Już w najbliższy czwartek na niebie zagości niezwykle rzadkie zjawisko. 20 kwietnia czeka nas bowiem hybrydowe zaćmienie Słońca. Gdzie oglądać jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych?
Hybrydowe zaćmienie Słońca łączy w sobie dwa zjawiska: zaćmienie całkowite oraz obrączkowe, które zazwyczaj występują osobno. Karol Wójcicki, jeden z autorów bloga o tematyce astronomicznej, wyjaśnia, co dokładnie kryje się pod tą tajemniczą nazwą:
Zaćmienie obrączkowe powstaje wtedy, gdy obserwowana na niebie średnica tarczy Księżyca podczas zaćmienia jest odrobinę mniejsza od średnicy tarczy Słońca. Wtedy Księżyc nie jest w stanie zasłonić całej tarczy naszej gwiazdy i podczas fazy maksymalnej na niebie obserwujemy właśnie taki słoneczny pierścień. W czasie zaćmienia całkowitego tarcza Księżyca w całości zasłania Słońce.
Dodaje też, że później w trakcie trwania zaćmienia nie jesteśmy w stanie zobaczyć tych dwóch zjawisk naraz:
Oczywiście w czasie zaćmienia hybrydowego nie widzimy tych dwóch zjawisk jednocześnie. Cień Księżyca będzie pędził po powierzchni Ziemi, a zaćmienie będzie się zmieniało.
Hybrydowe zaćmienie Słońca. Gdzie oglądać?
Niestety mamy smutną wiadomość dla wszystkich obserwatorów nieba. Hybrydowe zaćmienie Słońca nie będzie widoczne na terenie naszego kraju. Całkowite zaćmienie zobaczą jedynie mieszkańcy wyspy Timor, Papui Zachodniej, jak również północno-zachodniej Australii.
Na początku podczas wschodu Słońca nad południową częścią Oceanu Indyjskiego nastąpi krótkie zaćmienie obrączkowe (trwające do ok. 5 sekund), a później szybko przejdzie ono w zaćmienie całkowite. W maksymalnej fazie, nieopodal wybrzeża Timoru Wschodniego, będzie trwało ono ok. 1 minutę i 16 sekund. Na sam koniec zaćmienie znowu przemieni się w obrączkowe, które podczas zachodu potrwa do ok. 10 sekund – dodaje Karol Wójcicki.

Hybrydowe zaćmienie Słońca. Kiedy?
To niecodzienne zjawisko, jakim jest hybrydowe zaćmienie Słońca, rozpocznie się 20 kwietnia o godzinie 3.34, jednak jego punkt kulminacyjny nastąpi o godz. 6.16. Całe wydarzenie zakończy się natomiast o godz. 8.59 i to właśnie wtedy przestanie być ono widoczne na niebie.
Anna Zuzanna Grażka