Zgodnie z prognozą pogody tegoroczne lato będzie w Polsce bardzo ciepłe; w czerwcu, lipcu i sierpniu czekają nas fale upałów. Termometry mogą pokazać nawet 35 st. C., temperatury znacznie przekroczą średnie normy z ostatnich dwudziestu lat. Możliwe, że pojawią się anomalie pogodowe i burze.
Lato zbliża się wielkimi krokami, wiele osób zaczyna planować urlopy i wakacyjne podróże. Trudno nie zastanawiać się nad wyborem odpowiedniej daty wyjazdu, zwłaszcza jeśli ktoś zostaje w Polsce. Pogoda w naszym kraju w okresie wakacyjnym bywa często kapryśna i zmienna.
Tym razem jednak, jak zapowiada IMGW, będzie prawdopodobnie zupełnie inaczej. W jednej z ostatnich analiz meteorolodzy poinformowali, że wakacje nad Wisłą pozwolą nacieszyć się piękną, letnią aurą, lecz może być ona również niebezpieczna.
Instytut zastrzega jednocześnie:
,,Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego
Prognoza pogody na czerwiec 2023
Temperatura w całym kraju w czerwcu ma przekroczyć normy z lat 1991–2020, a w niektóre dni termometry mogą wskazać powyżej 30 st. C. Takie wartości mogą utrzymywać się nawet do pięciu dni z rzędu.


Prognoza pogody na lipiec 2023
Także lipiec będzie ciepły, choć zarówno pod względem temperatur, jak i opadów będzie mieścił się w normach wieloletnich lub lekko poniżej normy (jeżeli chodzi o opady).
Taka aura, jak co roku, może sprzyjać obniżeniu się poziomu wód w rzekach i jeziorach oraz suszom. Niekiedy dni będą chłodniejsze i bardziej pochmurne. Analizy, jak można zauważyć, zapowiadają więc typowe polskie lato.

Prognoza pogody na sierpień 2023
Najbardziej zmiennym miesiącem lata okaże się sierpień, który w obu zakresach będzie na ogół powyżej normy. Będzie więc upalny i jednocześnie deszczowy.

Wielokrotnie, jak wynika z wcześniejszych informacji, termometry wskażą powyżej 30 st. C., a rekordowo nawet 35 st. C.. IMGW prognozuje również, że powinniśmy przygotować się na ulewne deszcze i burze.

Prognoza pogody na wrzesień 2023
Najprzyjemniejszym i najspokojniejszym miesiącem, który jednocześnie kończy lato, będzie wrzesień. Temperatury i suma opadów będą utrzymywały się w normie wieloletniej.


Jak interpretować prognozę pogody?
Meteorolodzy odpowiedzieli, jak interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach.
,,Prognoza średniej temperatury powietrza «powyżej normy» nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 st. C., a prognoza «poniżej normy», np. dni z temperaturą minimalną poniżej 10 st. C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury «poniżej normy» nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 st. C., a prognoza «powyżej normy» – dni z temperaturą minimalną poniżej 10st. C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów «powyżej normy» nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza «poniżej normy» nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)

Meteorolodzy wyjaśnili również, jak należy rozumieć wyżej wymienione pojęcia.
,,W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza / miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991–2020
– przekazano w komunikacie biura prasowego IMGW.
RS