Madryt to miejsce wypełnione zielenią, która doskonale współgra z okazałą architekturą. Znajdują się tu zabytki świadczące o bogatej historii miasta, przyciągające turystów z całego świata. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się do stolicy Hiszpanii.
Choć miasto liczy ponad 3 miliony mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi około 600 kilometrów kwadratowych, to większość obiektów wartych zobaczenia znajduje się w centralnej części miasta i można do nich dotrzeć, spacerując malowniczymi uliczkami. Jeśli natomiast chcielibyśmy skorzystać z komunikacji, warto wybrać kolejkę linową – Teleférico. Z jej wagoników możemy zobaczyć panoramę miasta oraz przebyć trasę od Paseo Pintor Rosales do Casa de Campo.
Nawet jeśli nie wybierzemy się w podróż pociągiem, to warto odwiedzić największy dworzec kolejowy w Hiszpanii – Atocha. Zaprojektowany przez Alberta de Palacio (współpracownika Gustave’a Eiffela), uznawany jest za arcydzieło architektury kolejowej. Na dworcu znajduje się tropikalny ogród, w którym rośnie około 400 gatunków roślin (także palmy).
Przyjmuje się, że Madryt początkowo był zwany Ursarią, a to za sprawą niedźwiedzi, które miały zamieszkiwać pobliskie lasy. Niedźwiedź jest również symbolem miasta, a na jednym z centralnych placów Madrytu, czyli Puerta del Sol, stoi rzeźba przedstawiająca niedźwiedzia. To właśnie z tego miejsca odlicza się odległość do poszczególnych miast. Plac Puerta del Sol (w dosłownym tłumaczeniu: brama słońca) jest bramą do tętniących życiem uliczek, na których znajdują się sklepy, restauracje i butiki z pamiątkami. Zimową porą stoi na nim ogromna choinka, która każdego roku jest przybrana inaczej. Co ciekawe, każda z odchodzących od placu uliczek posiada unikatowe iluminacje, których nie znajdziemy w innych częściach miasta.
Główną ulicą Madrytu jest Gran Vía, często określana mianem „hiszpańskiego Broadwayu”, głównie za sprawą reprezentacyjnych budynków oraz rozlicznych kin, teatrów i luksusowych domów handlowych.
Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Madrycie jest Pałac Królewski, który nie jest oficjalną siedzibą króla, a pełni bardziej rolę reprezentacyjną. Jednakże sam budynek jest imponujący i warto zwiedzić również jego bogato zdobione wnętrza. W niewielkiej odległości od Pałacu znajduje się najstarszy budynek Madrytu, czyli egipska Świątynia Debod. Poświęcona bogom Amonowi i Izydzie budowla, pochodzi z II wieku p.n.e. i pierwotnie znajdowała się w mieście Asuan. Egipcjanie podarowali ją Hiszpanom w podzięce za ocalenieświątyni w Nubii.

Muzeum Prado, to tu znajdują się arcydzieła okresu renesansu
Muzeum Prado, nazywane też Muzeum Narodowym Prado (hiszp. Museo Nacional del Prado), zostało założone z inicjatywy króla Ferdynanda VII w 1819 roku na prośbę jego małżonki – Marii Izabeli Portugalskiej. Jego nazwa nawiązuje do regionu wiejskiego (prado z hiszpańskiego oznacza łąkę), który przed transformacją leżał w tej części miasta. Dziś jest ono zaliczane do grona najlepszych muzeów na świecie, a jego kolekcja jest imponująca. Większość z wystawionych dzieł sztuki to prywatne zbiory hiszpańskich królów, które zostały zgromadzone na przestrzeni lat, począwszy od XVI wieku.
Początkowo muzeum nosiło nazwę Królewskie Muzeum Malarstwa i Rzeźby i jego zbiory składały się wyłącznie z obrazów malarzy hiszpańskich. Obecnie zbiory muzeum liczą ponad 35 tysięcy dzieł sztuki. Możemy w nim zobaczyć unikatowe obrazy zaliczane do kanonu arcydzieł malarstwa renesansowego. W Prado wystawione są prace m.in. mistrzów malarstwa włoskiego renesansu – Tycjana (np. „Adam i Ewa”, „Złożenie do grobu”), Rafaela Santiego („Madonna della Rosa”, „Święta Rodzina ze św. Elżbietą i małym św. Janem”). Niezwykle okazale prezentuje się również zbiór malarstwa hiszpańskiego. W Prado znajdują się obrazy Diego Velázqueza, Francisco Goi, El Greca i Pabla Picasso. Zobaczymy też słynny „Ogród rozkoszy ziemskich” pędzla Hieronima Boscha, „Tryptyk adoracji Marii” Hansa Memlinga oraz „Dawida i Goliata” Caravaggia.
Prado jest jednym z najchętniej i najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. Szacuje się, że każdego roku odwiedza je ponad 800 tysięcy osób. Warto choć raz w życiu wybrać się do tego muzeum. Jeśli jesteście wytrwali i niestraszne wam stanie w kolejce, to każdego dnia na dwie godziny przed zamknięciem można je zwiedzić całkowicie za darmo.

Zielono mi!
Zimą w Madrycie jest nadal wystarczająco ciepło, aby usiąść w słońcu i rozkoszować się ofertą urokliwych kawiarenek i barów, które często serwują do zamówionych napoi również tapasy – małe przekąski. Noworoczną tradycją w Hiszpanii jest jedzenie churros, które macza się w gorącej czekoladzie. W Madrycie można je kupić w zasadzie na każdym rogu i od razu rozpoznamy te, które oferują najsmaczniejsze, ponieważ ustawiają się do nich nawet kilkumetrowe kolejki.
Wszyscy, którzy podczas podróży lubią próbować lokalnej kuchni, znajdą w Madrycie coś dla siebie. Ogromne świńskie nogi jamón „uśmiechają” się zapraszająco z wystaw sklepów i barów, podobnie jak słynna bagietka z krążkami panierowanych i pieczonych kalmarów. Według listy rekordów Guinnessa w Madrycie znajduje się najstarsza restauracja świata. Jest nią Sobrino de Botín, założona w 1725 roku, i działa nieprzerwanie w tym samym miejscu od XVII wieku. Lokalne opowieści głoszą, iż to właśnie tutaj w młodości słynny hiszpański malarz Francisco Goya zmywał naczynia.
Jednym z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie Madrytu jest park Retiro, położony we wschodniej części miasta, który zajmuje około 120 hektarów. Centralną część parku stanowi półkolista kolumnada z pomnikiem króla z dynastii Burbonów – Alfonsa XII. Park jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów, zwłaszcza w dni świąteczne, często odbywają się tam różnego rodzaju imprezy. W parku znajduje się pasaż, na którym ustawione są figury hiszpańskich władców, zabytkowe fontanny (w tym ta, na której mieści się jedyny na świecie posąg Upadłego Anioła) oraz rośnie tu aż 18 tysięcy drzew.
Ważną częścią parku jest Pałac Kryształowy, który został zbudowany na wzór pałacu londyńskiego. Dziś pełni on rolę galerii sztuki nowoczesnej i często wystawiane są tam prace największych artystów na świecie (można tam było zobaczyć rzeżby polskiej artystki – Magdaleny Abakanowicz). W sztucznym jeziorku, które znajduje się przy pałacu, rosną cypryśniki błotne, można też zaobserwować tam czarne łabędzie. Madryt uznawany jest za najbardziej zielone miasto w Europie. Rośnie w nim aż 800 tysięcy drzew, a liczba obszarów zielonych i drzew przypadających na jednego mieszkańca, jest największa w Europie.
