Rozrywka

Kartka z kalendarza – 25 marca. Dziś urodziny świętuje Elton John!

Fot. TVP
Elton John, brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i aktor obchodzi dzisiaj swoje 77. urodziny. Fot. Leon Neal/Getty Images
podpis źródła zdjęcia

25 marca to dzień, w którym urodziny obchodzą wielkie gwiazdy muzyki i kina, takie jak Elton John czy Sarah Jessica Parker. Kto świętuje imieniny? I jakie wydarzenia zapisały się tego dnia na kartach historii? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące daty 25 marca!

Dziś jest 85. dzień i 13. tydzień roku. Rok 2024 jest rokiem przestępnym, co oznacza, że do jego końca pozostało jeszcze 281 dni.


Przed nami Wielkanoc, która w 2024 roku wypada w niedzielę 31 marca. Koniec astronomicznej wiosny, a co za tym idzie powitanie lata nastąpi za 87 dni.

Kto obchodzi dziś imieniny?

25 marca imieniny obchodzą: Maria, Mariola, Małgorzata, Ireneusz, Łucja, Nikodem, Wieńczysław, Wieńczysława, Dyzma, Lutomysł.

O której wschodzi i zachodzi dziś Słońce?

W poniedziałek 25 marca 2024 roku wschód Słońca rozpocznie się o godz. 5:25, a zachód będzie miał początek ok. godz. 17:55.

Ile potrwa dzień 25 marca?

Dzień potrwa dzisiaj 12 godzin i 30 minut. Będzie krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny i 15 minut oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godziny i 48 minut.
Kulminacja zjawiska marcowej pełni, nazywanej Pełnią Robaczego Księżyca, nastąpi w poniedziałek 25 marca. Fot. Yongkiet Jitwattanatam/Shutterstock
Kulminacja zjawiska marcowej pełni, nazywanej Pełnią Robaczego Księżyca, nastąpi w poniedziałek 25 marca. Fot. Yongkiet Jitwattanatam/Shutterstock

25 marca – w jakiej fazie jest dziś Księżyc?

25 marca 2024 roku nastąpi pełnia Księżyca. Maksimum zjawiska nazywanego Pełnią Robaczego Księżyca wypada tego dnia o godzinie 8:01 (czasu polskiego).


Wschód naturalnego satelity Ziemi rozpocznie się dziś o godz. 18:19, a zachód o godz. 5:35. Oświetlenie Księżyca wyniesie 100 proc.


Znakiem zodiaku urodzonych 25 marca jest Baran.

25 marca – jakie nietypowe święto dziś obchodzimy?

Dzień Czytania Tolkiena odbywa się co roku 25 marca z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego. To wyjątkowy dzień dla miłośników twórczości Tolkiena oraz adaptacji filmowych jego dzieł stworzonych przez Petera Jacksona. Data tego święta nie jest przypadkowa. 25 marca przypada istotny dzień w legendarnym, stworzonym przez pisarza Śródziemiu – rocznica upadku Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.


25 marca stanowi dobrą okazję na promowanie wybitnej twórczości J.R.R. Tolkiena. Z tej okazji szkoły i biblioteki na całym świecie organizują spotkania literackie, konkursy oraz akcje wspólnego czytania powieści mistrza literatury fantasy.

J.R.R. Tolkien zasłynął jako autor trylogii „Władca Pierścieni” oraz  „Hobbita” , które uznaje się za kamienie milowe literatury fantasy. Fot. PAP/Photoshot
J.R.R. Tolkien zasłynął jako autor trylogii „Władca Pierścieni” oraz „Hobbita” , które uznaje się za kamienie milowe literatury fantasy. Fot. PAP/Photoshot
Na zdjęciu JRR Tolkien (fot. Haywood Magee/Getty Images)

Niezwykłe życie JRR Tolkiena. Zobacz dokument o „twórcy światów” w TVP VOD

Kultura

Międzynarodowy Dzień Pamięci Zniesienia Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami przypada 25 marca każdego roku. Święto zostało ustanowione przez ONZ w 2006 roku, aby uczcić pamięć wszystkich ludzi dotkniętych niewolnictwem, torturami i przesiedleniami. Dzień ten ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na niebezpieczeństwa płynące z rasizmu i uprzedzeń.


