Dzień Dziecka jest świetną okazją na spędzenie czasu z najmłodszymi. Można obejrzeć jakiś film, który będzie świetną rozrywką nie tylko dla młodych, ale również tych starszych widzów. Proponujemy listę tytułów z TVP VOD, które sprawdzą się tego dnia doskonale na rodzinny seans, a szczególnie przypadną do gustu dzieciom.
10. „Wojna z dziadkiem” (2020) reż. Tim Hill
Czy wnuki mają zawsze dobre relacje z dziadkami? Niekoniecznie, zwłaszcza wtedy, gdy seniorzy zabierają im miejsce. Peter dowiaduje się od rodziców, że dziadek Ed zamieszka w ich domu. Radość chłopca mija, kiedy starszy pan zajmuje jego pokój, a chłopiec musi wynieść się na poddasze. Peter pragnie odzyskać swoje miejsce i wypowiada dziadkowi wojnę. Wymyśla coraz bardziej podstępne i zwariowane pomysły, aby pozbyć się seniora. Jednak starszy pan okazuje się godnym przeciwnikiem i odpłaca się wnukowi podobnymi akcjami. Kto wygra tę zaciętą walkę?
W „Wojnie z dziadkiem” widzowie zobaczą plejadę amerykańskich aktorów. Tytułowego dziadka zagrał Robert De Niro, a na ekranie pojawiają się choćby Christopher Walken, Uma Thurman, Cheech Marin czy Rob Riggle.

9. „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości” (2012) reż. Laurent Tirard
Asterix i Obelix wyruszają w nową misję. Akcja kolejnej części ich przygód rozgrywa się w 50 r. p.n.e., gdy Cezar podbija nowe miejsca na mapie Europy. Tym razem postanowił zająć wyspę zamieszkałą przez Brytów. Kiedy obrona wyspiarzy słabnie, ich królowa wysyła swojego najlepszego wojownika, aby odnalazł pewną wioskę Galów, która jako jedyna odparła atak rzymskiej armii. Tylko Asterix i Obelix mogą uchronić Brytów przed zostaniem częścią Cesarstwa Rzymskiego.
Lata mijają, a fenomen nieustraszonych Galów trwa i ma się naprawdę dobrze. W filmie „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości” w Obelixa wcielił się Gérard Depardieu, a Asterixa zagrał Edouard Baer. Na ekranie widzowie zobaczą także legendę francuskiego kina Catherine Deneuve jako królową Brytów.

8. „Lassie, wróć!” (2020) reż. Hanno Olderdissen
Najpopularniejszy czworonożny bohater powraca. Tytułowy pies z książki Erica Knighta już kilkukrotnie wracał na ekranie do domu. Ostatnio tę powieść adaptowali niemieccy filmowcy, a ich wersja przenosi przygody Lassie do współczesnych czasów.
Dwunastoletni Flo i jego suczka Lassie są nierozłączni. Niestety chłopiec będzie musiał rozstać się z ukochanym psem. Jego tata traci pracę, a w konsekwencji rodzina musi wynieść się z domu do małego mieszkania, gdzie czworonogi nie są akceptowane. Rodzina oddaje Lassie Priscilli – rozpieszczonej dziewczynce, która zabiera suczkę do domu nad morzem. Przy pierwszej nadarzającej się okazji psia bohaterka ucieka. Przebywa setki kilometrów, aby odnaleźć swoje dawnego właściciela. Flo również rozpoczyna poszukiwania Lassie. Czy dawni przyjaciele znowu będą razem?

7. „Tarapaty” (2017) reż. Marta Karwowska
Jak najlepiej spędzić wakacje? Szukając z przyjaciółmi ukrytego skarbu, który mógłby odmienić niezbyt wesołe życie. O trudach codzienności dużo wie dwunastoletnia Julka. Chodzi do szkoły z internatem, jej rodzice mieszkają w Kanadzie i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Po zakończeniu roku szkolnego miała pojechać do mamy i taty. Jednak plany się zmieniły, a Julka musi spędzić wakacje u ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek, z którym dziewczynka się zaprzyjaźnia. Bohaterowie przypadkiem natrafiają na plan prowadzący do ukrytego skarbu. Na drodze dzieciaków staje dwójka złodziei – niania i zjadacz cukierków.
6. „Był sobie pies” (2017) reż. Lasse Hallström
Kolejny tytuł, w którym twórcy udowadniają, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a zwłaszcza w trakcie okresu dorastania. Elizabeth Montgomery i jej ośmioletni syn ratują szczeniaka przed porażeniem słonecznym. Od tej pory pies, któremu rodzina daje na imię Bailey, towarzyszy chłopcu zarówno w tych trudnych, jak i pięknych momentach. Kiedy Ethan dorasta i ważniejsze stają się dla niego inne sprawy, wciąż od problemów potrafi uchronić go Bailey. Życie czworonoga nie jest niestety wieczne, ale dusza już tak, przechodząc w ciała kolejnych psów. Po latach Ethan spotka przyjaciela, choć niełatwo będzie mu go rozpoznać.

4. i 5. „Paddington” (2014) reż. Paul King i „Paddington 2” (2017) reż. Paul King
Paddington podbił serca widzów na całym świecie i stał się jednym z najpopularniejszych ekranowych misiów w historii kina. Postać stworzona wiele lat temu przez angielskiego pisarza Michaela Bonda doczekała się ostatnio aż dwóch filmów.
W pierwszej części Paddington przybywa z Peru do Londynu, gdzie przygarnia go rodzina Brownów. Od tej pory zwykłe życie Jonathana i jego siostry zostanie wywrócone do góry nogami przez misia, który doprowadza do zabawnych, ale także magicznych sytuacji. W drugiej części Paddington pakuje się w kolejne tarapaty. Niestety tym razem trafia do więzienia, gdzie towarzystwo nie jest zbyt miłe. Miś postanawia sprowadzić współwięźniów na dobrą drogę. Jego misja okaże się wyjątkowo trudna.

3. „O psie, który jeździł koleją” (2023) reż. Magdalena Nieć
Słynna szkolna lektura autorstwa Romana Pisarskiego doczekała się nareszcie filmowej adaptacji. Filmowcy postanowili przenieść historię o psim podróżniku z Włoch lat 50. XX w. do współczesnej Polski.
Lampo spędza czas w pociągach albo na stacjach kolejowych. Na jednej z nich poznaje pracownika kolei Piotra i jego córkę Zuzię. Pies zaprzyjaźnia się z dziewczynką. Gdy Zuzia z powodu poważnej choroby serca musi zostać w domu, Lampo jej tam towarzyszy. Niestety stan dziewczynki się pogarsza, a uratować może ją tylko droga operacja. Czworonożny przyjaciel pomaga rodzicom w zbiórce pieniędzy, ale czasu jest niewiele.

2. „Cudowny chłopak. Biały ptak” (2023) reż. Marc Forster
Bohaterowie filmu, nawet dziecięcy, nie zawsze muszą być dobrymi ludźmi. Jednak każdy zasługuje na drugą szansę. W filmie „Cudowny chłopak. Biały ptak” główny bohater musi zapłacić za krzywdy, które wyrządził szkolnemu koledze.
Julian został usunięty ze szkoły przez to, jak traktował Augiego. Musiał przenieść się do liceum, gdzie nie czuje się komfortowo. Ma trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, a jedyne oparcie znajduje w ekscentrycznej babci. Kobieta chce pomóc wnukowi i opowiada mu przewrotną historię swojej młodości. Może jej opowieść o niełatwym okresie dojrzewania i nietypowym przyjacielu zainspiruje chłopca do poprawy?

1. „Pies i Robot” (2023) reż. Pablo Berger
Nowy Jork jest miejscem tętniącym życiem, ale nie dla wszystkich. Pies jest samotnikiem, który obserwuje miasto i jego mieszkańców z okien bloku. Pewnego dnia kupuje sobie przyjaciela – Robota. Gdy ten ożywa, spędza każdą chwilę z Psem i zostają najlepszymi kumplami. Ich szczęśliwe życie pokrzyżuje wyjście na plażę w ostatnim dniu lata. Robot zostaje unieruchomiony po wejściu do wody, kiedy jego przyjaciela nie ma w pobliżu. Plaża ma być niebawem zamknięta po lecie, a sparaliżowanemu bohaterowi zostaje niewiele czasu, aby stamtąd uciec.
„Pies i Robot” był jedną z najbardziej chwalonych i nagradzanych animacji w ostatnim czasie. Otrzymał nominację do Oscara, a także statuetkę Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy film animowany”.
