Rozrywka

Jej piosenki nucą całe pokolenia. Alicja Majewska to prawdziwa dama polskiej estrady

Piosenkarka Alicja Majewska stoi uśmiechnięta. Kobieta jest ubrana w białą marynarkę i czarną koszulę.
Alicja Majewska to jedna z największych gwiazd muzycznych w Polsce. Fot. TVP
podpis źródła zdjęcia

Jest jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, która łączy siłę ekspresji z niezwykłą wrażliwością. Wylansowała takie przeboje jak „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Być kobietą” czy „Jeszcze się tam żagiel bieli”, a jej koncerty, niezmiennie od lat, przyciągają liczną i zasłuchaną w jej głosie publiczność. Jak rozkwitała muzyczna kariera Alicji Majewskiej?

Wszystko zaczęło się w roku 1968, kiedy Alicja Majewska zadebiutowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Trzy lata później artystka została już solistką zespołu Partita założonego przez Janusza Kępskiego, z którym występowała przez cztery lata. W roku 1974 związała się z Teatrem na Targówku i jednocześnie rozpoczęła karierę solową, która potoczyła się dla niej dość szybko w krótkim czasie wokalistka wystąpiła na kilku festiwalach, odnosząc spore sukcesy. Pierwszym z nich było zdobycie nagrody głównej Ministerstwa Kultury i Sztuki za wykonanie utworu „Bywają takie dni” na 13. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w roku 1975.

Debiutancki album i sukcesy na festiwalach

Rok później Alicja Majewska wydała swoją pierwszą płytę, na której znalazły się takie utwory jak: „Nasze pierwsze słowa”, „Na przekór wszystkim będę spać” oraz „Księżycowe dziewczyny”. Początek lat 80. upłynął już dla wokalistki pod znakiem triumfu piosenki „Jeszcze się tam żagiel bieli”, jednego z największych przebojów artystki, za który otrzymała wówczas drugą nagrodę na 18. KFPP w Opolu oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Rostocku. To był jednak dopiero początek i rozkwit gwiazdy.

Autorem słów piosenki „Jeszcze się tam żagiel bieli” jest nieodżałowany Wojciech Młynarski. Fot. TVP
Autorem słów piosenki „Jeszcze się tam żagiel bieli” jest nieodżałowany Wojciech Młynarski. Fot. TVP

Występy zagraniczne i Opole

Olga Sipowicz była charyzmatyczną wokalistką i autorką większości tekstów piosenek zespołu Maanam. Fot. TVP

Ikona wolności i królowa polskiego rocka. Poznaj historię Olgi Sipowicz

Gwiazdy

Alicja Majewska zaczęła koncertować po całej Europie, Azji, a także w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Jednocześnie wciąż podbijała zarówno krajowe, jak i światowe festiwale m.in. w roku 1985 została uhonorowana na festiwalu w Hawanie. Z dużym powodzeniem prezentowała także swój talent na kolejnych festiwalach w Opolu, stając się ikoną najważniejszej imprezy muzycznej w Polsce. W latach 80. artystka została wyróżniona za następujące piosenki:

„Dla nowej miłości” – wyróżnienie na 22. KFPP w Opolu w roku 1985,


„Odkryjemy miłość nieznaną” – wyróżnienie na 23. KFPP w Opolu w 1986,


„Marsz samotnych kobiet” – druga nagroda na 24. KFPP w Opolu w 1987.

Telewizja i radio

W tym samym czasie piosenkarka współpracowała z Polskim Radiem i Telewizją. Wystąpiła w takich programach jak: „Studio 2”, „Z najlepszymi życzeniami”, „Pani X zaprasza”. Miała również własne godzinne show w reżyserii Zbigniewa Czeskiego „Alicja Majewska zaprasza…”. Z kolei w roku 1977 została gospodynią „Programu estradowego”, który rok później został nagrodzony Gwoździem Sezonu. Od roku 2019 była natomiast trenerką w programie TVP2 „The Voice Senior”.

Alicja Majewska z powodzeniem pełniła funkcję trenerki w telewizyjnym show „The Voice Senior”. Fot. TVP
Alicja Majewska z powodzeniem pełniła funkcję trenerki w telewizyjnym show „The Voice Senior”. Fot. TVP

Wyjątkowe duety

Alicja Majewska stworzyła również wiele niezapomnianych duetów z takimi artystami jak Andrzej Zaucha, z którym zaśpiewała „Sunrise Sunset” – utwór pochodzący z musicalu „Skrzypek na dachu”. Do pamiętnych występów należy również wspólne wykonanie artystki i Zbigniewa Wodeckiego utworu „Lubię wracać tam, gdzie byłem” podczas 52. KFPP w Opolu w roku 2015. Na uwagę zasługuje także piosenka „Sen, który się spełnia” nagrana z Jerzym Połomskim. Artystka przez lata współpracowała również z Wojciechem Młynarskim, śpiewając piosenki z jego tekstami, których – jak sama przyznała – pozostaje wielką miłośniczką do dziś.

Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz – niepowtarzalny sceniczny duet

Na stałe jednak Alicja Majewska tworzy duet z wybitnym kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem, który jest autorem muzyki większości jej piosenek. Para występuje razem na scenie od ponad 45 lat. W roku 2022, w rocznicę swojego jubileuszu na scenie, artyści połączyli siły ze znakomitym dziennikarzem, artystą kabaretowym i tekściarzem Arturem Andrusem, wydając wspólnie płytę „Piosenki Korcza i Andrusa”. Album był promowany takimi utworami jak „Koneserzy kolejnego dnia” czy „Szczęście chodzi piechotą”.

Artystka od ponad 45 lat występuje na polskiej scenie. Fot. TVP
Artystka od ponad 45 lat występuje na polskiej scenie. Fot. TVP

76. urodziny Alicji Majewskiej

Mamy nadzieję, że Alicja Majewska dostarczy nam jeszcze wielu przebojów, którymi nieraz zaczaruje publiczność na scenie. Tymczasem z okazji 76. urodzin artystki składamy jej najserdeczniejsze życzenia!
AN
Więcej na ten temat