Jordania jest coraz popularniejszym celem wycieczek Polaków, którzy chętnie odwiedzają ją, aby podziwiać zjawiskową Petrę, spędzić noc na pustyni Wadi Rum czy wykąpać się w Morzu Martwym. Znajdziecie na jej terenie również ważny, polski ślad związany z Janem Pawłem II.
Położone na Bliskim Wschodzie Haszymidzkie Królestwo Jordanii, jak brzmi pełna nazwa państwa, od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Turyści znad Wisły polubili arabski kraj ze względu na tanie loty na miejsce, liczne zabytki i bardzo sympatycznych mieszkańców, którzy serdecznie odnoszą się do osób odwiedzających ich ojczyznę.
To dlatego, że monarchia od czasu przejęcia władzy w roku 1999 przez króla Abdullaha II zdecydowanie otworzyła się na świat, a państwo zaczęło budować infrastrukturę dla podróżników i wycieczkowiczów oraz prowadzić kampanię na rzecz promowania atrakcyjności kraju. Działania przyniosły zamierzony skutek i dziś na lotniska w Akabie i Ammanie przylatuje rocznie miliony osób.
Aby zostać wpuszczonymi do kraju, wszyscy obcokrajowcy muszą posiadać wizę, która wystawiana jest na miejscu za 40 dinarów (wartość wyliczona na 6 lutego 2023 r. to około 241 złotych, ponieważ 1 JOD kosztuje 6,03 PLN) i zezwala na miesiąc pobytu. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy wizytujący przekraczają przejście z Izraelem w okolicach Akaby. Wówczas wizę otrzymujemy za darmo. Należy oczywiście – w każdym przypadku – mieć ze sobą ważny paszport.
W związku z powyższą informacją dużo bardziej korzystną opcją wydaje się być Jordan Pass, gdyż uprawnia on jednocześnie zarówno do wjazdu, jak i do miesięcznego pobytu oraz wejścia na teren 40 najważniejszych atrakcji, które możemy zobaczyć w Jordanii. Ma on 12 miesięcy ważności i w wersji podstawowej kosztuje równo 70 dinarów (ok. 422 złote).
Co ciekawego zobaczyć w Jordanii? Petra, czyli „Skarbiec Faraona”
Największą atrakcją, jaką zwiedzimy dzięki wykupionemu pakietowi, jest niewątpliwie starożytne miasto wykute w skale, czyli legendarna Petra. To najsłynniejszy zabytek Jordanii, znany na całym świecie. Miasto zostało zbudowane w czasach antycznych i było stolicą królestwa Nabatejczyków, którego rozkwit miał miejsce w czasach antycznych, od III w. p.n.e. do I w. n.e.

Najbardziej znana jest budowla Al-Chazna – określana potocznie Skarbcem Faraona. W rzeczywistości był to najprawdopodobniej grobowiec któregoś z władców. Posłużył on w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata” jako świątynia chroniąca świętego Graala.
Ruiny Petry stanowią ponadto tło wydarzeń w jednym z kryminałów Agathy Christie, pt. „Rendez-vous ze śmiercią”. Mają one również… własną, opiewającą je piosenkę Nosa’at Le-Petra, którą zaśpiewała Dana International. Utwór powstał na pamiątkę podpisania pokoju w roku 1994 pomiędzy Jordanią a Izraelem.
Co ciekawego zobaczyć w Jordanii? Wadi Rum, czyli pustynia Beduinów
Takich problemów nie uświadczymy na drugim z najbardziej atrakcyjnych miejsc Jordanii, czyli legendarnej pustyni Wadi Rum, którą zarządzają prawdziwi Beduini. Nocleg należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem, a wówczas – po dojeździe taksówką z Akaby lub z granicy (tu jest bardzo drogo, nie ma możliwości wynegocjowania ceny korzystniejszej niż 40 dinarów) – odbierze Was właściciel lub pracownik obozowiska.
Podczas jazdy będzie proponował Wam wykupienie obiadów w dość dużej cenie (jakkolwiek bardzo smacznych), chyba że wasza oferta już obejmuje także wyżywienie na miejscu. Możliwe, że ponadto zaoferuje Wam natychmiastową przejażdżkę po wszystkich atrakcjach. Nie należy się na to zgadzać, bo będzie ona krótka i przewodnik może nas pośpieszać. Jeżeli odmówimy, to po dojechaniu na miejsce i odłożeniu bagaży do namiotu, chatki lub bardziej fantazyjnych budowli kilkugodzinna przejażdżka zostanie Wam zaproponowana ponownie, tym razem w dużej grupie i na otwartej „pace” samochodu.
