Kultura

Jak zostać dziennikarzem? Warunki zatrudnienia, wymagania, studia

Fot. TVP
Jak zostać dziennikarzem? Fot. AleksandraNakic za pośrednictwem Canva.com
podpis źródła zdjęcia

Praca dziennikarza budzi coraz większe zainteresowanie młodych ludzi wkraczających na rynek pracy. Do obrania takiej ścieżki kariery zachęca nie tylko prestiż społeczny i poczucie misji związane z budową fundamentów demokratycznego społeczeństwa, ale również relatywnie wysokie zarobki. Jak zostać dziennikarzem?

Jakie umiejętności będą wymagane w pracy dziennikarza? Jakie rodzaje dziennikarstwa wyróżniamy i z jakim zakresem obowiązków będzie się to wiązać? Czy studia dziennikarskie są niezbędne dla podjęcia pracy w zawodzie? Gdzie szukać ofert pracy dla redaktora? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Studia dziennikarskie – czy są niezbędne?

Stawiając sobie pytanie, „jak zostać dziennikarzem”, zwykle przed oczyma pojawia nam się obraz lokalnej uczelni i drzwi do dziekanatu zapraszające nas w swe skromne progi. Jednak czy warto studiować dziennikarstwo? Czy nie wystarczą same umiejętności?


Nie da się ukryć, że absolwenci dziennikarstwa czy komunikacji społecznej (zwykle oba kierunki są ze sobą połączone) mają znacznie większe szanse na zdobycie pracy w zawodzie dziennikarza niż osoby z innym wykształceniem. W podobnym położeniu znajdują się osoby, które ukończyły filologię polską.


Najczęściej dzieje się tak z uwagi na fakt, że na jedno stanowisko aplikuje wielu kandydatów, co może stanowić dla rekruterów nie lada wyzwanie. Żeby sprawnie przebrnąć przez cały proces, będą oni musieli posłużyć się odpowiednim kluczem: wykształcenie wyższe kierunkowe stanowić ma zapewnienie o posiadanych umiejętnościach w kontrze do innych zalet kandydata, niebędących już tak oczywistymi.


Choć przytoczony wyżej przykład może wydawać się kontrowersyjny, budząc nierzadko sprzeciw i poczucie niesprawiedliwości, to z faktami trudno polemizować. Szczęśliwie zatrudnienie w branży można zdobyć także bez formalnego wykształcenia, o ile tylko zdołamy przekonać do siebie rekruterów w inny sposób: szczególnymi osiągnięciami czy warsztatem, który stale możemy doskonalić, bez względu na aktualną ścieżkę zawodową. W jaki sposób? O tym przeczytasz niżej.

Wiele osób wybiera studia dziennikarskie, aby pracować w zawodzie reportera. Fot. Vlada Karpovich/Pexels
Wiele osób wybiera studia dziennikarskie, aby pracować w zawodzie reportera. Fot. Vlada Karpovich/Pexels

Sposoby na udoskonalenie warsztatu dziennikarskiego

Istnieje mnóstwo sposobów na udoskonalenie swojego warsztatu dziennikarskiego – wybór odpowiedniej metody zależy wyłącznie od Ciebie. Choć poniżej wyszczególniamy trzy sposoby, to nie da się ukryć, że może ich być znacznie więcej, a ograniczać Cię będzie wyłącznie Twoja własna wyobraźnia.


Pamiętaj również, że kluczem do sukcesu w świadomym rozwoju swoich dziennikarskich umiejętności będzie motywacja do pracy i pasja – jeśli kochasz to, co robisz, to osiąganie kolejnych szczytów stanowić będzie tylko formalność, a droga do ich zdobycia może okazać się łatwa i przyjemna.


Własny blog


Na samym wstępie warto rozważyć możliwość pisania własnego bloga. Tworzenie autorskich treści na jego łamach może wiązać się z koniecznością uiszczenia niewielkich opłat, m.in. za wykupienie własnej domeny, hosting strony i szablon projektu bloga. Istnieją jednak serwisy internetowe umożliwiające prowadzenie bloga za darmo.


Niemniej jednak mówimy tutaj o własnym blogu wyłącznie w kontekście szlifowania swoich dziennikarskich umiejętności, więc nie musisz silić się na profesjonalizm. Najważniejsze jest to, by stale podnosić swoje kompetencje – bawić się formą czy dostrzegać swoje błędy i dążyć do ich poprawy. Warto również w tym kontekście ustalać sobie cele dotyczące wydajności. Praca dziennikarza potrafi stawiać wyśrubowane wymagania czasowe, więc im szybciej piszesz, tym bardziej wartościowym pracownikiem będziesz w oczach przyszłego pracodawcy.


Swój własny blog możesz potraktować również jako portfolio. Bez względu na liczbę czytelników, jakich uda Ci się zgromadzić, rekruterzy skupią się przede wszystkim na ocenie jakości Twoich artykułów, a więc strukturze, poprawności stylistycznej czy płynności tekstu. Nie utrudniaj sobie zatem zadania i pisz o tym, co jest dla Ciebie w życiu naprawdę ważne.


Gazety i czasopisma regionalne


Choć brzmi to paradoksalnie, trzeba przyznać, że gościnne podjęcie współpracy z redakcją gazety lokalnej, czy nawet takiej, która ma większy zasięg, ale porusza niszową tematykę, może okazać się strzałem w dziesiątkę.


Niektóre z regionalnych czy nawet osiedlowych gazet często przychylnie patrzą na możliwość zamieszczenia ciekawego artykułu od osoby spoza redakcji – będzie to jednak usługa darmowa. Pracownicy redakcji nie będą mieli szczególnie wygórowanych wymagań i niekoniecznie będą chcieli zaglądać w Twoje CV – jeżeli napisany przez Ciebie artykuł przypadnie im do gustu, to z radością go opublikują i możliwe, że zaproszą Cię do dalszej współpracy.


