Rozrywka

Łuk z mgły, czyli biała tęcza. Czym jest to zjawisko i jak powstaje?

Trochę o białej tęczy, czyli czym jest zjawisko fogbows. Fot.
Światowy Dzień Tęczy wypada 3 kwietnia 2024 roku. Fot. Fiona M. Donnelly/Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

„Więc chodź, pomaluj mój świat / Na żółto i na niebiesko, / Niech na niebie stanie tęcza / malowana twoją kredką”. Słowa tej piosenki znamy chyba wszyscy, podobnie jak widok kolorowej tęczy, jednak nie każdy z nas wie, czym jest zjawisko fogbows. Z okazji Światowego Dnia Tęczy wyjaśniamy, co skrywa się pod tą tajemniczą nazwą.

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał okazję podziwiać zjawisko atmosferyczne, jakim jest tęcza. Kolorowe łuki, które pojawiają się na niebie tuż po deszczu, nie są niczym zaskakującym. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje coś takiego jak fog bow.

Fogbows to potocznie mówiąc biała tęcza, choć tak naprawdę na miano tęczy nie zasługuje, bowiem z założenia zjawisko to powinno być kolorowe, a jest zupełnie białe. Fot. Tom Tietz/Shutterstock
Fogbows to potocznie mówiąc biała tęcza, choć tak naprawdę na miano tęczy nie zasługuje, bowiem z założenia zjawisko to powinno być kolorowe, a jest zupełnie białe. Fot. Tom Tietz/Shutterstock

Mglista tęcza, co to jest?

Fogbows to biała tęcza, choć tak naprawdę na miano tęczy nie zasługuje, bowiem z założenia zjawisko to powinno być kolorowe. Inną, popularną nazwą dla fogbows jest także mglista tęcza.  

Mglista tęcza, jak powstaje?

Jak sugeruje sama nazwa, mgliste łuki pojawiają się podczas mgły. W przypadku, gdy mówimy o powstawaniu tradycyjnej, kolorowej tęczy, jest to związane z załamaniem i odbiciem światła słonecznego wewnątrz kropli wody. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, gdy mamy do czynienia z jej białą „siostrą”, wówczas promienie słoneczne załamują się, a następnie odbijają od mikroskopijnych kropelek wody zawartych we mgle. Dzięki temu tęcza jest biała. 

Mglista tęcza w Australii, czy to możliwe?

Pomimo tego, że białe łuki są powszechne w różnych częściach świata, to w Australii nie są wcale tak często spotykane. A wszystko to przez bliską odległość tego kraju do równika, co wpływa z kolei na kąt padania promieni słonecznych. 

Mglista tęcza, gdzie występuje?

Mglista tęcza nie jest jednak aż tak niespotykanym zjawiskiem, jak mogłoby się wydawać. Niejednokrotnie była widziana w różnych zakątkach świata. Zaobserwowano ją między innymi w stolicy Irlandii, u wybrzeży Dublinu, a nawet w Polsce

AZG

Więcej na ten temat