Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w niektórych miejscach na świecie polowanie na foki jest na porządku dziennym. Ponad 40 lat temu Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił Międzynarodowy Dzień Foki, by zwrócić uwagę na ten problem i zapobiec ich wymieraniu. Foka to niebywale uroczy ssak morski – oto kilka ciekawostek.
Foki pod pewnymi względami przypominają psy i niedźwiedzie, ponieważ są z nimi spokrewnione. Przyglądając się tym ssakom bliżej, a zwłaszcza ich płetwowatym kończynom, można zauważyć nawet podobieństwo do człowieka. U fok – tak jak u ludzi – występują kość ramieniowa, dwie kości przedramienia i pięć palców zakończonych pazurami. Ciąża tych ssaków trwa również dziewięć miesięcy i zazwyczaj kończy się wydaniem na świat jednego potomka. Ponadto, jak większość z nas, foki uwielbiają błogi relaks na słońcu.
Focze życie na jawie i ich głęboki sen
Aby foki mogły przemieścić się z miejsca na miejsce, często pełzają po ziemi, a ułatwia im to cylindryczny, wydłużony tułów. Dużo łatwiej przychodzi im poruszanie się w wodzie, gdzie potrafią osiągnąć bardzo duże prędkości. Mogą rozpędzić się nawet do 35 km/h. Ich ciało jest opływowe, hydrodynamiczne i ocieplane przez otłuszczenie.
Foki efektywnie wykorzystują tlen. Mogą przebywać pod wodą nawet do dwóch godzin na jednym wdechu, co sprawia, że zdarza im się zasypiać pod jej taflą. Poza tym nie posiadają małżowin usznych, a ich układ krwionośny przystosowany jest do wytrzymania dużego ciśnienia wody, dzięki czemu foki potrafią zanurkować na głębokość ponad 1,5 kilometra.

Wodno-lądowy tryb życia
Foki pływają w wodach okołobiegunowych, chłodnych morzach i oceanach w strefie umiarkowanej. Odżywiając się morskimi bezkręgowcami i różnymi gatunkami ryb, nawet tymi rzadkimi czy chorymi, przyczyniają się do utrzymania równowagi w środowiskach, w których żyją. Z uwagi na to, że lubią wylegiwać się na lądzie, można spotkać je również w strefach przybrzeżnych – na plażach, skałach i wyspach.Jak pomóc foce, a czego jej nie robić?
Choć ssaki te wychodzą z wody głównie po to, by odpocząć, może się okazać, że przebywająca na lądzie foka może potrzebować pomocy. W przypadku, gdy spotkamy to zwierzę na plaży, należy pamiętać, aby zachować dystans, zbytnio się do niej nie zbliżać, a przede wszystkim nie próbować spychać jej z powrotem do wody. Warto natomiast zgłosić jej obecność na brzegu stacji morskiej lub Błękitnemu Patrolowi, który po przybyciu na miejsce podejmie działania odpowiednie do zachowania i stanu foki.
Ochrona, polowanie i focze święto
W naszym kraju występują trzy gatunki z rodziny fokowatych: foka pospolita (Phoca vitulina), foka szara (Halichoerus grypus) i nerpa obrączkowana (Pusa hispida). Wszystkie osobniki znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną.
Ludzie polują na foki dla ich tłuszczu i miękkiej skóry. Zabijanie tych zwierząt popularne jest szczególnie w Kanadzie, gdzie przypuszczalnie giną one częściej, niż jest to zgłaszane.
Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Foki miały miejsce 22 marca 1982 r. Od tego momentu obchodzimy to nietypowe święto po to, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony tych zwierząt.