Udział w szkoleniach i praktykach dziennikarskich


W internecie można natknąć się na ogłoszenia oferujące udział w szkoleniach z zakresu dziennikarstwa – często są one bezpłatne. Warto wziąć w nich udział, szczególnie wówczas, gdy po ich zakończeniu otrzymamy certyfikat potwierdzający nasze nowo nabyte umiejętności.


Wiele przedsiębiorstw oferuje również staże i praktyki dziennikarskie, których rezultatem może być przedłużenie współpracy. Jeżeli dopiero stawiasz pierwsze kroki w branży, to powinieneś rozejrzeć się właśnie za tego rodzaju ogłoszeniami lub (jeżeli nie brak Ci śmiałości) osobiście zgłosić się do siedziby danej firmy.

Prowadzenie bloga jest jednym ze sposobów rozwoju warsztatu dziennikarza. Fot. Hirurg/Canva
Prowadzenie bloga jest jednym ze sposobów rozwoju warsztatu dziennikarza. Fot. Hirurg/Canva

Zawód dziennikarza – rodzaje i zakres obowiązków

Jeżeli zastanawiasz się, co robi dziennikarz w trakcie wypełniania codziennych obowiązków, to trudno będzie Ci znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od stanowiska – w inny sposób będzie pracować dziennikarz śledczy, komentator sportowy, redaktor w gazetach i prezenter w telewizji.


Trzeba pamiętać o tym, by obejmując określone stanowisko w branży dziennikarskiej, czuć klimat określonej tematyki – tylko w ten sposób będziemy mogli efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Dla przykładu, trudno jest być dobrym dziennikarzem sportowym, gdy nie pasjonują nas nowinki ze świata sportu.


Do uniwersalnych obowiązków dziennikarza, z którymi prędzej czy później spotkasz się w toku swojej kariery, zaliczyć można przeprowadzanie wywiadów czy tworzenie rozmaitych artykułów i opracowań, a nade wszystko dbałość o rzetelność przekazywanych informacji w zgodzie z etyką dziennikarską – bo żadna cecha nie definiuje dziennikarstwa lepiej aniżeli szczerość.

Praca w zawodzie dziennikarza może wiązać się z różnorodnym zakresem obowiązków. Fot. pixelshot/Canva
Praca w zawodzie dziennikarza może wiązać się z różnorodnym zakresem obowiązków. Fot. pixelshot/Canva

Dziennikarz – praca. Gdzie szukać ofert zatrudnienia?

W przypadku branży dziennikarskiej wyróznić można trzy sposoby, dzięki którym bez większych trudności znajdziesz odpowiednie zatrudnienie. Najbardziej efektywną z metod stanowi oczywiście szukanie ofert w internecie i na wszelkiego typu portalach ogłoszeniowych – to właśnie z ich asysty korzystają przedsiębiorcy w pierwszej kolejności, dzięki czemu Ty, jako kandydat, będziesz mógł do woli przebierać w najrozmaitszych anonsach.


Jeżeli zatem zależy Ci na tym, by szybko zacząć dziennikarską karierę, to po prostu sprawdź na GoWork, czy to właśnie Ciebie poszukują pracodawcy. Naturalnie, nie powinieneś się martwić, jeżeli akurat żadna z ofert nie spełniła Twoich wymagań – poszukiwania wcale nie kończą się w tym miejscu.


W wielu przypadkach warto osobiście udać się do siedziby redakcji, z którą współpraca nas interesuje – szczególnie wtedy, gdy mamy wysokie kompetencje. Jeżeli na tego rodzaju spotkaniu wypadniesz dobrze, to będziesz mógł liczyć na podjęcie współpracy, nawet gdyby przedsiębiorca nie prowadził aktualnie rekrutacji na dane stanowisko.


Pomocne w zdobyciu pierwszej pracy w zawodzie będą staże – nawet wtedy, gdy ich następstwem nie będzie przedłużenie współpracy w danej redakcji, zapewnią nam cenne doświadczenie i wartościowy wpis do CV. Możesz się o nie starać w dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku poszukiwania pracy na pełen etat. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że organizacją odpowiednich praktyk zawodowych dla swoich studentów zajmują się uczelnie – jeżeli więc kształcisz się na jednym z dziennikarskich kierunków, to nie powinieneś się obawiać o swoją przyszłość w branży.

Zarobki dziennikarza i warunki zatrudnienia

Zarobki dziennikarzy to wyjątkowo obszerny temat. Będą się one różniły zarówno w zależności od konkretnego stanowiska, jak i redakcji. Podobnie jest w przypadku form zatrudnienia – na rodzaj umowy z pracodawcą wpływa charakter wykonywanej pracy i zakres obowiązków. Nie sposób nie wspomnieć też o stażu zawodowym, który może decydować o wysokości wynagrodzenia.

Jakie są średnie zarobki dziennikarza? Fot. Nattakorn Maneerat/Canva
Jakie są średnie zarobki dziennikarza? Fot. Nattakorn Maneerat/Canva

Zarobki dziennikarzy są bardzo różne i wynoszą od kilku do kilkunastu tysięcy złotych netto w skali miesiąca. Większość przedsiębiorców zapewnia swoim pracownikom wiele dodatkowych benefitów, takich jak dostęp do prywatnej opieki medycznej, dopłata do kart sportowych czy paczki świąteczne.


Artykuł sponsorowany

Więcej na ten temat