Rozrywka

Wyjątkowa pełnia z zaćmieniem w tle. Co szykuje dla nas Krwawy Księżyc?

Fot.
Już w najbliższy weekend będziemy świadkami niecodziennego zjawiska. Czeka nas bowiem Pełnia Krwawego Księżyca z zaćmieniem Słońca w tle. Fot. Michael Mosure Photos/Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Przed nami jedna z najbardziej spektakularnych pełni w tym roku, czyli pełnia Krwawego Księżyca. Nadchodzące zjawisko będzie wyjątkowe, ponieważ tego samego dnia dojdzie również do zaćmienia naszego satelity. Czy owiana złą sławą pełnia faktycznie jest aż tak niebezpieczna?

Październik to miesiąc, w którym wkroczyliśmy w tzw. korytarz zaćmień. Niecałe dwa tygodnie temu (14 października) mogliśmy zaobserwować nów Księżyca wraz zaćmieniem Słońca w tle. Teraz czeka nas równie niecodzienne zjawisko, jakim jest pełnia Krwawego Księżyca, której towarzyszyć będzie jego zaćmienie.  

Kiedy wypada pełnia Krwawego Księżyca?

Badania nad pozyskanym w 1972 r. materiale z Księżyca sugerują, że szacując jego wiek, pomyliliśmy się o co najmniej 40 milionów lat. Fot. taffpixture/Shutterstock

Kiedy uformował się Księżyc? Według najnowszych badań dużo wcześniej, niż sądzono

Kultura

Zbliżająca się wielkimi krokami pełnia zagości na naszym niebie dokładnie 28 października, a swoje maksimum osiągnie około godziny 22:22 (czasu polskiego). To właśnie wtedy odczujemy najmocniejsze działanie Srebrnego Globu na nasz organizm. Co więcej, na chwilę przed dopełnieniem się Księżyca dojdzie do jego zaćmienia (nastąpi to około godziny 22:15).  

Pełnia Krwawego Księżyca. Nazwa

Nazwa Krwawy Księżyc ma związek z korytarzem zaćmień, które występują na przełomie października i listopada. Sprawiają one zazwyczaj, że Srebrny Glob przybiera w tym czasie barwę czerwoną bądź pomarańczową. Niestety tym razem tarcza naszego satelity będzie zakryta jedynie częściowo, co oznacza, że jego barwa nie ulegnie zmianie. 

Nadchodząca pełnia może obudzić w nas dawne lęki i zranienia. Fot. Dima Zel/Shutterstock
Nadchodząca pełnia może obudzić w nas dawne lęki i zranienia. Fot. Dima Zel/Shutterstock

Pełnia Krwawego Księżyca. Czego dotyczy?

Październikowa pełnia może obudzić w nas dawne lęki i wyłonić na powierzchnię zepchnięte na dalszy plan niedokończone sprawy. W najbliższym czasie możemy mierzyć się również z tematem finansów czy przemijania.  

Pełnia Krwawego Księżyca. Jak złagodzić jej działanie?

Podobnie jak w przypadku innych pełni tego dnia powinniśmy unikać kłótni czy ostrej wymiany zdań. Przydatna natomiast może okazać się praktyka medytacji, ćwiczenia oddechowe, joga czy wizyta w SPA.

Kalendarz pełni na rok 2023

Poza październikową do końca roku czekają nas jeszcze dwie wyjątkowe pełnie. Pierwsza będzie miała miejsce w poniedziałek 27 listopada o 10:16, a kolejna i zarazem ostatnia z nich wypadnie w środową noc 27 grudnia o 1:33. 


AZG

Więcej na ten temat