Kultura

Muzeum Historii Polski. Otwarto największą inwestycję muzealną w historii

Muzeum Historii Polski to największa inwestycja kulturalna w dziejach naszego kraju (fot. PAP/ Albert Zawada)
Muzeum Historii Polski to największa inwestycja kulturalna w dziejach naszego kraju (fot. PAP/ Albert Zawada)
podpis źródła zdjęcia

Muzeum Historii Polski zostało oficjalnie otwarte 28 września o godz. 12 i przez kolejnych kilka dni od zainaugurowania działalności placówki, która znajduje się w warszawskiej Cytadeli, będzie ją można zwiedzać bezpłatnie. Organizatorzy, z okazji wspomnianego rozpoczęcia, przygotowali dla zwiedzających liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne. Patronem medialnym otwarcia największej inwestycji muzealnej w historii naszego kraju jest m.in. Telewizja Polska.

Władze muzeum poinformowały, że w ramach Festiwalu Otwarcia, który potrwa od piątku 29 września do niedzieli 1 października 2023 roku, przygotowano m.in. wystawę czasową, koncert, debaty, pokazy filmów, spektakle dla dzieci oraz warsztaty dla młodszych i starszych. Na swojej stronie oraz w mediach społecznościowych MHP opublikowało spot pokazujący dzieje naszego kraju i wyjaśniający jednocześnie misję placówki.
,,

Naszym celem jest budowanie wspólnoty. Muzeum Historii Polski tworzy pomost między przeszłością a teraźniejszością. Inspiruje nas tradycja wolności – historia parlamentaryzmu, ruchów obywatelskich, wytrwałej walki o niepodległość. Mieści się w tym fenomen republiki szlacheckiej, mieszczą się powstania narodowe, dzieje Solidarności oraz dwukrotna odbudowa niepodległej Rzeczypospolitej w XX wieku. Przyczyniamy się do formowania postaw obywatelskich opartych na znajomości tradycji i otwartości na świat. Przedstawiając kluczowe wątki dziejów polskiego państwa i narodu prezentujemy pogłębione spojrzenie na polską historię, ze świadomością roli pamięci we współczesnym świecie


– napisano na stronie placówki.

Muzeum Historii Polski. To element szerszego projektu

Muzeum Historii Polski oraz budowane w jego pobliżu Muzeum Wojska Polskiego są elementami szerszego projektu, który ma na celu przekształcenie terenów Cytadeli Warszawskiej w dostępną dla wszystkich przestrzeń publiczną. Na miejscu prezentowane są wystawy dotyczące najważniejszych wydarzeń związanych z historią polskiego narodu i państwa. 


Motywem przewodnim jest historia walk o wolność i niepodległość oraz tematyka tradycji polskiego parlamentaryzmu, instytucji i ruchów obywatelskich. Ekspozycje obejmują okres od X do XXI wieku, co oznacza, że pozwalają zwiedzającym na zapoznanie się z całościowym obrazem dziejów naszego kraju. 


Budynek składa się z sześciu poziomów, a dwa z nich znajdziemy pod ziemią. Z kolei bramę wejściową usytuowano od strony placu Gwardii, a sam układ zaplanowano na wzór wyglądu koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII wieku i czasów panowania ostatniego króla Polski, którym był Stanisław August Poniatowski.

Muzeum Historii Polski zostanie otwarte już 28 września (fot. PAP/ Albert Zawada)
Muzeum Historii Polski zostanie otwarte już 28 września (fot. PAP/ Albert Zawada)

Od Mieszka I do początków XXI wieku

Historia Polski na stałych wystawach jest opowiedziana w sposób chronologiczny. Drogę zwiedzający rozpoczynają od Polski Mieszka I. Następnie zapoznają się z okresem od monarchii Piastów oraz Jagiellonów i królów elekcyjnych aż do czasu rozbiorów i zaborów. Na ten okres dziejów naszego państwa przeznaczono trzy wystawy. Kolejna, czwarta opowiada o I wojnie światowej i odrodzeniu kraju, piąta poświęcona jest II wojnie światowej, a ostatnia czasom komunizmu i początkom XXI wieku. 


Ta wielka opowieść składa z trzech zasadniczych wątków, które przedstawią historię narodu i państwa przez pryzmat wolności, polskiej tożsamości i jej przeobrażeń na przestrzeni wieków oraz prezentują ją jako temat przemian cywilizacyjnych, a także opowiadają o dawnym życiu codziennym. Na każdej wystawie znajdują się wyjątkowe eksponaty, a wśród nich m.in. pień dębu czarnego wydobytego z dna jednego z pomorskich jezior.

