Rozrywka

Kartka z kalendarza – 19 kwietnia. Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Ludność cywilna wypędzana z domów po stłumieniu powstania w getcie warszawskim. Zdjęcie pochodzi z raportu Jurgena Stroopa z 16.05.1943, nosi tam oryginalny tytuł „Mit Gewalt aus Bunkern hervorgeholt”
Na zdjęciu, pochodzącym z raportu Stroopa, mieszkańcy getta warszawskiego wyprowadzani z kamienicy przez Niemców. Fot. Reprodukcja/ PAP
podpis źródła zdjęcia

Dziś przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji w kraju odbywa się upamiętniająca to wydarzenie akcja „Żonkile”. 19 kwietnia to także data urodzin znakomitego aktora, Jana Kobuszewskiego, który przyszedł na świat w 1934 roku. Co jeszcze wydarzyło się tego dnia w historii?

Dzisiaj obchodzimy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, największego aktu oporu Żydów przeciwko nazistowskiej okupacji podczas II wojny światowej.


19 kwietnia 1943 roku Żydzi zdecydowali się odpowiedzieć na rozpoczętą przez nazistów akcję „Reinhardt”, której celem była ostateczna eksterminacja ludności żydowskiej. W nierównej walce mieszkańcy getta postawili zdecydowany opór przeciwko przeważającym siłom niemieckim, dając tym samym świadectwo niezłomnej woli walki o honor i godność.


W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich Polin po raz kolejny organizuje społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile”. Akcja, której towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, ma na celu podkreślenie siły społecznej wspólnoty i solidarności.

Papierowe żonkile symbolizują pamięć o powstańcach z 1943 roku. Fot. Beata Zawrzel/Reporter/EastNews
Papierowe żonkile symbolizują pamięć o powstańcach z 1943 roku. Fot. Beata Zawrzel/Reporter/EastNews
Dziś na ulicach polskich miast wolontariusze rozdają przechodniom papierowe żonkile. Marek Edelman, który przeżył powstanie, w każdą rocznicę jego wybuchu składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta. Tym samym żonkile stały się symbolem pamięci o walczących bohaterach z 1943 roku.

Rocznica urodzin Jana Kobuszewskiego

Dzisiaj przypada 90. rocznica urodzin Jana Kobuszewskiego, jednego z najbardziej cenionych aktorów polskiego teatru, telewizji i kabaretu. Urodzony 19 kwietnia 1934 roku w Warszawie, Kobuszewski związany był z kabaretem Dudek i Kabaretem Starszych Panów.


Aktor zasłynął m.in. z gry w spektaklach: „Dziady” Adama Hanuszkiewicza oraz „Skąpiec” Jana Bratkowskiego, czy też kreacji oszusta mieszkaniowego w serialu „Alternatywy 4”. Artysta zmarł 28 września 2019 roku, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w historii polskiej kultury.

Jan Kobuszewski, znakomity polski aktor i artysta kabaretowy, urodził się 19 kwietnia 1934 roku w Warszawie. Fot. Zygmunt Januszewski/ TVP
Jan Kobuszewski, znakomity polski aktor i artysta kabaretowy, urodził się 19 kwietnia 1934 roku w Warszawie. Fot. Zygmunt Januszewski/ TVP

„Przysięga Ireny” od dziś w kinach

„Przysięga Ireny” to polsko-kanadyjska produkcja, której współproducentem jest Telewizja Polska. Film, przedstawiający losy Ireny Gut-Opdyke, kobiety, która w czasach II wojny światowej pomagała Żydom, narażając własne życie, już dziś można oglądać w kinach. W obsadzie filmu znaleźli się: Andrzej Seweryn, Eliza Rycembel, Sophie Nelisse i Dougray Scott.

Kto obchodzi dziś imieniny?

19 kwietnia imieniny obchodzą: Jerzy, Leon, Adolf, Adolfa, Cieszyrad, Dionizjusz, Dionizy, Ekspedyt, Ekspedyta, Konrad, Leontyna, Tymon, Sokrates, Wierzyn, Wigilia, Wincenty, Włodzimir.

Znak zodiaku urodzonych 19 kwietnia

Znakiem zodiaku osób urodzonych 20 marca a 19 kwietnia jest Baran.

O której wschodzi i zachodzi dziś Słońce?

Dziś, w piątek, wschód Słońca rozpocznie się o godz. 5:27. Zachód słońca nastąpi ok. godz. 19:42.

Co wydarzyło się 19 kwietnia w historii?

Jak co roku 19 kwietnia wolontariuszki i wolontariusze akcji „Żonkile” będą wręczać papierowe kwiaty mieszkańcom Warszawy. Fot. Adam Burakowski/ Reporter/ East News

Akcja „Żonkile” w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Z kraju

W 1809 roku podczas wojny polsko-austriackiej wybuchła bitwa pod Raszynem.

W 1831 roku w czasie powstania listopadowego rozegrała się bitwa pod Boremlem.

W 1882 roku zmarł Karol Darwin, przyrodnik, twórca teorii ewolucyjnego powstawania gatunków poprzez dobór naturalny.

W 1997 roku zmarła Maria Wittekówna, komendantka Wojskowej Służby Kobiet AK, pierwsza w Polsce kobieta generał.

W 2005 roku Joseph Ratzinger, niemiecki kardynał, został wybrany na papieża, przybierając imię Benedykt XVI.

19 kwietnia obchodzimy kilka nietypowych świąt, m.in. Dzień Czosnku oraz Dzień Rowerowy.

KNZ
Więcej na ten temat