Jest jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, która łączy siłę ekspresji z niezwykłą wrażliwością. Wylansowała takie przeboje jak „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Być kobietą” czy „Jeszcze się tam żagiel bieli”, a jej koncerty, niezmiennie od lat, przyciągają liczną i zasłuchaną w jej głosie publiczność. Jak rozkwitała muzyczna kariera Alicji Majewskiej?
Wszystko zaczęło się w roku 1968, kiedy Alicja Majewska zadebiutowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Trzy lata później artystka została już solistką zespołu Partita założonego przez Janusza Kępskiego, z którym występowała przez cztery lata. W roku 1974 związała się z Teatrem na Targówku i jednocześnie rozpoczęła karierę solową, która potoczyła się dla niej dość szybko – w krótkim czasie wokalistka wystąpiła na kilku festiwalach, odnosząc spore sukcesy. Pierwszym z nich było zdobycie nagrody głównej Ministerstwa Kultury i Sztuki za wykonanie utworu „Bywają takie dni” na 13. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w roku 1975.
Debiutancki album i sukcesy na festiwalach
Rok później Alicja Majewska wydała swoją pierwszą płytę, na której znalazły się takie utwory jak: „Nasze pierwsze słowa”, „Na przekór wszystkim będę spać” oraz „Księżycowe dziewczyny”. Początek lat 80. upłynął już dla wokalistki pod znakiem triumfu piosenki „Jeszcze się tam żagiel bieli”, jednego z największych przebojów artystki, za który otrzymała wówczas drugą nagrodę na 18. KFPP w Opolu oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Rostocku. To był jednak dopiero początek i rozkwit gwiazdy.

Występy zagraniczne i Opole
Alicja Majewska zaczęła koncertować po całej Europie, Azji, a także w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Jednocześnie wciąż podbijała zarówno krajowe, jak i światowe festiwale m.in. w roku 1985 została uhonorowana na festiwalu w Hawanie. Z dużym powodzeniem prezentowała także swój talent na kolejnych festiwalach w Opolu, stając się ikoną najważniejszej imprezy muzycznej w Polsce. W latach 80. artystka została wyróżniona za następujące piosenki:
„Dla nowej miłości” – wyróżnienie na 22. KFPP w Opolu w roku 1985,
„Odkryjemy miłość nieznaną” – wyróżnienie na 23. KFPP w Opolu w 1986,
„Marsz samotnych kobiet” – druga nagroda na 24. KFPP w Opolu w 1987.
Telewizja i radio
W tym samym czasie piosenkarka współpracowała z Polskim Radiem i Telewizją. Wystąpiła w takich programach jak: „Studio 2”, „Z najlepszymi życzeniami”, „Pani X zaprasza”. Miała również własne godzinne show w reżyserii Zbigniewa Czeskiego „Alicja Majewska zaprasza…”. Z kolei w roku 1977 została gospodynią „Programu estradowego”, który rok później został nagrodzony Gwoździem Sezonu. Od roku 2019 była natomiast trenerką w programie TVP2 „The Voice Senior”.

Wyjątkowe duety
Alicja Majewska stworzyła również wiele niezapomnianych duetów z takimi artystami jak Andrzej Zaucha, z którym zaśpiewała „Sunrise Sunset” – utwór pochodzący z musicalu „Skrzypek na dachu”. Do pamiętnych występów należy również wspólne wykonanie artystki i Zbigniewa Wodeckiego utworu „Lubię wracać tam, gdzie byłem” podczas 52. KFPP w Opolu w roku 2015. Na uwagę zasługuje także piosenka „Sen, który się spełnia” nagrana z Jerzym Połomskim. Artystka przez lata współpracowała również z Wojciechem Młynarskim, śpiewając piosenki z jego tekstami, których – jak sama przyznała – pozostaje wielką miłośniczką do dziś.
Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz – niepowtarzalny sceniczny duet
Na stałe jednak Alicja Majewska tworzy duet z wybitnym kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem, który jest autorem muzyki większości jej piosenek. Para występuje razem na scenie od ponad 45 lat. W roku 2022, w rocznicę swojego jubileuszu na scenie, artyści połączyli siły ze znakomitym dziennikarzem, artystą kabaretowym i tekściarzem Arturem Andrusem, wydając wspólnie płytę „Piosenki Korcza i Andrusa”. Album był promowany takimi utworami jak „Koneserzy kolejnego dnia” czy „Szczęście chodzi piechotą”.
