Kultura

„Jako pisarz narodziłem się w sowieckim łagrze”. Kim był Gustaw Herling-Grudziński?

Pisarz Gustaw Herling-Grudziński spogląda w lewą stronę, trzymając dłoń na wysokości podbródka. Mężczyzna wydaje się zamyślony.
Gustaw Herling-Grudziński to autor powieści pt. „Inny świat”. Fot. Grzegorz Rogiński/ PAP
podpis źródła zdjęcia

Gustaw Herling-Grudziński był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy, którego twórczość ukształtowały przede wszystkim osobiste doświadczenia. Skazany przez NKWD spędził półtora roku w łagrze w Jercewie, a barbarzyństwo, z którym się tam zetknął, opisał w swej najsłynniejszej powieści pt. „Inny świat”. Jego dorobek potwierdza słowa Wisławy Szymborskiej o tym, że „życie […] pisze najbardziej dramatyczne scenariusze”.

Losy wielkiego pisarza

Kornel Makuszyński był jednym z najbardziej poczytnych autorów przed II wojną światową. Zdjęcie z 1931 r. Fot. Wikipedia

Kornel Makuszyński – optymista mimo trudów. „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”

Kultura

Gustaw Herling-Grudziński, autor znany przede wszystkim z powieści „Inny świat”, urodził się 20 maja 1919 r. w Kielcach w spolonizowanej rodzinie żydowskiej. Jego rodzice: Dorota Bryczkowska i Jakub Herling-Grudziński byli właścicielami dużego folwarku w Skrzelczycach. Krótko po narodzinach syna sprzedali jednak majątek i kupili młyn w Suchedniowie, gdzie wychowywali chłopca.

Ojciec chciał, by Gustaw podjął studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Młody Grudziński był jednak humanistą – kochał literaturę i to o niej chciał się uczyć, dlatego postanowił studiować filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Tam nawiązał współpracę z takimi czasopismami jak „Ateneum” czy „Pion”, choć jeszcze wtedy nie planował, że zostanie pisarzem. Myślał raczej o karierze uniwersyteckiej. Wydarzenie, które skłoniło do go pisania, miał nastąpić dopiero parę lat później.

Grudziński był literatem, ale i wnikliwym obserwatorem sytuacji politycznej w kraju. Był współzałożycielem Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej, która rozpoczęła działalność 15 października 1939 r. Podobną organizację pisarz próbował założyć we Lwowie. Tamtejsza rzeczywistość nie była jednak dla niego zbyt łaskawa. Gustaw nie mógł znaleźć stabilnego zatrudnienia, w związku z czym zaczęły doskwierać mu problemy finansowe.

Pełen nadziei wyjechał więc do Grodna, gdzie udało mu się zdobyć angaż w teatrzyku kukiełkowym. Wciąż jednak szukał dla siebie lepszego zajęcia i w 1940 r. podjął próbę przedostania się na Litwę. Wśród osób, które mu w tym pomagały, był jednak zdrajca – niejaki Mickiewicz, który jak się potem okazało, był tajnym pracownikiem NKWD.

Za co Gustaw Herling-Grudziński trafił do łagru?

Grudzińskiego aresztowano pod zarzutem szpiegostwa na rzecz niemieckiego wywiadu i skazano na pięć lat pobytu w obozach. Nie przemawiały za tym żadne konkretne dowody, a jedynie sam fakt przekroczenia granicy i niemieckie brzmienie nazwiska (Herling).


To wystarczyło NKWD, by go skazać – najpierw na obóz w Witebsku, potem w Leningradzie, Wołogdzie, a następnie łagier w Jarcewie pod Archangielskiem. W tym ostatnim panowały nieludzkie warunki. Brakowało jedzenia, przez co więźniowie byli wycieńczeni i zapadali na ciężkie choroby. Grudzińskiemu udawało się czasem zdobyć jakąś żywność, dzięki temu, że pracował jako tragarz, a do jego zajęć należało m.in. rozładowywanie wagonów z produktami.

Jak Gustaw Herling-Grudziński wydostał się z obozu?

Pisarz wymusił zwolnienie z Jercewa drastyczną głodówką i w 1942 r. opuścił obóz na mocy układu Sikorski-Majski. Półtoraroczny pobyt w łagrze w znaczący sposób odbił się na jego zdrowiu – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Swoje doświadczenia Grudziński zawarł w książce pt. „Inny świat” z 1951 r., która pozostaje jego najsłynniejszym dziełem i zarazem jednym z najbardziej brutalnych opisów łagrowego życia.

