Rozrywka

Jak się opalać, aby uniknąć poparzeń? Poznaj zasady bezpiecznych kąpieli słonecznych

Kobieta z czerwonymi ustami, w czarno-białym kapeluszu, na plaży, z kremem przeciwsłonecznym w kształcie serca namalowanym na plecach.
Bezpieczne opalanie – poznaj sposoby na opaleniznę bez podrażnień skóry. Fot. RossHelen/ Canva
podpis źródła zdjęcia

Szum morza, delikatny piasek pod stopami i promienie słońca, które opalają nasze ciała, to dla wielu wizja przyjemnie spędzonego urlopu. Błogi, wakacyjny klimat sprawia, że łatwo nam jest się zatracić i zapomnieć o kremach z filtrem czy nakryciu głowy. Jak chronić się przed poparzeniami i co warto wiedzieć, zanim udamy się w słoneczne miejsce? O tym opowiada kosmetolog Ewa Landowska.

Jedną z rzeczy, z jakimi kojarzymy lato, jest opalanie. Korzystanie z promieni wakacyjnego słońca to dla jednych ogromna przyjemność, dla innych zaś nudna czynność, którą ograniczają do minimum. Odkrywanie ciała w celu lepszego przyswajania promieni słonecznych zyskuje jednak coraz więcej zwolenników z uwagi na niezwykle ważną dla organizmu witaminę D3. Co należy zrobić, aby opalać się bezpiecznie i uniknąć poparzeń na skórze?  

W jakich godzinach powinniśmy się opalać?

Zaleca się opalanie nie dłuższe niż 15 min dziennie, w godzinach porannych bądź popołudniowych. Między 11:00 a 15:00 słońce jest najbardziej aktywne, wtedy powinniśmy pozostać w cieniu. Kremy z filtrami (najlepiej SPF 50) należy nałożyć około 30 min przed wyjściem na słońce i uzupełniać mniej więcej co 2 godziny bądź po kąpielach – wyjaśnia kosmetolog Ewa Landowska

 

Ekspertka zwraca uwagę również na to, aby: sprawdzić datę przydatności swoich kosmetyków, chronić głowę, pić dużą ilość wody, a także uważać na składniki fotouczulające.  

Promieniowanie słoneczne jest dla nas niezbędne do życia – dzięki niemu na świecie rozwijają się rośliny, natomiast w naszej skórze może zachodzić synteza witaminy D. Fot. stux/ Canva
Promieniowanie słoneczne jest dla nas niezbędne do życia – dzięki niemu na świecie rozwijają się rośliny, natomiast w naszej skórze może zachodzić synteza witaminy D. Fot. stux/ Canva

Dieta a opalanie

Kosmetolog Ewa Landowska zaleca też, by codzienną dietę uzupełnić w beta-karoten oraz wybrać się do dermatologa

 

Przed plażowaniem powinniśmy dostarczyć swojemu organizmowi beta-karoten (obecny np. w marchwi czy pomidorach). Warto także odwiedzić dermatologa. Po obejrzeniu znamion i pieprzyków na skórze lekarz określi, które z nich wymagają całkowitego zakrycia przed promieniowaniem lub usunięcia.  

Opalanie. Jakich kosmetyków używać już po?

Co zrobić, gdy jednak trochę przesadziliśmy z opalaniem? Po jakie preparaty należy sięgnąć? 

 

Ukojenie przyniosą preparaty z pantenolem, witaminami E i A, aloesem, alantoiną czy lanoliną. Dzięki nim skóra będzie lepiej nawilżona i łatwiej się zregeneruje. 

Krem ochronny z odpowiednim wskaźnikiem wartości SPF, jak chociażby krem z filtrem SPF 50 do twarzy, będzie jedyną sprawdzoną opcją na właściwą ochronę przed zbyt mocnym oddziaływaniem słońca. Fot. isitsharp/ Canva
Krem ochronny z odpowiednim wskaźnikiem wartości SPF, jak chociażby krem z filtrem SPF 50 do twarzy, będzie jedyną sprawdzoną opcją na właściwą ochronę przed zbyt mocnym oddziaływaniem słońca. Fot. isitsharp/ Canva

Fotostarzenie się skóry – na czym polega?

Wszystkim miłośnikom długiego opalania przypominamy również o procesie fotostarzenia, czyli przyspieszonego starzenia skóry na skutek działania promieni słonecznych. Fotostarzenie jest widoczne nie tylko u osób wystawiających się na długotrwały kontakt z promieniowaniem UV, lecz również u tych, które nie stosują odpowiedniej ochrony, np. w postaci filtrów. 

 

Zbyt silne działanie słońca połączone z innymi czynnikami środowiskowym, jak np. palenie tytoniu, zanieczyszczenie powietrza, brak snu czy niewłaściwa dieta, powoduje wiele negatywnych zmian na skórze. Tworzą się zmarszczki, przesuszenie, szorstkość, rogowacenie naskórka, przebarwienia i plamy soczewicowate oraz utrata elastyczności. Pod wpływem UV w naskórku dochodzi do wielu uszkodzeń, jak również do powstawania nowotworów skóry, w tym czerniaka. 


Ponadto pojawiają się także przebarwienia, piegi czy plamy soczewicowate. Nadmierna ekspozycja słoneczna doprowadza również do dodatkowego wydzielania sebum i związanego z tym powstawania zaskórników – wyjaśnia kosmetolog Ewa Landowska. 

 

Bez względu więc na to, czy jesteście miłośnikami opalania, czy też nie, warto mieć na uwadze powyższe zasady, a przede wszystkim sięgać po odpowiednie kremy z filtrem.  


AZG

Więcej na ten temat