Film w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej to wyjątkowa podróż po meandrach ludzkiego umysłu. Opowiada o skutkach przeżytej traumy i próbie ponownego odnalezienia się w rolach, których oczekuje od nas społeczeństwo. Emisja filmu w TVP2 zaplanowana jest na wtorek 24 stycznia o 23:40.
„Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej ukazuje historię Kingi Słowik – kobiety, która w wyniku traumatycznego przeżycia straciła pamięć. Gdy po dwóch latach – dzięki występie w telewizyjnym programie – odnajduje ją rodzina, okazuje się, że była nauczycielka geografii w niczym już nie przypomina siebie sprzed lat. Twierdzi, że nazywa się Alicja. Wygląda i zachowuje się zupełnie inaczej, a do tego nie rozpoznaje najbliższej rodziny. Denerwują ją uporczywe próby „wmówienia jej”, że jest kimś, za kogo się nie uważa. Z czasem za sprawą bliskich wspomnienia powoli zaczynają do niej wracać. Ostatecznie przyjdzie jej zdecydować, czy podejmie próbę odnalezienia się w roli Kingi – matki, żony i córki – czy odrzuci na dobre dawne życie i obierze własną ścieżkę, pisząc swoją historię na nowo.
Wszystko dobre, co się dobrze kończy?
Film rozpoczyna się w miejscu, w którym wiele produkcji zazwyczaj dobiega końca – odnaleziona po dwóch latach kobieta wraca do swojej rodziny. Obraz Smoczyńskiej pokazuje jednak, że to właśnie tu, pod podszewką pozornego szczęścia, może kiełkować prawdziwy ludzki dramat. Zamiast czułości, wzruszenia i rodzinnej zażyłości relacje Alicji z członkami jej rodziny są wręcz chłodne, wymuszone. Kobieta czuje się we własnym domu jak w więzieniu. Nie potrafi odnaleźć wspólnego języka z ludźmi, którzy kiedyś byli dla niej całym światem.
Ostatecznie decyduje się jednak podjąć niełatwą próbę ulepienia własnej tożsamości na nowo ze strzępków fragmentarycznych informacji o sobie samej. Proces okazuje się dla niej formą terapii, podczas której wspomnienia powoli zaczynają wracać na swoje miejsce. Relacje z mężem, synem i rodzicami także stopniowo odzyskują kolor, rozpalając iskrę nadziei na szczęście w rodzinie Słowików.

Meritum człowieczeństwa
„Fuga” w ciągu trwającej nieco ponad 1,5 godziny podróży po wciąż jeszcze niespenetrowanych zakamarkach ludzkiego umysłu stawia po drodze wiele filozoficznych pytań. Czy role społeczne, w które wchodzimy za życia, mimowolnie wypaczają naszą naturę, ograniczając nas i podporządkowując otoczeniu? Czy osoba, która uległa całkowitej wewnętrznej przemianie, jest dalej tą samą osobą? Kiedy właściwie przestajemy być sobą i co może mieć na to wpływ? „Fuga” to film oszczędny w formie i nieprzesycony treścią, jednak przemyślenia kiełkujące podczas seansu rezonują w głowie na długo po jego zakończeniu.
Gabriela Muskała udźwignęła ciężar roli
Poza Agnieszką Smoczyńską, która zasiadła na stołku reżyserskim i z dużym wyczuciem zdołała przedstawić historię o wpływie traumy na ludzką psychikę, uznanie należy się także scenarzystce i pierwszoplanowej aktorce filmu. Gabriela Muskała całą sobą weszła w skórę wykreowanej przez siebie bohaterki. Fenomenalna gra aktorki sprawia, że widz na własnej skórze czuje niepokój, dezorientację Alicji i cały kalejdoskop emocji towarzyszący jej podczas odkrywania prawdy o sobie. Napisanie scenariusza zajęło aktorce sześć lat. Zdjęcia do filmu ruszyły w roku 2018, a premierowy seans odbył się na Festiwalu Filmowym w Cannes.
„Fuga” na antenie TVP2 – wtorek, 24.01.2023, 23:40
Doceniony przez krytyków dramat psychologiczny będzie można zobaczyć w TVP2 we wtorek 24.01 o 23:40.
Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska
Scenariusz: Gabriela Muskała
Muzyka: Filip Mísek
Zdjęcia: Jakub Kijowski
Montaż: Jarosław Kamiński
Kostiumy: Monika Kaleta
Scenografia: Jagna Dobesz, Paulina Korwin-Kochanowska
Obsada: Gabriela Muskała, Łukasz Simlat, Małgorzata Buczkowska, Zbigniew Waleryś, Halina Rasiakówna, Piotr Skiba
Czas trwania: 100 minut
Tomasz Antoniak