Rozrywka

Ekstremalnie Wielki Teleskop lepszy od Hubble’a? Wkrótce zbada kosmiczną otchłań

Uruchomienie największego na świecie teleskopu optycznego planowane jest na 2025 rok. Fot.
Uruchomienie największego na świecie teleskopu optycznego planowane jest na 2025 rok. Fot. ESO (European Southern Observatory)
podpis źródła zdjęcia

Powstaje największy na świecie teleskop optyczny, który stanie na szczycie góry Cerro Armazones (3046 m n.p.m.) w Chile. Ekstremalnie Wielki Teleskop będzie wspierał naukowców w badaniu kosmosu najwcześniej od 2025 roku.

Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) to projekt opracowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), czyli czołową międzynarodową organizację do badań kosmosu z powierzchni Ziemi. Budowa największego na świecie teleskopu optycznego na podczerwień oficjalnie rozpoczęła się w 2014 roku, zaś jego pierwsze światło ukaże się już za dwa lata.

Wielkie oko na kosmos

Ekstremalnie Wielki Teleskop, czyli największy na świecie teleskop optyczny, stanie na szczycie góry znajdującej się pośrodku pustyni Atakama w Ameryce Południowej. Na potrzeby budowy teleskopu część wierzchołka Cerro Armazones została wysadzona. Powstała w ten sposób konstrukcja posłuży w badaniach starych gwiazd, populacji gwiazdowych w sąsiednich galaktykach oraz wesprze naukowców w poszukiwaniu pozasłonecznych planet, na powierzchni których może istnieć życie.

Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) to projekt opracowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe. Fot. ESO/L. Calçada/ACe Consortium
Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) to projekt opracowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe. Fot. ESO/L. Calçada/ACe Consortium

Doskonalszy niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a

Zaawansowana zwierciadlana konstrukcja Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu ma umożliwić obserwowanie Wszechświata 16 razy bardziej szczegółowo, niż zrobił to słynny Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Średnica zwierciadła ELT o długości aż 39 metrów będzie niemal pięciokrotnie większa od największych stosowanych dotychczas luster w urządzeniach tego typu. Choć kosmos skrywa przed nami jeszcze mnóstwo tajemnic, ostrzejsze fotografie wykonane za pomocą Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu z pewnością pozwolą nam odkryć kolejne z nich.


W związku z tym, że Polska należy do ESO, w budowie Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu uczestniczą także polscy inżynierowie. Ponadto nasi astronomowie mają zagwarantowany dostęp do instrumentu i wezmą udział w jego odkryciach.

Ekstremalnie Wielki Teleskop planowo zostanie uruchomiony w 2025 roku.

Paulina Gerasik

Więcej na ten temat