Rozrywka

Canicross, czyli bieganie z psem. Jak zacząć? Poradnik dla początkujących

Zdjęcie przedstawiające biegacza oraz psa rasy husky. Poprzez rozwianą sierść i wystający język u psa wyraźnie widać, że bieg odbywa się w szybkim tempie. Biegacz ma na sobie sportowy strój, a pies specjalne szelki. Wokół można dostrzec roślinność typową dla obszaru leśnego.
Caincross to coraz bardziej popularny w Polsce sport, który polega na bieganiu wspólnie ze swoim pupilem. Żeby czerpać radość z tej aktywności, trzeba jednak dobrze się do niej przygotować. Fot. travelarium.ph/Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Ruch to zdrowie – zarówno dla człowieka, jak i jego psa! Dlaczego by więc nie uprawiać sportu wraz ze swoim pupilem? Jak się okazuje, ktoś już wpadł na taki pomysł i wymyślono canicross, który zdobywa coraz większą popularność w Polsce i na świecie. Jest to nie tylko świetna forma aktywności fizycznej, ale także doskonały sposób na budowanie więzi z pupilem.

Co to jest canicross?

We wrześniu na platformie TVP VOD pojawi się pięć nowych filmów, które trzeba zobaczyć. Fot. Materiały prasowe

Wrześniowe nowości w TVP VOD. Pięć filmów, które musisz obejrzeć

Filmy

Canicross to forma sportu, w której człowiek biega razem z psem, połączonym ze swoim właścicielem specjalną smyczą i uprzężą. Celem takiego treningu jest wspólne pokonywanie dystansu w szybkim tempie, gdy pies biegnie przed człowiekiem i pomaga mu, ciągnąc go do przodu.


Ta dyscyplina sportowa wywodzi się z mushingu, czyli wyścigów psich zaprzęgów, i z roku na rok staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla osób, które nie mają dostępu do większej liczby psów lub nie chcą inwestować w sprzęt zaprzęgowy. Canicross cieszy się także dużą popularnością wśród właścicieli, którzy regularnie biegają i chcieliby zapewnić swojemu czworonogowi jeszcze więcej ruchu, a przy okazji spędzać z nim więcej czasu.

Jak zacząć uprawiać canicross?

Zanim rozpocznie się regularne treningi, warto poświęcić czas na stopniowe przygotowanie siebie i swojego psa. Jeśli zwierzę nie jest przyzwyczajone do biegania, trzeba zacząć od krótkich spacerów, w trakcie których elementy biegowe będą wprowadzane stopniowo. W miarę upływu czasu można wydłużać dystans i zwiększyć intensywność ćwiczeń.


Kluczowym elementem szkolenia psa do canicrossu jest nauka biegania na smyczy. Powinien on opanować komendy „naprzód”, „lewo”, „prawo” oraz „stój”, aby bezpiecznie poruszać się podczas biegu.


Nie mniej ważne są także regularne wizyty u weterynarza i badania kontrolne, które pozwolą na sprawdzanie, czy canicross jest dla pupila odpowiedni, a jego stan zdrowia pozwala na duży wysiłek fizyczny.

Choć canicross wydaje się prosty, trzeba odpowiednio się do niego przygotować, aby psu ani jego właścicielowi nie stało się nic złego. Fot. Pavel1964/Shutterstock
Choć canicross wydaje się prosty, trzeba odpowiednio się do niego przygotować, aby psu ani jego właścicielowi nie stało się nic złego. Fot. Pavel1964/Shutterstock

Czy każdy pies może uprawiać canicross?

Premierowe odcinki tureckiej produkcji „Wichrowe wzgórze” będzie można oglądać na antenie TVP1. Fot. mat. prasowe TVP

„Wichrowe wzgórze” – turecki serial, który we wrześniu zastąpił „Złotego chłopaka”

Aktualności

Chociaż canicross może wydawać się idealnym sportem dla każdego psa, istnieją pewne kryteria, które warto wziąć pod uwagę, zanim rozpocznie się treningi.


Przede wszystkim bardzo ważny jest wiek zwierzęcia – młode psy nie powinny brać udziału w intensywnych treningach, aby nie uszkodzić rozwijających się stawów i kości. Najlepszym momentem na rozpoczęcie canicrossu jest okres, gdy pies osiągnie pełną dojrzałość fizyczną, czyli około 12-18 miesiąca życia.


Równie ważny jest stan zdrowia naszego pupila. Czworonogi cierpiące na schorzenia układu kostno-stawowego czy problemy kardiologiczne nie powinny uprawiać tego sportu. Przed rozpoczęciem treningów warto więc skonsultować się z weterynarzem i wykluczyć potencjalne przeciwwskazania. Nie bez znaczenia są także rasa i predyspozycje fizyczne. Psy energiczne i wytrzymałe, takie jak husky, owczarki czy border collie, są świetnymi kandydatami do canicrossu. Równie dużo radości z takiego biegania będą czerpać mniejsze rasy, jednak warto mieć na uwadze ich kondycję.


Należy też pamiętać, że w tym sporcie nie powinny uczestniczyć psy z krótkimi pyskami, takie jak mopsy czy buldogi. Mają one bowiem problemy z oddychaniem przy większym wysiłku i takie treningi mogą być dla nich bardzo męczące, a co za tym idzie – niebezpieczne.

Czy każdy pies może uprawiać canicross?

Ruszają zdjęcia do trzeciego sezonu serialu „Krew z krwi”. Dwie poprzednie serie są dostępne do obejrzenia na platformie TVP VOD. Fot. Grzegorz Press

Serial „Krew z krwi” będzie kontynuowany! Poprzednie sezony za darmo w TVP VOD

Aktualności

Canicross wymaga specjalistycznego sprzętu, który zapewni komfort i bezpieczeństwo zarówno biegaczowi, jak i jego psu.


Uprząż dla psa – powinna być dobrze dopasowana i zapewniać zwierzęciu swobodę ruchów, jednocześnie nie uciskając go. Warto zaopatrzyć się w uprząż dedykowaną do uprawiania canicrossu, gdyż jest ona specjalnie zaprojektowana, aby równomiernie rozkładać siłę ciągnięcia na ciele czworonoga.


Pas biodrowy dla biegacza – ten element sprzętu pozwala na wygodne połączenie biegacza z jego pupilem, aby nie musiał używać rąk do trzymania smyczy, lecz mógł się skupić na bieganiu. Pas jest wyposażony w elastyczne łączenie, redukuje ryzyko kontuzji pleców i ułatwia kontrolę nad psem podczas biegu.


Smycz z amortyzatorem – do uprawiania canicrossu potrzebna jest specjalna smycz, która amortyzuje nagłe szarpnięcia zwierzęcia, co minimalizuje ryzyko kontuzji zarówno u człowieka, jak i u czworonoga. Długość takiej smyczy powinna wynosić od 1,5 do 2 metrów.


Buty trailowe dla biegaczacanicross często uprawia się na terenach leśnych czy w górach, w związku z czym dobrze zainwestować w buty z bieżnikiem, które zapewnią lepszą przyczepność i stabilność.

AZ
Więcej na ten temat