Międzynarodowy Dzień Solidarności z Uwięzionymi i Zaginionymi Pracownikami ONZ został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby zwrócić uwagę na pracę personelu i sił pokojowych ONZ oraz organizacji pozarządowych i dziennikarzy, którzy zostali zatrzymani, uwięzieni lub zaginęli podczas wykonywania swoich obowiązków.


Międzynarodowy Dzień Gofra obchodzony jest co roku 25 marca. Ciekawostką jest, że początkowo święto to nie miało bezpośredniego związku z pyszną, chrupiącą przekąską. Data 25 marca zbiega się ze świętem Zwiastowania Pańskiego (znanego także jako Dzień Matki Boskiej), które w języku szwedzkim brzmi „Vårfrudagen”.


Ze względu na podobieństwo brzmienia słów „Vårfrudagen” i „Våffeldagen”, dzień ten z czasem zaczął być kojarzony z tradycją jedzenia gofrów, która rozprzestrzeniła się poza granice Skandynawii.


Z tej okazji zachęcamy do zapoznania się z przepisami na pyszne gofry, zaprezentowanymi w jednym z odcinków programu śniadaniowego Telewizji Polskiej „Pytania na śniadanie”.

Kto urodził się 25 marca?

25 marca urodziny obchodzą ważne postacie świata polskiego kina, sportu, nauki i literatury.


Franciszek Fiszer (1860) – polski erudyta, filozof, uznawany za pierwowzór postaci Pana Kleksa,

Janusz Ziejewski (1906) – polski aktor filmowy i teatralny,

Wiesława Mazurkiewicz (1926) – polska aktorka, znana z roli dubbingowej profesor McGonagall w serii filmów o Harrym Potterze oraz roli w serialu „Stawka większa niż życie”,

Wiesław Myśliwski (1932) – polski pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej „Nike”. „W poszukiwaniu zaginionego buta”, spektakl na postawie prozy pisarza w reżyserii Izabelli Cywińskiej, jest dostępny w serwisie TVP VOD,

Stanisław Baranowski (1935) – wybitny polski glacjolog, klimatolog i badacz polarny, 

Izabella Cywińska (1935) – polska reżyserka filmowa, krytyk teatralny, polityk, w latach 1989-1991 minister kultury i sztuki ,

Marek Czyż (1968) – polski dziennikarz i prezenter telewizyjny, prowadzący główny program informacyjny Telewizji Polskiej „19.30”, który można oglądać na antenie TVP1 lub na platformie TVP VOD.

Magdalena Stużyńska-Brauer (1974) – polska artystka kabaretowa i aktorka, która wcieliła się w rolę Marcysi w kultowym serialu „Złotopolscy”.

Marek Czyż, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, prowadzi program informacyjny Telewizji Polskiej „19.30”. Fot. Leszek Szymański/PAP
Marek Czyż, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, prowadzi program informacyjny Telewizji Polskiej „19.30”. Fot. Leszek Szymański/PAP

Dziś również przypadają rocznice narodzin znanych gwiazd Hollywood.


25 marca 1942 roku na świat przyszła Aretha Franklin, ikona muzyki soul, gospel i bluesa. Artystka, między innymi dzięki takim przebojom jak „I Say a Little Prayer” czy „Respect”, zdobyła 18 nagród Grammy i uplasowała ponad 100 przebojów na listach bestsellerów.


Pięć lat po narodzinach Arethy Franklin na świat przyszła kolejna postać, która odcisnęła znaczący ślad w dziejach muzyki. Elton John urodził się 25 marca 1947 roku w Londynie jako Reginald Kenneth Dwight. Jego charyzma, ponadprzeciętny talent, dyskografia obejmująca ponad 30 albumów studyjnych i hity takie jak „Your Song”, „Rocket Man” czy „I’m still standing” stały się nieodłączną częścią kanonu muzyki popularnej.


