Komedia kryminalna „Konsul” nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1989 r. przedstawia prawdziwą historię słynnego w latach 60. hochsztaplera, Czesława Śliwy. Największym przekrętem oszusta było założenie konsulatu austriackiego we Wrocławiu. Odtwórcą głównej roli w filmie jest jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Piotr Fronczewski.
Debiut fabularny dokumentalisty Mirosława Borka „Konsul” ukazuje przestępczą drogę Czesława Śliwy (znanego także jako Jack Ben Silberstein). Począwszy od handlu nieistniejącymi rzeczami, poprzez fałszowanie informacji o wykształceniu, a skończywszy na założeniu konsulatu austriackiego we Wrocławiu. Na potrzeby filmu wybrano tylko niektóre z wykroczeń kryminalisty – inne wydają się tak nieprawdopodobne, że widz mógłby zwątpić w ich prawdziwość, jak argumentował sam reżyser.
„Konsul” – historia oparta na faktach
Silberstein miał wyjątkowe zdolności manipulacyjne, co potwierdza Mirosław Bork: […] każdy, kto się z nim spotkał, od razu znajdował się pod jego urokiem”. Dodał też, że „prawie nikt nie miał mu za złe jego czynów, co więcej – wyśmiewano się z ofiar jego krętactwa”.
Historia Śliwy obrosła w wiele legend, lecz nikt wcześniej nie podjął się nakręcenia na jej podstawie filmu fabularnego. Jedyną produkcją poświęconą hochsztaplerowi był dokument „Konsul i inni” Krzysztofa Gradowskiego z 1970 r., w którym wziął udział sam Silberstein, opowiadając o swoich przekrętach.
W roli głównej Piotr Fronczewski
Bork widział w Silbersteinie charyzmatyczną postać i wiedział, że do tej roli powinien zaangażować równie wyrazistego aktora. Obsadził w niej Piotra Fronczewskiego, który miał już za sobą występy w takich filmach jak „Znachor” (1982), „Akademia pana Kleksa” (1983) czy „Szaleństwa panny Ewy” (1984). Nie pożałował tej decyzji – stworzona przez Fronczewskiego kreacja w genialny sposób oddała naturę przestępcy, który w bezwzględny sposób wykorzystywał ludzką naiwność.
U jego boku możemy również zobaczyć takie gwiazdy jak: Maria Pakulnis, Jerzy Bończak, Krzysztof Zaleski czy Gustaw Lutkiewicz.
Zarys fabuły
Film rozpoczyna się w momencie, gdy Czesław Wiśniak (reżyser celowo zmienił nazwisko postaci) wychodzi z więzienia na zwolnienie warunkowe i odwiedza swoją byłą dziewczynę, Ankę (Maria Pakulnis). Mężczyzna postanawia oszukać jej obecnego partnera, Grubego (Krzysztof Zaleski), sprzedając mu rzeczy, których tak naprawdę nie posiada. Na swoją kolejną ofiarę Silberstein wybiera byłego kumpla z więzienia, przedstawiając mu się jako doktorant AGH. Żona kolegi, Janka, ewidentnie zauroczona obyciem i klasą Wiśniaka, proponuje mu pracę technologa.
Wkrótce Czesław realizuje swój największy „numer” – podaje się za ambasadora Austrii, a następnie zakłada konsulat tego kraju we Wrocławiu. Załatwia niezbędne dokumenty i po wszystkim wyprawia uroczysty bankiet, na który zaprasza najważniejszych gości. Nie jest jednak świadomy, że to jego ostatni „bal”.
Gdzie był kręcony film „Konsul”?
„Konsul” odbił się szerokim echem i zebrał pozytywne recenzje. Film został nagrodzony na festiwalach w Koszalinie i San Sebastian w 1989 r.
Zdjęcia powstały w kilku lokalizacjach: we Wrocławiu (m.in. Lotnisko, Budynek Sądu przy Podwalu, Urząd Wojewódzki, więzienie na Świebodzkiej, Dom Zakonny Sióstr Karmelitanek), w Siechnicach, Otwocku, Kudowie-Zdroju, Warszawie i Trójmieście (Hotel Grand w Sopocie i Urząd Wojewódzki w Gdańsku).
Kiedy i gdzie obejrzeć?
„Konsul” zostanie wyemitowany w poniedziałek 10 lipca o godz. 21:00 na antenie TVP2.