27 marca urodziny świętuje Quentin Tarantino. Dziś obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Teatru. Kto ma imieniny? Co wydarzyło się tego dnia w historii? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące daty 27 marca!
Dziś jest 87. dzień i 13. tydzień roku. Rok 2024 jest rokiem przestępnym, co oznacza, że do jego końca pozostało jeszcze 279 dni.
Przed nami Wielkanoc, która w 2024 roku wypada w niedzielę 31 marca. Koniec astronomicznej wiosny, a co za tym idzie – powitanie lata – nastąpi za 85 dni.
Kto obchodzi dziś imieniny?
27 marca imieniny obchodzą: Ernest, Lidia, Rupert, Aleksander, Archibald, Augusta, Benedykt, Franciszek, Gelazy, Gelazja, Jan, Łazarz, Macedoniusz, Robert oraz Rzędzimir.
O której wschodzi i zachodzi dziś Słońce?
Dzisiaj, 27 marca 2024 roku, wschód Słońca rozpocznie się o godz. 5:19, a zachód będzie miał początek ok. godz. 18:03.
Ile potrwa dzień 27 marca?
Dzień potrwa dzisiaj 12 godzin i 39 minut. Będzie krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny i 2 minuty oraz dłuższy od najkrótszego o 5 godzin.27 marca – w jakiej fazie jest dzisiaj Księżyc?
Księżyc wciąż znajduje się w fazie pełni, która rozpoczęła się 25 marca. Widoczność jego tarczy stopniowo maleje. Oświetlenie Księżyca wyniesie dziś 95,48 proc.
Wschód naturalnego satelity Ziemi rozpocznie się dziś o godz. 20:50, a zachód o godz. 5:54.
Znak zodiaku urodzonych 27 marca
Znakiem zodiaku urodzonych 27 marca jest Baran. Zodiakalne Barany to osoby urodzone pomiędzy 20 marca a 19 kwietnia.
27 marca – jakie jest dzisiaj święto?
W Kościele katolickim jeszcze dziś trwa okres Wielkiego Postu. W tym roku Wielki Post kończy się 28 marca.
Już jutro rozpoczną się obchody triduum paschalnego, najważniejszego czasu w roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Triduum paschalne w 2024 roku przypada na 28 marca (Wielki Czwartek), 29 marca (Wielki Piątek) i 30 marca (Wielka Sobota).

27 marca – jakie nietypowe święto dziś obchodzimy?
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę inauguracji międzynarodowego festiwalu Teatr Narodów w Paryżu w 1957 roku, kiedy to na jednej scenie znalazły się zespoły teatralne z obu stron żelaznej kurtyny.
27 marca każdego roku znacząca osobistość ze świata teatru wygłasza specjalne orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Inicjatywa ta rozpoczęła się w 1962 roku, kiedy to pierwszą taką przemowę wygłosił Jean Cocteau. Autorem tegorocznego orędzia jest norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie literatury, Jon Fosse. Ostatnie słowa przemowy dramatopisarza mają szczególny wydźwięk w obecnym czasie:
,,To proste. Wojna i sztuka to przeciwieństwa. Wojna i pokój to przeciwieństwa. Sztuka to pokój.
Kto urodził się 27 marca?
Dziś, 27 marca, swoje 61. urodziny świętuje legendarny reżyser i scenarzysta, Quentin Tarantino. Przyszedł na świat 27 marca 1963 roku w Knoxville, w Tennessee, i już od najmłodszych lat wiedział, że jego serce należy do kina. Jego debiut reżyserski, „Wściekłe psy” z 1992 roku, z miejsca uczynił go gwiazdą, a kolejne dzieła, takie jak „Pulp Fiction”, „Kill Bill”, „Django” czy „Bękarty wojny”, tylko utwierdziły jego pozycję jako mistrza kinematografii.
Zdobywca dwóch Oscarów, Tarantino uznawany jest za jednego z głównych przedstawicieli postmodernizmu filmowego. W swoich filmach, nierzadko wzbudzających kontrowersje, reżyser nie boi się mieszać gatunków i poruszać tematów tabu. Nie stroni od brutalności i ironii, a każde jego dzieło obfituje w pełne napięcia dialogi i wbijające w fotel sceny. Tarantino w pełni zasłużył na miano najbardziej wpływowego i kontrowersyjnego twórcy współczesnego kina.

27 marca urodziny obchodzą również inne, ważne postacie świata kina, sportu, nauki i literatury:
Andrzej Nebeski (1939) – perkusista i pianista, członek zespołów Niebiesko-Czarni i Polanie, lider grupy ABC;
Mieczysław Święcicki (1936) – aktor, piosenkarz, członek kabaretu Piwnica pod Baranami;
Krzysztof Wakuliński (1949) – polski aktor teatralny, filmowy i radiowy, wystąpił m.in. w filmach „Komediantka”, „Wielka wsypa”, „Ucieczka z kina «Wolność»”;
Maria Schneider (1952) – francuska aktorka, znana z roli w filmie „Ostatnie tango w Paryżu”;
Henryka Krzywonos (1953) – polska działaczka opozycji w czasach PRL, uczestniczka strajków na Wybrzeżu w 1980 r., członek prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, od 2015 r. posłanka na Sejm; Dokument przedstawiający kulisy strajków w Trójmieście w 1980 roku jest dostępny w serwisie TVP VOD;

Krzysztof Pieczyński (1957) – polski aktor, poeta i pisarz; znany z ról w serialach „Na dobre i na złe”, „Dom” i „Życie Kamila Kuranta”; wystąpił m.in. w filmach „Krzyk”, „Jasminum” i „Jack Strong”;
Agnieszka Dygant (1973) – polska aktorka, znana m.in. z ról w filmie „Serce na dłoni” i serialach „Na dobre i na złe” oraz „Niania”;
Mariah Carey (1970) – amerykańska wokalistka słynąca ze swojego niesamowitego, pięciooktawowego głosu;
Fergie (1975) – amerykańska wokalistka popowa, członkini grupy muzycznej The Black Eyed Peas;
Jessie J (1988) – brytyjska piosenkarka i autorka piosenek.

Co wydarzyło się 27 marca?
27 marca przypadają ważne rocznice w dziejach historii Polski:
997 – biskup praski Wojciech dokonał masowego chrztu mieszkańców Gdańska;
1818 – rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w Warszawie; obrady otworzył car Aleksander I Romanow;
1928 – nastąpiło otwarcie Sejmu i Senatu II kadencji; 96 lat temu odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu RP w nowej Sali Posiedzeń;
1943 – w odwecie za akcję pod Arsenałem naziści rozstrzelali na dziedzińcu więziennym Pawiaka 140 Polaków i Żydów;
1945 – 27 i 28 marca NKWD aresztowało 15 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, których następnie przewieziono do Moskwy i osadzono w więzieniu na Łubiance;
2006 – w Krakowie zmarł Stanisław Lem, przedstawiciel polskiej literatury science fiction, filozof, futurolog i eseista; uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy.