Ślub to najważniejsze wydarzenie dla każdej pary, która pragnie związać się na całe życie. Sezon ślubny rozpocznie się już niebawem i potrwa od czerwca do końca września. O tym, jakie trendy królują w 2024 roku i jak najlepiej przygotować się do tej uroczystości opowiedziała nam wedding plannerka – Justyna Grzymała.
Kim jest wedding planner i czym się zajmuje?
Wedding planner to osoba, która pomaga w planowaniu ślubu, nadzoruje podpisywane umowy i doradza we wszystkich kwestiach okołoślubnych (od zaproszeń przez dekoracje, suknie ślubną, fryzurę, makijaż aż po busy dla gości i rozliczenia z salą weselną).
Jaką rolę odgrywa w przygotowaniach do ślubu?
Podczas przygotowań do ślubu wedding planner jest wsparciem dla pary młodej, dbając, aby wszystkie ustalenia były zgodne z wizją nowożeńców. W dniu ślubu jest do wykonania wiele zadań, które z reguły spadają na świadków czy najbliższą rodzinę (np. rozkładanie imiennych winietek, odbiór bukietu ślubnego, potwierdzenie dostawy tortu). Kiedy zatrudniamy wedding plannera, wszystkim zajmuje się zespół zaufanych profesjonalistów, a para młoda i najbliżsi mogą skupić się na przeżywaniu tego dnia i dobrej zabawie.
Na czym obecnie najbardziej zależy przyszłym nowożeńcom podczas przygotowań do ślubu?
Dla par młodych najważniejszy jest termin oraz lokalizacja wesela. Zgodnie z tradycją wesele powinno odbywać się w okolicach domu rodzinnego panny młodej, ale dziś mamy większe możliwości i uroczystości są organizowane w całej Polsce. Najchętniej wybierane terminy to soboty od czerwca do sierpnia. Jednak coraz popularniejsze są wesela w piątki lub niedziele. Często w inny dzień tygodnia niż sobota cena za talerzyk jest niższa, co pozwala zaoszczędzić.
Podczas przygotowań najważniejszy jest harmonogram działań, który daje poczucie, że wszystko jest zorganizowane w odpowiednim momencie. Bardzo pomaga w tym wsparcie wedding plannera, który przygotowuje dla pary młodej dokładny grafik oraz pilnuje, aby wszystkie ustalenia zostały zrealizowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Pośpiech nie jest dobrym doradcą i najlepiej spokojnie podejmować wszystkie decyzje.
Kiedy najlepiej rozpocząć przygotowania do uroczystości?
Najlepiej rozpocząć przygotowania minimum na rok przed planowaną datą ślubu, dlatego że niektóre sale mają zarezerwowane terminy na długo do przodu. Zaproszenia dobrze zamówić w drukarni około 5 miesięcy przed ślubem, a rozdać 3 miesiące przed uroczystością.
W jakich miesiącach pary najchętniej biorą ślub?
Czerwiec-lipiec-sierpień-wrzesień. Kiedyś najpopularniejsze były lipiec i sierpień, natomiast aktualnie sezon ślubny trwa od czerwca do końca września.
Jakie trendy ślubne wracają do łask?
Po kilku latach popularności dekoracji z suszonych kwiatów lub traw pampasowych do łask wracają stonowane biało-zielone dekoracje weselne z kwiatami sezonowymi. Wraca też minimalizm we fryzurach oraz makijażach, coraz częściej wybierane są delikatne makijaże oraz gładkie koki, które w ostatnich latach zostały wyparte przez hollywoodzkie fale i mocne, rozświetlone makijaże.
Jakich atrakcji możemy spodziewać się, idąc na wesele w najbliższej przyszłości?
Atrakcje imprezowe:
· fotobudka 360 stopni lub fotobudka w busie (volkswagen „ogórek”);
· malowanie portretów gości na żywo;
· wyrzutnie iskier na pierwszy taniec/tort;
· wyświetlanie filmu z ceremonii podczas oczepin (filmowcy w trakcie trwania wesela montują film ze ślubu i pierwszego tańca).
Atrakcje kulinarne:
· tatar siekany na żywo;
· piękny słodki stół z monoporcjami deserów;
· ogromny tort podany z pokazem wyrzutni iskier;
· stół włoski/stoły tematyczne.
Jaki styl weselny jest obecnie najpopularniejszy?
Najczęściej organizujemy wesela w stylu klasycznej elegancji/glamour (w pałacach) lub w stylu ogrodowym (w szklarniach, stodołach).
Jak ważne dla państwa młodych jest to, aby ich wesele miało konkretny motyw przewodni?
