Kultura

Sierpień pod znakiem świąt. Kiedy wypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny?

Fresk przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny autorstwa Gaetano Barabiniego (XIX w.). Fot. Renata Sedmakova/Shutterstock
Fresk przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny autorstwa Gaetano Barabiniego (XIX w.). Fot. Renata Sedmakova/Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

W sierpniu obchodzimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. Kiedy wypadają i co upamiętniają obie te uroczystości? Czy będziemy mieli wtedy dni wolne od pracy?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Polsce, które upamiętnia zakończenie ziemskiego życia Matki Boskiej oraz wzięcie jej duszy i ciała do nieba. Uroczystość ta potocznie nazywana jest świętem Matki Bożej Zielnej. Jak głosi dawne przysłowie, w sierpniu każdy kwiat woła: zanieś mnie do kościoła! – tego dnia święceniu poddawane są najróżniejsze rośliny, w tym zioła i dożynkowe snopy. Zwyczaj ten nawiązuje do podania, według którego apostołowie w grobie Maryi (patronki ziemi i roślinności) zamiast jej ciała odnaleźli kwiaty.

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane, czyli obowiązkowe dla osób wierzących. Odnosi się do dogmatu uznawanego w Kościele katolickim, który został ogłoszony przez papieża Piusa XII. Wydarzenie to miało miejsce 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg). Od tamtej pory wniebowzięcie Marii z Nazaretu stanowi ważny przedmiot wiary oraz motyw, który służy za inspirację w tworzeniu dzieł sztuki.


Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada co roku na 15 sierpnia. W Polsce jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W tym samym czasie w niektórych rejonach naszego kraju odbywają się dożynki, a rolnicy składają Bogu podziękowania za otrzymane plony.

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego

Kościelna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od 1992 r. zbiega się ze świętem państwowym. 15 sierpnia obchodzimy nie tylko dzień Matki Bożej Zielnej, ale również święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Stoczoną w dniach 13–25 sierpnia 1920 r. operację wojskową zwyczajowo nazywa się często Cudem nad Wisłą. 

PG
Więcej na ten temat