Rozrywka

Pierwszy dzień wiosny. Dlaczego w tym roku wypada wcześniej niż zwykle?

Pierwszy dzień wiosny w 2024 r. Kiedy wypada? Fot.
Pierwszy dzień wiosny w 2024 r. Kiedy wypada? Fot. maxbelchenko/Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Po chłodnej zimie z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych oznak wiosennej aury. Ciepłe promienie słońca, zakwitające kwiaty, zazieleniający się krajobraz – na to wszystko niecierpliwie czekamy, gdy za oknem jeszcze zimno i plucha. Kiedy oficjalnie przywitamy nową porę roku? Sprawdź, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny i jaki wpływ na tę datę ma rok przestępny.

Choć pierwszy dzień wiosny ma swoją stałą datę w kalendarzu, są jeszcze inne terminy, które wyznaczają początek tej pory roku. Jeden z nich już za nami – 1 marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. To umowna data przyjęta przez meteorologów i badaczy klimatu dla celów statystycznych i prowadzenia pomiarów porównujących tożsame okresy.

Data początku astronomicznej wiosny

Wiosna astronomiczna przychodzi nieco później, w dniu równonocy wiosennej, który na półkuli północnej przypada w okresie między 21 a 22 marca (dla półkuli południowej jest to termin między 23 września a 22 grudnia). Jako że mamy teraz rok przestępny, liczący 366 dni, nastąpi to dzień wcześniej, a zatem 20 marca.


Od tej magicznej daty dni zaczną się wydłużać, a noce będą stawać się coraz krótsze. Ten stan potrwa aż do przesilenia letniego, które w tym roku przypada ok. 20 czerwca, na dwa dni przed kalendarzowym początkiem lata.

Równonoc wiosenna to czas, w którym długość trwania dni i nocy jest niemal równa. Fot. LedyX/Shutterstock
Równonoc wiosenna to czas, w którym długość trwania dni i nocy jest niemal równa. Fot. LedyX/Shutterstock

Jakie są inne rodzaje wiosny?

21 marca to początek kalendarzowej wiosny. Z tej okazji przedstawiamy listę wiosennych utworów. Fot. LightField Studios/ Shutterstock

„Wiosna, ach to ty!”, czyli wiosenne akcenty w muzyce

Aktualności

Obserwatorzy natury wyróżniają też wiosnę termiczną, która zależna jest od średniej temperatury dobowej. W tym okresie termometry wskazują od 5 do 15 stopni Celsjusza. Powszechnie funkcjonuje również pojęcie wiosny fenologicznej – jej nadejście sygnalizują z kolei zmiany w przyrodzie: pojawienie się pierwszych kwiatów, rozwój liści czy przylot ptaków z ciepłych krajów.


Jednymi z najbardziej wyczekiwanych zwiastunów wiosny są bociany. Pierwsze z nich zdążyły wrócić już do Polski. Jak podał Mazurski Park Krajobrazowy, wydarzyło się to 27 lutego w Krutyni.

Pierwszy bocian w 2024 r. dotarł do Polski 27 lutego – według informacji Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Fot. Ondrej Prosicky/Shutterstock
Pierwszy bocian w 2024 r. dotarł do Polski 27 lutego – według informacji Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Fot. Ondrej Prosicky/Shutterstock

Pierwszy dzień wiosny 2024. Zapamiętaj tę datę

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny niemal zbiega się z początkiem astronomicznej wiosny i wypada 21 marca. Ostatnie tchnienie wiosna wyda zaś 21 czerwca, czyli pierwszego dnia astronomicznego lata.

AN
Więcej na ten temat