Wrażenia są niezapomniane, podobnie jak ciastka i herbata, którymi zostaniecie poczęstowani za darmo lub za niewielką cenę w punktach postoju. Zauważycie je przy wszystkich najważniejszych miejscach na Wadi Rum. Posilimy się nimi więc przy źródle Lawrence’a z Arabii, czerwonej wydmie Al Ramal (gdzie można uprawiać sandboarding), kanionie Khazali z petroglifami, Małym Łuku Skalnym, domu Lawrence'a i pod Grzybową Skałą. A jeżeli lubicie kino historyczne lub science fiction, to będzie to dla Was także przejażdżka filmowa – to właśnie tu kręcono „Lawrence’a z Arabii”, a samo Wadi Rum kilkukrotnie było… Marsem w hollywoodzkich produkcjach.
Na zawsze w pamięć zapadnie wam również noc. Widok na gwiazdy i kosmos z poziomu pustyni sprawia niesamowite wrażenie, ponieważ niebo jest zazwyczaj zupełnie czyste i nie zasnute żadną, nawet najmniejszą chmurką. Przygotowując się do wyjazdu na Wadi Rum, należy jedynie pamiętać o kurtce i ciepłej odzieży. Tamtejsze wieczory nie należą bowiem do najcieplejszych.

Co ciekawego zobaczyć w Jordanii? Morze Martwe, w którym nie utonie nikt
Morze Martwe to w rzeczywistości słone jezioro bezodpływowe, które jest równocześnie najniżej położonym punktem na Ziemi. Znajduje się około 430 metrów pod poziomem morza, a stopień jego zasolenia 8,6 razy przekracza stopień zasolenia Oceanu Atlantyckiego. To najbardziej zasolony zbiornik wodny na świecie – ilość wspomnianego minerału jest tak duża, że nie może się rozwinąć w nim żadne życie, a jednocześnie… nikt nie jest w stanie utonąć, ponieważ wszystkie przedmioty, zwierzęta i ludzie są wypychani na powierzchnie. Nie da się również położyć w wodzie na brzuchu – natychmiast woda odwraca nas na plecy.
Co ciekawego zobaczyć w Jordanii? Starożytne miasto Dżerasz
Także starożytne miasto Dżarasz, które podczas swoich perskich podbojów założył Aleksander Wielki, jest interesujące. Niezwykłe ruiny zachowały się bowiem w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu dość dokładnie możemy wyobrazić sobie, jak wyglądała antyczna zabudowa w czasach Imperium Rzymskiego.
Co ciekawego zobaczyć w Jordanii? Zamek krzyżowców w Al-Kerak
Zamek krzyżowców w Al-Kerak wart jest zobaczenia przede wszystkim ze względu na rozciągające się z niego widoki na okolice. Twierdza położona jest na wzgórzu, z którego zobaczymy m.in. panoramę Morza Martwego. Forteca ma również interesujące podziemia i aż pachnie historią, która rozgrywała się w jej murach. To one opowiadają nam o czasach, kiedy ruiny były potężną warownią Królestwa Jerozolimskiego, zwaną wtedy Crac de Moabit.
Co ciekawego zobaczyć w Jordanii? Mozaiki z miasta Madaba
Mozaiki z miasta Madaba powstały ponad 500 lat wcześniej niż zamek krzyżowców w Al-Karak. Najsłynniejsza i najstarsza jest mapa, która znajduje się w cerkwi św. Jerzego i pochodzi z VI w. Przedstawiająca Bliski Wschód mozaika powstała więc jeszcze za czasów świetności Bizancjum.
Co ciekawego zobaczyć w Jordanii? Góra Nebo, na której umarł Mojżesz
Najdalej w przeszłość udamy się, jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę na górę Nebo. To tutaj – według biblijnych przekazów – Hebrajczycy prowadzeni przez Mojżesza mieli zobaczyć ziemię obiecaną dla Izraela. Prorok zobaczył ją jedynie z daleka i zgodnie z przepowiednią Jahwe, umarł. Bóg oznajmił mu: Wstąp na tę górę Abarim: górę Nebo, w ziemi Moabu naprzeciw Jerycha, i spójrz na ziemię Kanaan, którą daję w posiadanie Izraelitom. Umrzesz tam na górze, na którą wejdziesz (...) Ponieważ nie byliście mi wierni między Izraelitami przy wodach Meriba pod Kadesz, na pustyni Cin, nie objawiliście mej świętości wśród Izraelitów, dlatego tylko z daleka ujrzysz tę ziemię, lecz ty tam nie wejdziesz do tej krainy, którą Ja daję Izraelitom (por. Pwt 32,48-52).
Co zobaczyć w Jordanii? Rezerwat Dana i Wadi al-Mujib
To jeszcze nie wszystkie atrakcje Jordanii. Miłośnicy przyrody odnajdą się w rezerwacie Dana, gdzie do przejścia są kilometry malowniczych szlaków, które wiodą wśród pięknej fauny i flory. Roztaczają się stąd imponujące widoki na okoliczne, strzeliste góry oraz przecinające je doliny.
