Kultura

Hydropolis we Wrocławiu. Podwodna przygoda w sercu Polski

Zdjęcie przedstawia budynek wrocławskiedgo Hydropolis od zewnątrz. Gmach budynku oświetlony jest w kolorach tęczowych.
Hydropolis to interaktywne centrum wody, które wyposażone jest w wiele wystaw. Fot. materiały prasowe
podpis źródła zdjęcia

Czy woda może być obiektem wystawowym? Okazuje się, że jak najbardziej! W sercu malowniczego Wrocławia ukryte jest jedno z najbardziej unikalnych i nietypowych miejsc w Polsce – Hydropolis. To nie tylko muzeum, ale też podróż po fascynującym świecie wody, odkrywająca jej historię, znaczenie i tajemnice.

Artykuł przypominamy z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów 2024


Hydropolis to interaktywne centrum nauki poświęcone wodzie, które otworzyło swoje drzwi dla publiczności w 2015 r. Stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy na temat wody, zarówno pod względem naukowym, jak i rozrywkowym. Pomysłodawcą i realizatorem tego projektu jest Paweł Czuma. Postanowił on stworzyć miejsce, które skupi się na edukacji poprzez doświadczenie.


Hydropolis jest pierwszym muzeum wody w Polsce i jednym z nielicznych na całym świecie.

W Hydropolis podkreśla się znaczenie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych. Fot. materiały prasowe
W Hydropolis podkreśla się znaczenie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych. Fot. materiały prasowe

Historia zbiornika numer 1

Obiekt mieści się na terenie zbiornika numer 1, który był częścią zakładu uzdatniania wody i w którym przetrzymywano wodę pitną. Zakład działał nieprzerwanie od XIX w. i dopiero w 2002 r. zdecydowano się na większą modernizację. Wysłużony zbiornik numer 1 wpisano z kolei na listę zabytków. Dwa lata później doczekał się on skromnego remontu, ale wiadomo było, że trzeba go będzie niedługo wyłączyć. Do końca roku 2011 zbiornik pełnił jeszcze swoją funkcję, choć powoli zastanawiano się, jak inaczej go zagospodarować. Wtedy Paweł Czuma wpadł na pomysł otwarcia Hydropolis.


Prace nad dostosowaniem obiektu do nowej funkcji trwały cztery lata. Za projekt muzeum odpowiedzialny był jednej z najwybitniejszych polskich architektów – Marek Budzyński. Dzięki niemu budowla jest połączeniem nowoczesności z historią. Zewnętrza bryła centrum przypomina wielką kroplę wody, co idealnie odzwierciedla tematykę muzeum.

W Hydropolis można dowiedzieć się, jakie organizmy żyją w morzach i oceanach. Fot. materiały prasowe
W Hydropolis można dowiedzieć się, jakie organizmy żyją w morzach i oceanach. Fot. materiały prasowe

Podwodna odyseja we wrocławskim Hydropolis

Po wejściu do środka na zwiedzających czeka prawdziwa uczta dla zmysłów. Główną atrakcją jest tu interaktywna wystawa, na której można odkrywać tajemnice wód świata. Odwiedzający przechodzą przez wiele tematycznych sal, zanurzając się w historię mórz i rzek.

Formacje w Yonaguni do dziś są przedmiotem sporu między naukowcami. Fot. wikimedia/ Vincent Lou

Monumenty Yonaguni. Japońska Atlantyda czy cud natury?

Ze świata

Jednym z najbardziej porywających elementów wystawy jest tzw. podwodne miasto, gdzie można przenieść się do wodnego świata z jego własnymi zabytkami, takimi jak np. wraki statków czy koralowce. To dobra okazja, by zobaczyć, co skrywa się pod powierzchnią wody, bez konieczności nurkowania. Wartym wspomnienia jest także „Aqua Show”, czyli widowisko wodne prezentowane w specjalnej sali. To tutaj woda staje się narzędziem artystycznego wyrazu, tańcząc w rytm muzyki i zmieniając się w różne formy pod wpływem światła.


W kolejnych pomieszczeniach wystawowych można dowiedzieć się więcej o organizmach żyjących na różnych głębokościach, a także na własne oczy zobaczyć jedyną na świecie replikę batyskafu Trieste, który w 1960 r. zanurzył się w Rowie Mariańskim. Z kolei spragnionych sztuki może usatysfakcjonować wykonana z akrylu kopia rzeźby „Dawid” Michała Anioła, która symbolizuje, że człowiek w dużej mierze składa się z wody.

Ciało człowieka w 65 proc. składa się z wody. Kopia rzeźby „Dawid” Michała Anioła ma to symbolizować. Fot. materiały prasowe
Ciało człowieka w 65 proc. składa się z wody. Kopia rzeźby „Dawid” Michała Anioła ma to symbolizować. Fot. materiały prasowe

Woda w różnych kontekstach

Hydropolis eksploruje wodę w wielu aspektach, a także łączy naukę, sztukę i technologię. Wystawa zaczyna się od historii związanej z Wrocławiem, gdzie rzeka Odra odgrywała kluczową rolę w rozwoju miasta, a kończy na globalnych wyzwaniach związanych z zasobami wodnymi.


Każda z ekspozycji została zaprojektowana w taki sposób, aby angażować zwiedzających w interaktywne i ciekawe doświadczenia. Dzięki temu wszyscy goście, niezależnie od wieku, mogą przyswajać wiedzę o cyklach wodnych, zjawiskach przyrodniczych i znaczeniu wody dla życia na ziemi.

Hydropolis to jedyne miejsce na świecie, w którym można zobaczyć replikę batyskafu Trieste. Fot. materiały prasowe
Hydropolis to jedyne miejsce na świecie, w którym można zobaczyć replikę batyskafu Trieste. Fot. materiały prasowe

W imię ochrony wody i środowiska

Warto wspomnieć, że Hydropolis to nie tylko atrakcja turystyczna. Od momentu otwarcia stało się ono również miejscem organizacji różnorodnych wydarzeń edukacyjnych, konferencji i warsztatów.


W tym muzeum podkreśla się też znaczenie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych. Wystawy edukacyjne skupiają się na problemach związanych z jakością wody, ochroną środowiska wodnego i koniecznością dbałości o zasoby naturalne. To miejsce nie tylko edukuje, ale i inspiruje do refleksji nad tym, jak możemy wspólnie działać na rzecz ochrony naszej planety.


Hydropolis mieści się przy ulicy Na Grobli 15 we Wrocławiu i otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00 oraz w weekendy w godz. 10:00-20:00.

Więcej na ten temat