Kultura

Między tradycją a nowoczesnością. Jak będzie wyglądała koronacja Karola III?

Korona św. Edwarda, jeden
Korona św. Edwarda, najważniejsze insygnium klejnotów koronnych Zjednoczonego Królestwa. Fot. WPA Pool/Getty Images
podpis źródła zdjęcia

Po śmierci królowej Elżbiety II królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii został jej najstarszy syn, Karol. Oficjalna koronacja odbędzie się 6 maja 2023 roku w opactwie westminsterskim w Londynie. Co wiemy o tej ceremonii i jak będzie wyglądała w porównaniu z poprzednimi uroczystościami koronacyjnymi?

Ceremonia koronacji w Wielkiej Brytanii liczy ponad tysiąc lat i od samego początku odbywa się w opactwie westminsterskim w Londynie. Zgodnie z tradycją następuje ona po upływie kilku miesięcy od wstąpienia władcy na tron. Czas ten poświęca się na przygotowania i organizację, a także żałobę po śmierci poprzedniego monarchy – w przypadku króla Karola III, zostanie on koronowany po 9 miesiącach od śmierci królowej Elżbiety II.

Uroczystości koronacyjne już od setek lat odbywają się w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Fot. Hollie Adams/Getty Images
Uroczystości koronacyjne już od setek lat odbywają się w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Fot. Hollie Adams/Getty Images

Regalia, czyli „klejnoty koronne”

Uroczystość koronacyjna od lat odbywa się wedle ściśle określonego porządku. Jej nieodłącznym elementem jest wręczenie nowemu władcy regaliów, czyli cennych przedmiotów przechowywanych na co dzień w Tower of London. Należą do nich: berło, kula, korona św. Edwarda (ta sama, którą miała na sobie królowa Elżbieta II podczas koronacji) oraz XII-wieczna łyżka koronacyjna. Są to tak zwane klejnoty koronne, reprezentujące uprawnienia i obowiązki monarchy.

Przysięga i namaszczenie

Pierwszym etapem uroczystości koronacyjnej jest złożenie przez nowego władcę przysięgi, która zobowiąże go do sprawowania władzy zgodnie z prawem i miłosierdziem. Będzie to element inicjacyjny koronacji króla Karola III. Następnie monarcha zostanie namaszczony za pomocą łyżki koronacyjnej świętym olejem zawartym w ampulli, złotym flakonie w kształcie orła. Później zaś otrzyma kolejne regalia koronacyjne, m.in. berło i kulę. Całość zwieńczy nałożenie mu na głowę korony św. Edwarda. Nabożeństwo odprawi tradycyjnie arcybiskup Canterbury, honorowy zwierzchnik Kościoła Anglii.

Ampulla zawiera święty olej, którym namaszcza się króla bądź królową. Fot. WPA Pool/Getty Images
Ampulla zawiera święty olej, którym namaszcza się króla bądź królową. Fot. WPA Pool/Getty Images

Procesja koronacyjna

Nieodzownym punktem ceremonii jest procesja. W dniu koronacji króla Karola III ulicami Londynu przejdą dwie parady. Pierwsza zabierze monarchę z małżonką karocą Diamond Jubilee State Coach spod pałacu Buckingham do opactwa westminsterskiego, a druga, już po nabożeństwie, obejmie trasę powrotną do rezydencji. Wówczas król Karol III i królowa Kamila przesiądą się do karocy Gold State Coach, której używano podczas każdej koronacji od czasów Wilhelma IV. Po dotarciu na miejsce małżonkowie wyjdą na balkon, by oficjalnie pozdrowić zgromadzony tłum.

Hołd i uznanie

Ostatnią częścią koronacji będzie oddanie hołdu nowemu władcy. Wysoko postawieni urzędnicy Wielkiej Brytanii złożą ręce na kolanach monarchy, przysięgając mu wierność, dotykając korony i całując jego prawą dłoń. Królowi Karolowi III pokłoni się również jego małżonka, królowa Kamila, kontynuując w ten sposób tradycję zapoczątkowaną przez księcia Filipa, który w 1953 roku oddał cześć swojej żonie, królowej Elżbiecie II, przyrzekając jej służbę.

Książę Filip składający hołd swej żonie, królowej Elżbiecie II podczas koronacji w 1953 roku. Fot. Fox Photos/Getty Images
Książę Filip składający hołd swej żonie, królowej Elżbiecie II podczas koronacji w 1953 roku. Fot. Fox Photos/Getty Images

Kamila – pierwsza królowa konsorta od 86 lat

Kamila również zostanie koronowana, lecz będzie to krótsza ceremonia. Wtedy to na jej głowę zostanie włożona platynowa korona zdobiona diamentami. Ostatnią królową (żoną króla) koronowaną w ten sposób w opactwie westminsterskim była Elżbieta Bowes-Lyon. Wydarzenie to miało miejsce w 1937 roku.

„Skromna” uroczystość

Pomijając obligatoryjne rytuały, koronacja króla Karola III będzie nieco odbiegać od tradycyjnego modelu. Ma ona bowiem odzwierciedlać wizję „skromniejszej, bardziej nowoczesnej monarchii”. Ceremonia ma być krótka (ok. 1 godziny) i mniej kosztowna. Uroczystość zgromadzi nie więcej niż dwa tysiące gości, co jest sporą różnicą względem koronacji królowej Elżbiety II, na której pojawiło się ponad osiem tysięcy osób. Tym, co wyróżni koronację króla Karola III od innych, będzie również dostosowanie nabożeństwa do różnych grup wyznaniowych (by zwrócić uwagę na różnorodność etniczną Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii).

Koronacja Elżbiety II była niezwykle kosztowną uroczystością. Na jej realizację przeznaczono ok. 1,57 miliona funtów. Fot. Bettmann/Getty Images
Koronacja Elżbiety II była niezwykle kosztowną uroczystością. Na jej realizację przeznaczono ok. 1,57 miliona funtów. Fot. Bettmann/Getty Images

Muzyka i pokazy świetlne, czyli koncert koronacyjny

Na drugi dzień, 7 maja 2023 roku, w zamku Windsor odbędzie się koncert koronacyjny, podczas którego wystąpią tacy artyści jak: Lionel Richie, Katy Perry, Andrea Bocelli, Freya Ridings i zespół Take That. To element, który przełamuje konwencję, wprowadza do uroczystości koronacyjnej rozrywkę, a przy okazji także wyraża pasję, jaką król Karol II żywi wobec muzyki i sztuki. Występom gwiazd będą towarzyszyły pokazy świetlne z dronami i laserami, co tylko spotęguje wrażenia.

Koronacja Karola III. Kiedy i gdzie oglądać?

Uroczystość koronacji Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej będzie można obejrzeć na żywo na antenach Telewizji Polskiej. Transmisja z wydarzenia odbędzie się 6 maja 2023 roku o godz. 11:15 w TVP1 i TVP Kobieta.

Anna Narloch
Więcej na ten temat