Sir Elton, jak często nazywano go po otrzymaniu tytułu szlacheckiego od królowej Elżbiety II, jest również znany ze swojej działalności charytatywnej. Muzyk założył fundację Elton John AIDS Foundation, która działa na rzecz walki z AIDS.


Artysta ma na koncie wiele prestiżowych nagród, w tym Emmy, Grammy oraz dwa Oscary za najlepszą piosenkę oryginalną do filmu „Król Lew” oraz do filmu „Rocketman” , przedstawiającego historię jego życia i kariery.

Aretha Franklin i Elton John wzięli udział w 85. gali urodzinowej Tony'ego Bennetta w 2011 roku. Fot. Jemal Countess/Getty Images
Aretha Franklin i Elton John wzięli udział w 85. gali urodzinowej Tony'ego Bennetta w 2011 roku. Fot. Jemal Countess/Getty Images

Poza tym, 25 marca urodziny świętują trzy znakomite aktorki znane z kultowych amerykańskich produkcji.


Brenda Strong (1960) – aktorka znana z roli Mary Alice Young z serialu „Gotowe na wszystko”,

Marcia Cross (1962) – amerykańska aktorka, która wcieliła się w postać Bree Van De Kamp w serialu „Gotowe na wszystko”,

Sarah Jessica Parker (1965) – gwiazda amerykańskiego serialu „Seks w wielkim mieście”, wielokrotnie nagradzana za rolę Carrie Bradshaw.

25 marca – wydarzenia w historii Polski

25 marca 2024 r. Elton John kończy 77 lat. Fot. Leon Neal/Getty Images

Elton John kończy 77 lat. Jak słynny artysta zmienił świat muzyki?

Kultura

W 1933 roku Sejm RP przyjął ustawę rozszerzającą zakres przywilejów odznaczonych Orderem Virtuti Militari. W serwisie TVP VOD można obejrzeć film dokumentalny, „Kosa. Opowieść o Karolu Pniaku”, o pilocie myśliwców podczas II wojny światowej, wielokrotnie odznaczanym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.


W 1985 roku odbyła się premiera filmu „Baryton” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Dokument przedstawiający bogatą twórczość polskiego reżysera można obejrzeć na platformie TVP VOD.


W 1992 roku papież Jan Paweł II ustanowił nowy podział administracyjny polskiego Kościoła katolickiego.


W 1994 roku rozpoczął się druk banknotów obiegowych serii „Władcy polscy”. Banknoty z datą emisji 25 marca 1994 roku są pierwszymi banknotami dopuszczonymi do obiegu po polskiej denominacji.


W 1996 roku brytyjska para królewska Elżbieta II i książę Filip złożyła wizytę w Polsce.


W 2007 roku Adam Małysz po raz ostatni w swojej karierze zdobył Kryształową Kulę Pucharu Świata w skokach narciarskich.


W 2022 roku prezydent USA, Joe Biden, odwiedził Polskę.

W czasie swojej jedynej wizyty w Polsce królowa Elżbieta II odwiedziła Warszawę i Kraków. Fot. Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz/PAP
W czasie swojej jedynej wizyty w Polsce królowa Elżbieta II odwiedziła Warszawę i Kraków. Fot. Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz/PAP

25 marca – wydarzenia na świecie

W 1807 roku Wielka Brytania oficjalnie zniosła niewolnictwo.


W 1857 roku nastąpiło całkowite zaćmienie Słońca, które było widoczne nad południowo-wschodnią Australią, Pacyfikiem i środkowym Meksykiem.


W 1988 roku w Orlando na Florydzie polski pływak, 20-letni Artur Wojdat, ustanowił rekord świata na 400 metrów stylem dowolnym.


W 1990 roku na Węgrzech odbyły się pierwsze po upadku komunizmu demokratyczne wybory parlamentarne.


W 1996 roku kometa Hyakutake zbliżyła się na najmniejszą odległość do Ziemi, dzięki czemu można ją było obserwować gołym okiem.


W 2001 roku Dania, Finlandia, Szwecja oraz należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) Islandia i Norwegia przystąpiły do układu z Schengen.

KNZ
Więcej na ten temat