,,

To najstarszy i najdelikatniejszy z eksponatów dostarczonych na budowę Muzeum Historii Polski. Dąb rósł w X wieku, dlatego będzie pierwszym przedmiotem, który zobaczą zwiedzający. Drzewo będzie jednocześnie początkiem opowieści o ponadtysiącletniej historii Polski


– czytamy w informacji cytowanej na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą opublikowano jeszcze przed otwarciem. 


Na zainteresowanie może również liczyć zapewne „lokomobila parowa firmy Ransomes, Sims & Jefferies, jednego z największych brytyjskich producentów maszyn rolniczych i urządzeń inżynieryjnych, która została wyprodukowana w latach 1905-1906, prawdopodobnie w fabryce w Ipswich. Tego typu urządzenia były powszechnie wykorzystywane na przełomie XIX i XX w. do napędzania maszyn rolniczych czy urządzeń w małych fabrykach. Lokomobila znajdzie się w muzealnej galerii poświęconej opowieści o początkach uprzemysłowienia ziem polskich, powstawaniu nowego społeczeństwa i pouwłaszczeniowym migracjom ze wsi do miast”.

Multimedia, pomniki i wirtualna podróż w czasie

Nieco starsi Polacy w Muzeum Historii Polski zobaczą również dwa eksponaty, które mogą doskonale pamiętać z czasów PRL. Figury śpiących ze zlikwidowanego Pomnika Braterstwa Broni pokazywane są jako symbol przemocy okresu powojennego, transporter opancerzony SKOT na wystawie oznaczaa czas stanu wojennego, a zdemontowany w 1989 roku pomnik okrutnego i bezwzględnego szefa bolszewickiej policji Czeka, czyli Feliksa Dzierżyńskiego – wieńczy wystawę o czasach komunizmu. 


Także trzy tysiące eksponatów kulturalnych związanych z historią Polski z pewnością zaciekawią zwiedzających. Są wśród nich m.in. obrazy Bractwa św. Łukasza przedstawiające najbardziej chwalebne momenty w dziejach naszego państwa. To m.in. portrety przedstawiające spotkanie Bolesława Chrobrego i Ottona III na grobie św. Wojciecha, przyjęcie Unii Lubelskiej oraz uchwalenie Konstytucji 3 Maja, a także makaty zaprojektowane przez Mieczysława Szymańskiego, opiewające militarne sukcesy Jana III Sobieskiego


Mocną stroną muzeum jest również koncepcja scenograficzna oraz przestrzeń multimedialna, dzięki której zwiedzający mogą zobaczyć, jak wybierano królów na polu elekcyjnym, oraz znaleźć się między strajkującymi robotnikami „Solidarności” w Stoczni Gdańskiej. Na odwiedzających czekają również stanowiska interaktywne, dźwiękowe i projekcje.

Nie tylko artefakty i wystawy

Muzeum Historii Polski zamierza również organizować wydarzenia kulturalne, targi i różnorakie konferencje naukowe. Będą one odbywały się w sali audytoryjnej mogącej pomieścić 580 osób. Budynek został również wyposażony w salę teatralno-kinową ze 150 siedziskami. Tam będą odbywały się pokazy filmów historycznych oraz dydaktycznych, które instytucja produkuje lub współprodukuje. Na tyłach znajdzie się z kolei rekreacyjny amfiteatr letni. Zwiedzający będą się czuli tam, jakby byli na tarasie. 




Interesujące jest również to, że elewacja wschodnia budynku została wykonana z portugalskiego marmuru. Nieprzypadkowo składa się ona z układu biało-czarnych płyt i jest niejednolita kolorystycznie. Znajdują się na niej ponadto specjalne reliefy odwołujące się do dziejów Polski. Ta różnorodność odwołuje się do hasła warstw pamięci i obrazuje fakt, iż historia stale narasta i tworzy się. 


Gmach MHP zwieńczony jest dachem częściowo obsadzonym roślinami, z którego można zobaczyć nieprzesłoniętą innymi budynkami panoramę Warszawy. Ma to uprzyjemnić wszystkim gościom spędzanie czasu w placówce.


RS

Więcej na ten temat