To właśnie 21 i 22 stycznia obchodzimy dwa ważne święta, jakimi są Dzień Babci oraz Dzień Dziadka. Skąd wywodzi się tradycja szczególnego celebrowania i docenienia roli naszych dziadków i jak wygląda ona w innych krajach? Sprawdźmy.
Historia Dnia Babci
Dzień Babci obchodzony jest w Polsce już od ponad 50 lat. Wszystko zaczęło się w roku 1964 od tygodnika „Kobieta i Życie”. Rok później święto to zaczął popularyzować tygodnik „Express Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger. W roku 1966 „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci. Nieco później wprowadzono również Dzień Dziadka.
Obchody
W Polsce, podobnie jak w Bułgarii, Dzień Babci zaznaczony jest w kalendarzach 21 stycznia. Inaczej jest w Brazylii oraz w Hiszpanii, gdzie świętujemy ten dzień 26 lipca.

Francja
Sytuacja prezentuje się odmiennie we Francji. Tam święto to występuje jako ruchome i obchodzone jest w pierwszą niedzielę marca. Historia jego powstania wygląda bardzo ciekawie, bowiem jest ono tak naprawdę kontynuacją pomysłu na popularną kawę Babci, czyli Café Grand’Mère. W północnej Francji w latach 50. XX w. napój cieszył się dosyć sporą popularnością. Pomysłodawcami tej specjalnej kawy jest małżeństwo Monnier z Roubaix.
Dzień Dziadka
Dzień Dziadka w Polsce obchodzony jest 22 stycznia. To święto z kolei dotarło do nas najprawdopodobniej z Ameryki jeszcze w latach 80. XX w. i sukcesywnie zyskiwało coraz większą popularność. W Wielkiej Brytanii natomiast przypada ono w pierwszą niedzielę października.

Wspólna celebracja
Co ciekawe, w niektórych krajach babcie i dziadkowie celebrują razem swoje święto tego samego dnia, a nie oddzielnie, jak choćby w Polsce. W Ameryce Północnej oraz w Kanadzie odpowiednikiem Dnia Dziadka i Dnia Babci jest National Grandparents Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków.
Nie jest to więc święto podzielone na dwa dni i zostało ono ustanowione w roku 1978 przez Jimmy’ego Cartera, by obchodzono je w pierwszą niedzielę po Labour Day (Święcie Pracy), które z kolei wypada w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i w Kanadzie. Tym samym Dzień Dziadków w obu krajach świętowany jest we wrześniu. To właśnie wtedy w szkołach czy kościołach organizowane są różnego rodzaju uroczystości, mające na celu przypomnienie o ważnej roli seniorów w naszym życiu. Ponadto święto to celebruje się także w gronie rodzinnym, choćby przy ogniskach czy grillach. Co ciekawe, dzień ten ma także swój oficjalny hymn „A Song for Grandma and Grandpa” („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a jego symbolem jest niezapominajka.
Nie tylko prezenty
W sieci znajdziemy mnóstwo pomysłów na to, jaki prezent można podarować dziadkom z okazji ich święta. My jednak polecamy, by skupić się również na obecności, a może nawet przede wszystkim. Warto mieć na uwadze to, że seniorzy nierzadko czują się samotni i być może najlepszym prezentem dla nich okaże się po prostu podarowany im czas. Pomoc w obowiązkach domowych, wyjście na obiad do restauracji czy nawet wspólna kawa i rozmowa mogą okazać się o wiele bardziej potrzebne niż prezenty materialne.

AZG