określenia dla Dolnego Śląska. Region ten pełen jest pięknych miejsc, mało znanych i wartych odwiedzenia zamków, pałaców i sztolni. Jest to doskonały kierunek dla pasjonatów historii i niezapomnianych wrażeń.

Zwiedzanie wydrążonymi kanałami kompleksu „Riese” w Górach Sowich, podziwianie panoramy miasta z Twierdzy Kłodzko czy wybudowanego w 1247 r. zamku Czocha, na którym kręcono sceny „Wiedźmina”, a także zobaczenie jednego z najpiękniejszych jarmarków świątecznych we Wrocławiu – to tylko niektóre z atrakcji i historycznych miejsc, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku. Co ważne można zwiedzać i podziwiać je samodzielnie lub w gronie całej rodziny.

Bożonarodzeniowy Jarmark we Wrocławiu co roku przyciąga mnóstwo polskich i zagranicznych turystów. Fot. Anadolu Agency/ Getty Images
Bożonarodzeniowy Jarmark we Wrocławiu co roku przyciąga mnóstwo polskich i zagranicznych turystów. Fot. Anadolu Agency/ Getty Images

Bogactwo zamków i pałaców

Dolny Śląsk to prawdziwe bogactwo zamków i pałaców, na których zwiedzanie warto przeznaczyć wiele dni. Z pewnością nie zobaczymy ich wszystkich w jeden weekend, dlatego na krótki wypad warto wybrać tylko te, które najbardziej nas interesują. Znajdujące się w tym rejonie zabytkowe budowle są żywym obrazem epok, w których były tworzone i rozbudowywane. Za sprawą ukrytych w nich licznych dzieł zwiedzający mogą podziwiać twórczość osób, które dzięki swoim pracom pozostają wiecznie żywe.

Na Dolnym Śląsku możemy zwiedzić m.in.: Zamek Grodno, Bolków, Książęcy w Oleśnicy, Chojnik, Grodziec, w Kamieniu Ząbkowickim, Krobielowice, Leśnica, Wojnowice, Królewski, Sarny, Roztoka, Książ, Międzylesie, Pakoszów, Staniszów, Łomnica, Topacz, Kamieniec, Kliczków, Czocha, Wleń i Świny.

Zamek Książ położony wśród malowniczych lasów

Zamek Książ znajdziemy w otoczeniu pięknych lasów, ogrodów oraz parków w zakolu i nad przełomem Pełcznicy w Książańskim Parku Narodowym. Można go zwiedzać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, podziwiając jego wnętrza oraz podziemia. Za czasów swojej świetności służył on za piastowski zamek obronny. Przez lata był rozbudowywany, przez co można w nim dostrzec wszystkie style architektoniczne występujące między XIII a XX wiekiem. Niedaleko zamku znajduje się również warty obejrzenia Sudecki Ogród Dendrologiczny.

Zamek Czocha na Dolnym Śląsku stoi na stromym brzegu Jeziora Leśniańskiego. Fot. Hochwander/ Alamy Stock Photo/ PAP
Zamek Czocha na Dolnym Śląsku stoi na stromym brzegu Jeziora Leśniańskiego. Fot. Hochwander/ Alamy Stock Photo/ PAP

Plan wielu filmów i produkcji

Równie urokliwy, co Zamek Książ, jest kolejna perła Śląska – czyli Zamek Czocha wybudowany w 1247 r. Dzięki swojemu unikatowemu wyglądowi był on planem wielu filmów, jak: „Wiedźmin” czy „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Jedną z atrakcji zamku Czocha jest „studnia niewiernych żon”, z której, według krążących legend, dochodzą często jęki i zawodzenia. Jak opowiadają przewodnicy – Krzysztof Nostitz zakończył w niej żywot swojej żony Gertrudy, będąc zazdrosnym o jej kochanków.

Twierdza Kłodzko, służyła za system obronny w okresie XVII i XVIII wieku. Fot. Maciej Rozwadowski/ PAP
Twierdza Kłodzko, służyła za system obronny w okresie XVII i XVIII wieku. Fot. Maciej Rozwadowski/ PAP

Panoramę Kłodzka możemy podziwiać, zwiedzając Twierdzę Kłodzko

Zajmująca obszar 30 hektarów Twierdza Kłodzko umacniana była przez wiele lat, a jej historia liczy już ich ponad 1000. Jej dzisiejszy wygląd to efekt wieloletniej rozbudowy – na początku była bowiem drewnianym grodem warownym. Zwiedzać ją można za dnia lub nocą, górną trasą, bądź chodnikami kontrminerskimi tworzącymi podziemny labirynt.

Sztolnie Walimskie oferują zwiedzającym ekspozycję repliki zabytków militarnych w tunelach zbudowanych przez nazistowskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Fot. Adam Hawalej/ PAP
Sztolnie Walimskie oferują zwiedzającym ekspozycję repliki zabytków militarnych w tunelach zbudowanych przez nazistowskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Fot. Adam Hawalej/ PAP

Owiany tajemnicą kompleks „Riese”

„Riese” (tłum. „Olbrzym”) to owiana tajemnicą inwestycja militarna III Rzeszy w Górach Sowich, która nigdy nie została ukończona, będąca świadectwem okrucieństwa hitlerowskich Niemiec. Podczas tworzenia kompleksu zginęło bowiem tysiące budowniczych sztolni, którzy byli więźniami obozu koncentracyjnego Groß Rosen. Część niechlubnej inwestycji– tzw. Sztolnie Walimskie – są udostępnione zwiedzającym do oglądania, podczas gdy inne nie zostały jeszcze nawet dokładnie zbadane.

Przygotowując się do zwiedzania Sztolni Walimskich warto pamiętać, że przez cały rok panuje w nich stała temperatura wynosząca 7 stopni Celsjusza. Przewodnicy oprowadzają w nich turystów wydrążonymi w górach korytarzami. Część trasy wiedzie również przez kanały, które pokonuje się łodziami.

Świąteczna atmosfera w sercu Wrocławia

Warto także wspomnieć o sezonowej atrakcji, jaką jest Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Rozpoczyna się w listopadzie i trwa do końca roku – czyli do 31 grudnia. Odwiedzający mogą wówczas zobaczyć na Rynku i Placu Solnym morze migoczących światełek, choinek i przykuwających wzrok ozdób. Wszystko to z unoszącymi się w powietrzu nutami zielonego, iglastego lasu, grzanego wina, wędlin, góralskich serów i wybornych czekoladowych pierników.


Turyści pragnący poczuć atmosferę świąt mogą się zaopatrzyć na jarmarku zarówno w choinkowe ozdoby, jak i te, którymi przystroić można cały dom. Tu nabędziemy także potrawy i składniki potrzebne do przygotowania świątecznych dań.

Jarmark Bożonarodzeniowy ma też wiele atrakcji dla najmłodszych. Na Rynku pojawia się Wrocławski Krasnal Prezentuś, którego trzykrotne dotknięcie czapki ma sprawić, że ziszczą się wszystkie świąteczne życzenia. W Bajkowym Lasku dzieci mogą posłuchać baśni i opowieści – i to z oprawą wizualną i dźwiękową. Kolejną atrakcją jest karuzela dla najmłodszych – „Rudolf i przyjaciele”.

Niezależnie od miejsc, które zdecydujemy się zobaczyć na Dolnym Śląsku, będzie to pobyt pełen wrażeń i emocji. Jest to kierunek dla poszukiwaczy przygód i osób, które lubią w wolnej chwili obcować z historią i podziwiać świadectwa dziejów.


US

Więcej na ten temat