Gustaw Herling-Grudziński po aresztowaniu przed NKWD w Grodnie (1940). Fot. Wikipedia
Gustaw Herling-Grudziński po aresztowaniu przed NKWD w Grodnie (1940). Fot. Wikipedia

„Inny świat” – najbardziej znana powieść Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Na zdjęciu Aleksander Kamiński (fot. Adam Mottl/PAP)

„Polska walcząca – to my wszyscy”. Niezwykła historia Aleksandra Kamińskiego

Kultura

„Inny świat” to do bólu prawdziwy obraz sowieckich obozów z okresu II wojny światowej. Powieść ma charakter pamiętnika, narracja jest prowadzona w pierwszej osobie. To jednocześnie intymny zapis wspomnień, jak i ważna dokumentacja historii – opowieść o totalitaryzmie, zbrodniczej ideologii, ale także zachowaniu psychiki ludzkiej w obliczu niehumanitarnych warunków.


Grudziński, pisząc „Inny świat”, był głęboko zainspirowany „Wspomnieniami z domu umarłych” Fiodora Dostojewskiego. Sam tytuł nawiązuje do motta z powieści rosyjskiego pisarza, które brzmi: „Tu otwierał się inny, odrębny świat do niczego niepodobny; tu panowały inne odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy”.


Dzieło Dostojewskiego pojawia się również bezpośrednio w fabule, w której pojawiają się sceny, gdy główny bohater „Innego świata” czyta „Wspomnienia z domu umarłych”, a lektura ta skłania go do refleksji.

Gustaw Herling-Grudziński był głęboko zainspirowany twórczością Fiodora Dostojewskiego. Fot. Cezary Pecold/ PAP
Gustaw Herling-Grudziński był głęboko zainspirowany twórczością Fiodora Dostojewskiego. Fot. Cezary Pecold/ PAP

Co jeszcze napisał Gustaw Herling-Grudziński?

Gustaw Herling-Grudziński jest autorem łącznie ponad 50 utworów prozatorskich, zarówno krótszych, jak i bardziej obszernych. Większość z nich napisał, gdy osiadł w Neapolu w 1955 r. – to tam pisarz znalazł swój azyl, w którym czuł, że może w pełni oddawać się literackiej pasji. W 1957 r. opublikował opowiadanie pt. „Książę niezłomny”, w którym opisywał włoską emigrację antyfaszystowską. Ważnym dziełem jest również wielotomowy „Dziennik pisany nocą”, który pisarz prowadził od 1971 r. aż do śmierci.

Znakomitą lekturą jest także opowiadanie „Wieża” (1958), w którym człowiek napiętnowany doświadczeniami z II wojny światowej snuje refleksje o sensie cierpienia i ludzkiej samotności.

„Inny świat” ukazał się w Polsce dopiero po ponad 30 latach od pierwszego wydania w Londynie

Grudziński do Polski nigdy nie powrócił, ale zależało mu na tym, by jego dzieła trafiały do polskich czytelników. To dlatego już w 1947 r. założył wraz z Jerzym Giedroyciem emigracyjne pismo „Kultura”, które miało rozpowszechniać w kraju i na świecie literaturę bez cenzury – obrazującą świat takim, jaki jest, a nie taki, na jaki starają się go kreować politycy. Nie zawsze jednak było to możliwe. Dzieła Grudzińskiego aż do końca lat 70. pozostawały w Polsce nieznane, a pierwsze oficjalne polskie wydanie „Innego świata” pojawiło się dopiero w 1988 r. (ponad 30 lat po angielskim!).

Gustaw Herling-Grudziński przez większość swojego życia mieszkał w Neapolu. Fot. Grzegorz Rogiński/ PAP
Gustaw Herling-Grudziński przez większość swojego życia mieszkał w Neapolu. Fot. Grzegorz Rogiński/ PAP

Na co zmarł Gustaw Herling-Grudziński?

Gustaw Herling-Grudziński zmarł 4 lipca 2000 r. w Neapolu w wyniku wylewu krwi do mózgu. Został pochowany na neapolitańskim cmentarzu Poggio Reale. Choć polscy czytelnicy późno zetknęli się z jego twórczością, dziś autor „Innego świata” uchodzi za jednego z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku, który pozostaje w kanonie lektur szkolnych, a jego książki stanowią cenne dziedzictwo literackie.

AN
Więcej na ten temat