Rozrywka

Wianek z żywych kwiatów. Jak go zrobić i które rośliny wybrać?

Oprócz drucika czy wstążki, do wykonania wianka na głowę można wykorzystać również rośliny. Najlepiej sprawdzą się kwiaty takie jak: lawenda, czy piwonia. Fot.
Oprócz drucika czy wstążki, do wykonania wianka na głowę można wykorzystać również rośliny. Najlepiej sprawdzą się kwiaty takie jak: lawenda, czy piwonia. Fot. New Africa//Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Zbliżające się wielkimi krokami letnie przesilenie i związane z nim rytuały sprawiają, że wracamy wspomnieniami do plecionych w czasie dzieciństwa wianków. Duże znaczenie przy tej okazji miały rośliny, z których przygotowywano takie stroiki. Rumianek, koniczyna czy chaber? Podpowiadamy, co warto wybrać.

Jak co roku w czasie przesilenia letniego z 21 na 22 czerwca obchodzić będziemy Noc Kupały. To wyjątkowe wydarzenie kojarzone jest z hucznymi zabawami przy ognisku, przepowiedniami oraz pleceniem wianków. Pomimo tego, że dawne rytuały i przesądy współcześnie traktowane są z dozą dystansu, niektóre z nich praktykuje się do dziś. 

Plecenie wianków. Rośliny i dawne wierzenia

Przygotowując się do wyplatania wianków, warto mieć na uwadze rośliny, z których wykonamy naszą ozdobę. Według dawnych wierzeń kobiety marzące o bogactwie powinny sięgać po kłosy zbóż, czyli pszenicę, żyto, owies lub koniczynę. Tym z kolei, które chciałyby chronić się przed negatywnymi wpływami innych, polecano piołun, bylicę, mniszka lekarskiego, gałązki leszczyny oraz liści paproci.   

Stokrotki to jedne z najczęściej wybieranych kwiatów w przypadku plecenia wianków. Fot. Yevhrashakina//Shutterstock
Stokrotki to jedne z najczęściej wybieranych kwiatów w przypadku plecenia wianków. Fot. Yevhrashakina//Shutterstock

Wianki. Rośliny i walory estetyczne

Jeśli chcemy zrobić wianek, powinniśmy zadbać o jego walory estetyczne. Poniżej przedstawiamy kilka wiosennych kwiatów, dzięki którym Twój kwiecisty dodatek będzie prezentował się wyjątkowo subtelnie i elegancko. 


Stokrotki – jedne z najczęściej wybieranych roślin do zaplecenia wianków. Nic dziwnego, bo są małe, urocze i łatwo dostępne.  


Chabry – te niewielkie, delikatne kwiaty są nasycone głębokim odcieniem koloru niebieskiego i z pewnością dodadzą subtelności i uroku niejednej letniej stylizacji.  


Róże – królowe polskich ogrodów; do róż nie trzeba chyba nikogo namawiać. Kojarzone z miłością, pięknem i elegancją dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. 


Chryzantemy – to rośliny należące do rodziny astrowatych. W uprawie występuje mnóstwo odmian różniących się m.in. kształtem, kolorem, jak i wielkością kwiatów. Tak szeroki wybór sprawia, że możesz poeksperymentować i połączyć ze sobą kilka różnych rodzajów.  


Bez – dla wszystkich wielbicieli fioletowego koloru i ładnych zapachów mamy dobrą wiadomość. Kwiaty bzu prezentują się doskonale nie tylko w naszych wazonach, ale również jako ozdoby na włosach.  

Wianki z polnych kwiatów plotły nasze mamy i babcie. Zbliżająca się noc świętojańska jest doskonałym pretekstem, aby przygotować je samemu. Fot. Józef Klopacka/Shutterstock
Wianki z polnych kwiatów plotły nasze mamy i babcie. Zbliżająca się noc świętojańska jest doskonałym pretekstem, aby przygotować je samemu. Fot. Józef Klopacka/Shutterstock

Wianek z żywych kwiatów. Jak go wykonać?

Wiemy już, jakich roślin możemy używać, tworząc nasze wianki. Teraz dowiemy się, jak przygotować je krok po kroku


Łodygi wybranych kwiatów przycinamy, by wszystkie miały tę samą długość, a przy okazji usuwamy z nich niepotrzebne listki. Następnie bierzemy do ręki dwie łodygi i krzyżujemy je w taki sposób, aby jedną z nich opleść później głowę drugiego kwiatu. Pierwszy krok za nami, więc teraz sięgamy po kolejny kwiat i analogicznie powtarzamy tę samą czynność aż do momentu osiągnięcia pożądanej długości wianka. Gdy go zapleciemy, całość związujemy cienkim sznureczkiem bądź wstążką. Gotowe!


AZG


Więcej na ten temat