Rozrywka

Bogactwo malowniczych krajobrazów – poznaj Drawieński Park Narodowy

Park obejmuje młodoglacjalny krajobraz, na którym przeważają sandry. Są to rozległe, płaskie stożki napływowe zbudowane przede wszystkim ze żwirów i piasków pochodzących z topnienia lądolodu. Fot.
Park obejmuje młodoglacjalny krajobraz, na którym przeważają sandry. Są to rozległe, płaskie stożki napływowe zbudowane przede wszystkim ze żwirów i piasków pochodzących z topnienia lądolodu. Fot. Grzegorz Filrit/Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Bajeczne jeziora, długie pasmo lasów, torfowiska, niezwykła fauna i flora oraz ok. 90 km szlaków pieszych. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Drawieński Park Narodowy. Co jeszcze znajdziemy na jego terenie?

Drawieński Park Narodowy został utworzony dokładnie 1 maja 1990 r., a jego powierzchnia wynosi 11.535,66 ha. Co ciekawe, ma on charakterystyczny kształt, bowiem przypomina literę V. Nie da się również ukryć, że przeważająca jego część jest zalesiona (83% powierzchni). W większości rosną tam lasy bukowe oraz dębowo-bukowe, a także bory sosnowe. Natomiast kolejne 10% powierzchni zajmują jeziora (Jezioro Czarne, Ostrowiec) i rzeki (Drawa i Płociczna)

Najbardziej malowniczy fragment Równiny Drawskiej

Drawieński Park Narodowy uznawany jest za najbardziej malowniczy fragment Równiny Drawskiej, czyli dużego obszaru sandrowego na Pojezierzu Pomorskim, zajętego przez zwarty kompleks leśny Puszczy Drawskiej, zwanej też Puszczą nad Drawą. Swoim zasięgiem obejmuje dolinę rzeki Drawy i jej dopływu Płocicznej oraz fragmenty puszczy wraz ze śródleśnymi łąkami, torfowiskami i jeziorami.   

Charakterystycznymi elementami przyrody Parku są także torfowiska, oraz ekosystemy wodne i łąkowe. Fot. Grzegorz Firlit/Shutterstock
Charakterystycznymi elementami przyrody Parku są także torfowiska, oraz ekosystemy wodne i łąkowe. Fot. Grzegorz Firlit/Shutterstock

Ścisła ochrona

W Drawieńskim Parku Narodowym ścisłej ochronie podlega aż 1 391,62 ha. Na tym terenie znajdują się najbardziej wyjątkowe pod kątem przyrodniczym fragmenty parku, które łatwo rozpoznać dzięki niebieskim opaskom na drzewach granicznych lub specjalnie ustawionych słupkach. 

Niezwykła roślinność

Drawieński Park Narodowy znany jest także z bogactwa roślinności, na jego obszarze rośnie bowiem ponad 900 gatunków roślin naczyniowych, prawie 150 gatunków drzew i krzewów, jak również ponad 200 różnych zespołów roślinnych. Sytuacja ta sprawia, że jest on jednym z najciekawszych regionów botanicznych w północno-zachodniej Polsce.  

Na terenie tego parku możemy spotkać między innymi: sarny, jelenie, dziki, borsuki, bobry, wydry i popielice. Fot. Peter Polic/Shutterstock
Na terenie tego parku możemy spotkać między innymi: sarny, jelenie, dziki, borsuki, bobry, wydry i popielice. Fot. Peter Polic/Shutterstock

Nie tylko zagrożone gatunki

Jednym z najcenniejszych elementów przyrody parku jest ichtiofauna – obok gatunków skrajnie zagrożonych (minoga rzecznego i strumieniowego, łososia, troci wędrownej i certy) zachowały się tu także liczne i stosunkowo stabilne populacje gatunków rzadkich w skali kraju – pstrąga potokowego, lipienia, strzebli potokowej i głowacza białopłetwego. Warto dodać, że możemy tu zobaczyć nawet 160 gatunków ptaków, a mowa tu między innymi o bocianie czarnym, orliku krzykliwym, puchaczu czy włochatce.  

Szlaki turystyczne

Pisząc o Drawieńskim Parku Narodowym, należy wspomnieć także o szlakach turystycznych. Na jego terenie mamy bowiem około 90 km szlaków pieszych, które są udostępnione przez cały rok od świtu aż po zmierzch. Miłośnicy wycieczek rowerowych również nie będą mieć powodów do narzekań, ponieważ są też szlaki stworzone z myślą o nich. Mowa tu o czerwonym szlaku „Pętla Zatom” (20,64 km), niebieskim „Pętla Barnimie” (33,16 km) i zielonym „Pętla Głusko” (23,50 km).  

Jeśli wciąż nie mieliście okazji, aby zawitać do Drawieńskiego Parku Narodowego, to z pewnością warto to nadrobić.


AZG

Więcej na ten temat