Powinnam już dawno do niego zagadać… Gdybym tylko była bardziej odważna, to poprosiłabym o podwyżkę… Stresowałam się na tamtej rozmowie i czuję, że nie dałam z siebie wszystkiego... Czy Ciebie również dręczą tego typu sytuacje? Jeśli tak, to znak, że być może brakuje Ci pewności siebie. Jak nad tym pracować i wzmocnić poczucie własnej wartości? W rozmowie z TVP.pl psycholog Aleksandra Plewka przedstawia kilka możliwości.
Nie od dziś wiadomo, że wysokie poczucie własnej wartości utożsamiane jest z sukcesem życiowym, większą liczbą osiągnięć oraz wyższym poczuciem satysfakcji z życia. W momencie, gdy akceptujemy siebie i nie boimy się wyrażać swoich opinii, jesteśmy postrzegani jako osoby bardziej atrakcyjne, które z łatwością realizują założone cele. Pewność siebie przekłada się także na umiejętność negocjacji, szybkiego rozwiązywania problemów czy zwyczajnie na szacunek do samego siebie. Jak pracować nad tym, aby bez względu na to, co się wydarza w naszym życiu, być pewnym siebie i swoich potrzeb? Poniżej przedstawiamy siedem ważnych punktów, o których powinieneś pamiętać:
1) Afirmacje, czyli wzmocnij swój umysł
Wszystko jest energią. Dostrój się do częstotliwości tego, czego pragniesz, a w nieunikniony sposób stanie się to twoją rzeczywistością. To nie filozofia, to nauka. Albert Einstein
Doskonałym narzędziem, niezwykle pomocnym w budowaniu wysokiej samooceny, jest praca z własnym umysłem, a dokładniej wszelkiego rodzaju afirmacje. Afirmacje to nic innego jak ŚWIADOME tworzenie pozytywnych sformułowań bądź myśli w sposób jak najbardziej przekonywujący naszą podświadomość. Prościej mówiąc, są to zazwyczaj krótkie zdania mające charakter powtarzalny o pozytywnym wydźwięku. Głównym celem afirmacji jest zmiana naszego sposobu myślenia na bardziej pozytywny i dostrzeżenie, że jesteśmy osobami zasługującymi na szacunek, dobroć i pozytywne doświadczenia.
Oto przykłady kilku niezwykle pomocnych afirmacji pod kątem pozytywnego myślenia i zdrowego budowania pewności siebie:
Kocham i szanuję siebie, więc…
Zdaję sobie sprawę, jak ważne jest dla mnie, by…
Dążę do tego, żeby było mi dobrze, wobec tego…
Wiem, że zasługuję na to, by…
2) Postaw na wiedzę
Chyba nic nie jest w stanie tak pozytywnie wpłynąć na naszą samoocenę, jak podnoszenie kwalifikacji i rozwój pasji. Nowy kierunek studiów, nauka hiszpańskiego, a może pilates bądź taniec towarzyski? Zdaniem wielu psychologów inwestycja w siebie jest jednym z kluczowych kroków do zwiększenia swojej samooceny.
„Podnoszenie własnych kompetencji to skuteczny sposób, by przekonać się, jak wiele mamy mocnych stron, ale też forma zadbania o siebie” – mówi psycholog Aleksandra Plewka.

