Ze świata

Międzynarodowy Dzień Kobiet 2025. Dlaczego obchodzimy go 8 marca?

Dzień kobiet. Dziewczynka i dwie dorosłe kobiety leżą na łóżku z prezentami i kwiatami. Wszystkie ubrane są na biało.
Dzień Kobiet niemal na całym świecie obchodzony jest 8 marca. Fot. 4PMproduction/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Międzynarodowy Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca, to święto o ponad stuletniej tradycji, które upamiętnia walkę o prawa kobiet i równość społeczną. Jego początki sięgają 1909 r., a od 1975 r. jest oficjalnie uznawane przez ONZ. Dlaczego to święto jest tak ważne? Jakie są jego korzenie, znaczenie i zwyczaje na świecie? Sprawdź najważniejsze informacje!

Dzień Kobiet już 8 marca. Warto więc pomyśleć, o tym co podarować swojej wybrance. Fot. Prostock-studio/Shutterstock

Dzień Kobiet. Poznaj 5 pomysłów na prezenty

Z kraju

Historia Dnia Kobiet rozpoczyna się na początku XX w., kiedy przez Amerykę Północną i Europę przetoczyły się fale protestów ruchów robotniczych. Najwcześniejsze obchody zorganizowano 28 lutego 1909 r., aby upamiętnić strajk pracownic fabryk odzieżowych, który odbył rok wcześniej w Nowym Jorku. Kobiety manifestowały wówczas przeciwko wyzyskowi, niskim płacom, ciężkim warunkom panującym w zakładach oraz braku prawa głosu.


W następnych latach protesty zaczęły rozprzestrzeniać się na cały świat. W 1911 r. ponad milion osób w Europie – przede wszystkim w Niemczech, Austro-Węgrzech, Danii i Szwajcarii – wzięło udział w marszach, które odbyły się 19 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet ustanowionego wcześniej, bez konkretnej daty, przez Międzynarodówkę Socjalistyczną. Manifestantki domagały się prawa do głosowania, sprawowania urzędów publicznych i do godnej pracy.

Demonstracja sufrażystek w Nowym Jorku, 6 maja 1912 r. Fot. wikimedia/ domena publiczna
Demonstracja sufrażystek w Nowym Jorku, 6 maja 1912 r. Fot. wikimedia/ domena publiczna

Kiedy Międzynarodowy Dzień Kobiet zaczęto obchodzić 8 marca?

Dzień Kobiet po raz pierwszy zorganizowano 8 marca 1914 r. w Niemczech. Wybór daty nie miał konkretnego uzasadnienia. To zmieniło się w 1917 r., kiedy 8 marca kobiety w Rosji zorganizowały strajk pod hasłem „chleb i pokój”.


Manifestacja szybko zmieniła się w wiec przeciwko carowi, który dzień wcześniej uciekł z Petersburga do Mohylewa. W międzyczasie trwały dziesiątki innych protestów, spowodowanych przede wszystkim przez braki żywności, brak prądu, wstrzymanie produkcji w fabrykach oraz obniżenie płac robotnikom.


Demonstrantów podburzali agitatorzy polityczni z różnych frakcji Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR). Manifestacje przerodziły się w zamieszki, które w ciągu następnych dni doprowadziły do wybuchu rewolucji lutowej i obalenia Mikołaja II Romanowa.


Rząd tymczasowy nowo powstałego ZSRR tuż po zakończeniu wojny domowej przyznał kobietom prawa wyborcze, a działaczka Aleksandra Kołłontaj przekonała Włodzimierza Lenina, aby 8 marca ogłosić oficjalnym świętem państwowym i Międzynarodowym Dniem Kobiet. Aż do 1965 r. nie był to jednak dzień wolny od pracy.

Kwiatem symbolizującym Dzień Kobiet jest w wielu krajach akacja. Fot. wikimedia/ domena publiczna
Kwiatem symbolizującym Dzień Kobiet jest w wielu krajach akacja. Fot. wikimedia/ domena publiczna

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Polsce i na świecie. Dlaczego obchodzimy to święto?

Dzień Kobiet obchodzono w Polsce jeszcze przed II wojną światową, ale prawdziwą popularność święto to zdobyło dopiero w czasach PRL. Tradycyjnie wręczano paniom podarunki – goździki i tulipany oraz słodycze, kawę, rajstopy i inne prezenty. W sentymentalną podróż do tych czasów zabrali w 2022 r. widzów twórcy programu „Tacy byliśmy”.


Nawet jeśli prawdą jest, jak się mówi, że mężczyźni rządzą światem, to pewnym jest, że kobiety rządzą mężczyznami. Z okazji Dnia Kobiet sentymentalna podróż do lat dawno minionych, w których życie nie wyglądało tak jak teraz. Jak kilkadziesiąt lat temu świętowano Dzień Kobiet? Jak wyglądało życie codzienne, domowe i zawodowe pań? Czy panowie obawiali się coraz większego uczestnictwa swoich towarzyszek w życiu społecznym i zawodowym? Jacy wtedy byliśmy? – napisano w opisie odcinka „Dzień Kobiet”, który można obejrzeć w TVP VOD.


W 1975 r. Dzień Kobiet dzięki decyzji ONZ stał się świętem międzynarodowym. Tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. Jest to okazja, by spojrzeć wstecz na zmagania i dokonania z przeszłości, a co ważniejsze, by spojrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał oraz możliwości, jakie otwierają się przed następnymi pokoleniami kobiet (…). Przyjmując rezolucję, Zgromadzenie Ogólne uznało znaczącą rolę kobiet w rozwoju społecznym oraz procesach pokojowych. Wezwało również do zakończenia dyskryminacji oraz udzielenia większego wsparcia kobietom, aby mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym – napisano na stronie Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie w artykule poświęconym historii Dnia Kobiet.

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie. Fot. wikimedia/ Mbiele Happi
Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie. Fot. wikimedia/ Mbiele Happi

Źródło cytatu:


Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie. Międzynarodowy Dzień Kobiet: spojrzenie w przeszłość, art. opublikowany na oficjalnej stronie www.unic.un.org.pl w marcu 2005 r.

Więcej na ten temat