Motyw przewodni to z reguły jakiś element, który wyróżnia historię państwa młodych, coś. co ich bliscy z nimi kojarzą. Wiele par nie decyduje się jednak na motywy przewodnie, wybierając ponadczasową klasykę, aby móc po latach wrócić wspomnieniami do tego dnia i nie mieć poczucia, że można coś było zrobić inaczej.
Jakie kolory wybieranych przez przyszłe pary młode dodatków dominują w tym sezonie ślubnym?
Zdecydowanie biel, ciepła zieleń, brzoskwinia i błękit.
Jakie kwiaty są obecnie najczęściej wybierane, a jakie najlepiej sprawdzą się w roli ślubno-weselnej dekoracji?
Róże, peonie, dalie, gipsówka, groszek pachnący.
Jakie rozwiązania, na które podczas ślubno-weselnych przygotowań decydują się państwo młodzi, obecnie uchodzą za nietypowe, ale mają potencjał, aby spowszednieć?
Personalizowane przysięgi ślubne – coraz więcej par się na nie decyduje, ponieważ małżonkowie mają możliwość powiedzenia kilku słów od siebie zarówno podczas ceremonii cywilnej, jak i kościelnej. Warto porozmawiać z urzędnikiem lub księdzem wcześniej, aby upewnić się, że jest na to zgoda, ale z reguły nie stanowi to problemu.
Gdzie najlepiej szukać inspiracji pomocnych w przygotowaniu do ślubu i wyprawieniu wesela?
W internecie (Instagram, Pinterest) lub podczas wydarzeń takich jak dni otwarte sal weselnych czy targi ślubne.
Jakie miejsca na organizację ślubu i wesela są najlepsze, a jakie najchętniej wybierane? W jakim otoczeniu? Dlaczego akurat takie?
Najchętniej wybierane są miejsca z ogródkami, do których goście mogą wyjść podczas przyjęcia, a młoda para może zrobić sobie sesję poślubną w trakcie trwania wesela. Większość par zdecydowanie preferuje wynajmowanie lokalu na wyłączność, co nie zawsze jest jednak możliwe (czasem w obiekcie jest kilka sal i jednocześnie odbywa się kilka wesel). Ważnym elementem jest też lokalizacja, baza noclegowa oraz możliwość organizacji przyjęcia poprawinowego.
Czy młode pary decydują się na coraz skromniejsze wesela? Co zazwyczaj decyduje o tym, że stawiamy na minimalizm?
Coraz więcej par decyduje się na minimalizm w spersonalizowanej formie, często wolą zrobić świetną imprezę z noclegami dla 70 osób niż ogromne wesele na 200 osób, ale bez atrakcji, poprawin czy w mniej eleganckim miejscu. Myślę, że ma na to również wpływ świadomość, ile jedzenia marnuje się po weselu, jeśli np. zaplanujemy dużą ilość dań gorących.
Im więcej gości, tym lepiej? Jakie przekonania obecnie dominują w tej kwestii i jaką rolę odgrywa liczba zaproszonych osób w kontekście weselnych przygotowań?
To myślenie już odchodzi do lamusa. Coraz więcej par organizuje wesela na 80-120 osób, jednak oczywiście w różnych regionach Polski wesela organizuje się na minimum 200 osób. Wszystko zależy od preferencji pary młodej. Im więcej gości, tym koszt za menu jest wyższy, natomiast wszystko zależy od lokalizacji.
Czy rola świadków ulega ostatnio zmianie? A jeśli tak, czym jest to spowodowane?
Świadkowie nadal spełniają ważną funkcję w dniu ślubu, jednak raczej skupiają się na dbaniu o komfort nowożeńców oraz pomaganiu im w natłoku zadań i ustaleń. Zatrudniając wedding plannera odciąża się również świadków, którzy mogą korzystać z jego pomocy i rady.
Każda młoda para chciałaby, aby dzień jej ślubu był perfekcyjny od początku do końca. Z jakimi trudnościami najczęściej mierzą się przyszli nowożeńcy?
Najwięcej stresu generuje przygotowanie planu – co i kiedy powinno się wydarzyć, zarówno na etapie przygotowań i planowania, jak i podczas dnia ślubu. Ważne jest, aby rozpisać sobie kolejność oraz czas zdarzeń w dniu ślubu, aby wiedzieć, co będzie się po kolei działo. Dużym ułatwieniem jest współpraca z doświadczonym wedding plannerem, który przygotuje scenariusz dnia ślubu i wytłumaczy, co dokładnie będzie się działo.
Co Pani zdaniem będzie modne w najbliższym sezonie ślubnym? Na co będą stawiać przyszli nowożeńcy?
Zdecydowanie śluby plenerowe – kościelne, cywilne i symboliczne.