3) Zadbaj o wygląd
„Jak cię widzą, tak cię piszą” – zapewne nieraz spotkałeś się z takim stwierdzeniem i faktycznie ciężko się z nim nie zgodzić. W budowaniu pewności siebie ważny jest również aspekt fizyczny. Chodzi bowiem o to, aby dobrze czuć się w swoim ciele, co niewątpliwie przekłada się na nasze samopoczucie. Nie innego zdania jest również nasza psycholog:
„Czasami wystarczą subtelne zmiany, niekoniecznie związane z dużymi wydatkami. Nie jest potrzebna spektakularna metamorfoza, by trochę lepiej się odżywiać, inaczej uczesać lub np. zadbać o wygląd paznokci. Chociaż nie jest to rozwiązanie, które załatwi całą kwestię naszej pewności siebie, to pomoże poczuć się lepiej i pewniej, np. przed ważnym spotkaniem”.
4) Uśmiech
Jeśli jesteś na początku swojej drogi i dopiero zamierzasz wdrażać pozostałe z punktów na naszej liście, możesz zacząć od prostego i szybkiego triku, jakim jest uśmiechanie się. Nie od dziś wiadomo, że uśmiech jest w stanie pomóc w kryzysowych sytuacjach, jak choćby przełamywanie barier. Otaczająca cię pozytywna aura sprawi, iż z łatwością przyciągniesz do siebie nowe osoby, jak również przejdziesz z większą lekkością przez wiele trudnych sytuacji. Uśmiech i pozytywne nastawienie to podstawa!

5) Prawidłowa postawa ciała
Nie jest już żadną tajemnicą, że postawa naszego ciała oraz mimika mają duży wpływ na emocje, a co za tym idzie, również na samopoczucie. Kiedy brakuje nam pewności siebie, prezentujemy zazwyczaj postawę zamkniętą, jesteśmy zgarbieni i skuleni. Zdaniem większości ekspertów w nerwowych sytuacjach zdecydowanie lepiej sprawdza się postawa wyprostowana (ramiona ściągnięte do tyłu, plecy proste oraz broda uniesiona).
„Postawa ciała jest jednym z niewerbalnych sygnałów, jakie odbieramy w kontakcie z drugą osobą. Tym samym, jeżeli popracujemy nad posturą, możemy zyskać w oczach innych jako osoby zdecydowane, które są pewne tego, co mówią, i pozytywnie nastawione do tego, co robią” – podkreśla Aleksandra Plewka.
6) Medytacja
Osoby, które medytują, potrafią lepiej zarządzać sobą w sytuacjach stresowych, doświadczają częściej pozytywnych emocji. Medytacja pozwala na poszerzenie naszej kreatywności, empatii, jak również – co niesamowicie istotne – wzmacnia poczucie szczęścia. Praktyka medytacji ułatwia wsłuchanie się w nasz wewnętrzy świat oraz ukryte potrzeby. Dzięki treningowi wyciszenia i skupiania uwagi jesteśmy w stanie dużo szybciej uzyskać kontakt z naszym ciałem i umysłem. Dziesiątki lat intensywnych badań naukowych wykazały niezbite dowody na to, że regularna praktyka medytacji zmienia nasz organizm, życie, koleje losu oraz kształtuje naszą przyszłość.

7) Odpowiedni ludzie wokół
Przebywanie w towarzystwie osób, które są wobec nas życzliwe, jak również inspirują do wzrostu i działania, jest kolejną szalenie ważną kwestią. Nie da się ukryć, że ludzie, którymi otaczamy się na co dzień, mają na nas ogromny wpływ. Jedni motywują nas do podejmowania kolejnych wyzwań, drudzy zaś podcinają skrzydła. Szczególnie z tymi drugimi warto zadbać o jasne postawienie granic i pilnować, by ich podejście do rzeczywistości oddziaływało na nas jak najmniej:
„Nastrój jest czymś, czym możemy zarazić się od innych ludzi. Tym samym, jeżeli wokół siebie mamy osoby, które pesymistycznie postrzegają rzeczywistość i nie widzą szansy na sukces lub którym wręcz zależy na tym, by nie wiodło nam się dobrze, wówczas warto zastanowić się, czy nam to służy. Czasem przed ważnym spotkaniem lub egzaminem lepiej pobyć w samotności niż otaczać się osobami, które mówią o tym, że nam się nie powiedzie” – radzi Aleksandra Plewka.
Pamiętaj, że pewność siebie można wypracować. Wszystko leży zatem w Twoich rękach.
Anna Zuzanna Grażka