Rozrywka

Perseidy, czyli sierpniowy deszcz meteorów. Kiedy wypada noc spadających gwiazd?

W drugi weekend sierpnia 2023 r. warto spojrzeć w niebo, by ujrzeć Perseidy, czyli najbardziej spektakularny deszcz meteorów. Fot. Makarov Konstantin/Shutterstock
W drugi weekend sierpnia 2023 r. warto spojrzeć w niebo, by ujrzeć Perseidy, czyli najbardziej widowiskowy deszcz meteorów. Fot. Makarov Konstantin/Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Co roku w sierpniu możemy obserwować najbardziej spektakularny deszcz meteorów, czyli Perseidy. Podpowiadamy, kiedy patrzeć w niebo i co zrobić, by wrażenia z nocy spadających gwiazd 2023 r. pozostały w naszej pamięci jak najdłużej.

Latem na niebie aż roi się od wyjątkowych zjawisk astronomicznych, które możemy zaobserwować, gdy tylko dopisuje pogoda. Do jednych z najpiękniejszych i najciekawszych należą deszcze meteorów. Wśród nich można wyróżnić Perseidy, czyli rój, którego maksimum przypada w tym roku na weekend 12 i 13 sierpnia. Wówczas będziemy mieli największe szanse na dostrzeżenie spadających gwiazd.


Dodatkowym atutem jest to, że deszcz meteorów nie zbiega się tym razem z pełnią, której blask znacząco utrudniłby obserwację jasnych punktów na niebie. Księżyc obecnie „maleje” w stronę nowiu, który ziści się 16 sierpnia, czyli już w przyszłym tygodniu.

Na tropie spadających gwiazd. Czym są Perseidy?

Warto wiedzieć, że gdy widzimy spadające gwiazdy, tak naprawdę obserwujemy spalanie się drobinek materii w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Pochodzą one z roju meteoroidów, czyli strumienia cząstek, lodu i pyłu powstałego z powolnego rozpadu komet. Meteory wybiegają z jednego punktu na sferze niebieskiej, nazywanego radiantem, a ich roje czerpią nazwy od gwiazdozbiorów, z których pochodzą. Perseidy wzięły swoją nazwę od konstelacji Perseusza, z której „wyłaniają się” każdego roku od około połowy lipca do końca sierpnia.


Deszczem meteorów określamy zatem zjawisko, które obserwujemy w momencie, gdy Ziemia przechodzi przez intensywny rój okruchów kosmicznej materii. W przypadku Perseid są to odłamki skalne pochodzące z komety 109P/Swift-Tuttle. Jeśli tego typu kosmiczna cząstka nie spali się w atmosferze i dotrze do powierzchni Ziemi, wówczas nazwiemy ją meteorytem. 

Perseidy 2023. Spadające gwiazdy będą widoczne na całym niebie, o ile sklepienia nie przysłonią chmury. Fot. Jasmine_K/Shutterstock
Perseidy 2023. Spadające gwiazdy będą widoczne na całym niebie, o ile sklepienia nie przysłonią chmury. Fot. Jasmine_K/Shutterstock

Deszcz meteorów zwany „łzami św. Wawrzyńca”

Największą ilość Perseid możemy obserwować w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ radiant znajduje się w tym czasie wystarczająco wysoko nad horyzontem. Choć sierpniowy deszcz meteorów najlepiej obserwuje się na półkuli północnej, widoczny jest gołym okiem właściwie na całym niebie, o ile nie jest ono zachmurzone. Szczyt aktywności roju wypada zwykle pomiędzy 9 i 14 sierpnia.

Perseidy 2023. Jak nie przegapić deszczu meteorów?

„Kosmiczne pikniki” w TVP Nauka będą poruszały wiele interesujących tematów. John A Davis/Shutterstock/TVP

„Kosmiczne pikniki” z TVP Nauka. Kiedy oglądać?

Rozrywka

Chcąc zaobserwować spadające gwiazdy, najlepiej udać się w miejsce niezanieczyszczone światłem, a więc tereny poza miastem. W internecie dostępne są różne mapki pokazujące najmniej oświetlone obszary, do których można się wybrać w danym czasie. Poza tym warto przyzwyczaić wzrok do ciemności i tuż przed kosmicznym spektaklem unikać patrzenia na wszelkiego rodzaju źródła światła, w tym chociażby na wyświetlacz telefonu.


Jeżeli wybierzemy odpowiednie miejsce oraz zaadaptujemy się do ciemności, będziemy mogli zobaczyć od 40 do nawet stu spadających gwiazd w ciągu jednej godziny. Tego nie można przegapić!

PG
Więcej na ten temat