Janusz Stokłosa jest twórcą muzyki do wielu polskich produkcji filmowych i musicali, w tym do wystawianego na Broadwayu „Metra” w reżyserii Janusza Józefowicza. Urodzony w Rabce-Zdroju kompozytor odpowiada ponadto za oprawę muzyczną kilkudziesięciu przedstawień teatralnych, w tym Teatru Telewizji. Poza muzyką zajmuje się pilotowaniem samolotów.
Z Rabki-Zdroju na Broadway
Janusz Stokłosa to twórca wysokich lotów, który oprócz doskonałego słuchu i talentu muzycznego posiada licencję pilota zawodowego. Większość życia poświęcił jednak muzyce – jest autorem ponad dwustu partytur do spektakli teatralnych, filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych.
Pod kierownictwem muzycznym Janusza Stokłosy zrealizowano łącznie trzy emitowane w TVP1 programy: „MdM” (1994-2001), „Przebojowa noc” oraz „Złota sobota” (2007). Autorem dwóch ostatnich formatów jest Janusz Józefowicz, któremu Stokłosa współpracy raczej nie odmawia. To właśnie on wyreżyserował słynny musical „Metro”, który w 1992 r. doczekał się amerykańskiej premiery na Broadwayu. Zarówno tego dnia, jak i podczas kolejnych przedstawień w Minskoff Theatre w Nowym Jorku kompozytor Janusz Stokłosa towarzyszył orkiestrze jako dyrygent. Za muzykę do musicalu został nominowany do broadwayowskiej Tony Award, w kategorii: „najlepsza partytura teatralna w sezonie 1991/1992”.

Sukces „Metra” z muzyką Janusza Stokłosy
Musical Józefowicza zaowocował nie tylko uznaniem dla twórcy wykorzystanych w nim utworów, lecz pomógł też zaistnieć na polskiej scenie m.in. Edycie Górniak, Nataszy Urbańskiej, Dodzie, Małgorzacie Rogalskiej czy Robertowi Janowskiemu. Od 1991 r. „Metro” zagrano w Polsce ponad 2,5 tysiąca razy, co czyni musical jednym z najchętniej wystawianych spektakli w kraju.

Kompozycje Janusza Stokłosy usłyszymy także w wielu innych musicalach. Wśród nich możemy wyróżnić „Piotrusia Pana” (2000), „Romea i Julię” (2004) oraz „Politę” (2011) – wszystkie w reżyserii Janusza Józefowicza. Oprócz tego Stokłosa jest autorem muzyki, która została wykorzystana w kilkunastu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Kilka z nich obejrzymy na platformie TVP VOD, a są to: „Jedenaste przykazanie” (1988), „Rififi po sześćdziesiątce” (1989). „Wynajmę pokój” (1993), „Ekstradycja 3” (1998) czy „Dylematu 5” (2006).
Janusz Stokłosa – muzyk i aktor
W 1997 r. Janusz Stokłosa spróbował swoich sił jako aktor, występując w filmie Olafa Lubaszenki pt. „Sztos”. Po 14 latach wziął udział w jego kontynuacji pt. „Sztos 2” (2011) i, podobnie jak w pierwszej części, był po prostu sobą, wcielając się w muzyka.
Od 2006 r. Janusz Stokłosa prowadzi uroczyste koncerty bożonarodzeniowe z udziałem najwybitniejszych gwiazd polskiej opery i estrady. Występy pod jego batutą odbywają się w stałym miejscu, w katedrze cystersów w Pelplinie.
Stokłosowie – rodzina wielkich artystów
W 2010 r. w Szanghaju odbyła się światowa premiera spektaklu „Zatańczmy Chopina (Let’s Dance Chopin)” z muzyką Janusza Stokłosy. Reżyserią przedstawienia zajęła się córka kompozytora – Maria Stokłosa. Entuzjaści muzyczni mogą kojarzyć to nazwisko również dzięki twórczości urodzonego w 1986 r. w Krakowie bratanka Janusza – Jana Stokłosy, wybitnego artysty i założyciela istniejącej od 2018 r. orkiestry Stokłosa Collective Orchestra.