Rozrywka

Święto nauczycieli i pracowników oświaty. Czy w Dzień Edukacji Narodowej jest wolne?

Zdjęcie przedstawiające salę lekcyjną. Przy biurku siedzi nauczycielka, a obok niej stoi uczennica, która trzyma zeszyt. Kobieta wskazuje na coś, co znajduje się w środku i wyjaśnia zagadnienie dziewczynce. W tle można dostrzec tablicę lekcyjną.
Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października. Wiele osób zastanawia się, czy jest to dzień wolny od pracy. Fot. Yuganov Konstantin/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Dzień Edukacji Narodowej jest ważnym świętem w polskim kalendarzu. Ma na celu nie tylko upamiętnienie powstania Komisji Edukacji Narodowej, ale także oddanie hołdu nauczycielom i pracownikom oświaty za ich trud wkładany w opiekę i nauczanie młodego pokolenia. Wiele osób zastanawia się, czy ten dzień jest wolny od pracy i na jakiej zasadzie funkcjonują wtedy szkoły.

Kiedy ustanowiono Dzień Edukacji Narodowej?

Dzień Edukacji Narodowej, potocznie nazywany także Dniem Nauczyciela, obchodzimy 14 października, który w tym roku wypada w poniedziałek. Jest to szczególny dzień, kiedy cała Polska wyraża wdzięczność i szacunek dla nauczycieli oraz pracowników oświaty, którzy poprzez swoją codzienną pracę wpływają na przyszłość młodych pokoleń.


Święto zostało ustanowione 26 stycznia 1972 r. w celu upamiętnienia powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN) – pierwszego na świecie ministerstwa oświaty, które miało na celu zreformowanie polskiego systemu edukacji.


W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych” – brzmi część ustawy.

Dzień Edukacji Narodowej (znany też jako Dzień Nauczyciela) został ustanowiony w 1972 r., aby uhonorować pracę nauczycieli i pracowników dydaktycznych. Fot. New Africa/ Shutterstock
Dzień Edukacji Narodowej (znany też jako Dzień Nauczyciela) został ustanowiony w 1972 r., aby uhonorować pracę nauczycieli i pracowników dydaktycznych. Fot. New Africa/ Shutterstock

Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Głównym bohaterem spektaklu „Deprawator” jest Witold Gombrowicz, który spotyka Czesława Miłosza. Fot. Materiały prasowe TVP

„Deprawator”. Teatralne spotkanie Gombrowicza z Miłoszem w TVP VOD

Teatr

Chociaż mogłoby się wydawać, że Dzień Edukacji Narodowej jest wolny, nie jest to prawda. Nie jest to bowiem święto państwowe, dlatego większość pracowników nie otrzymuje tego dnia wolnego.


Nauczyciele oraz pracownicy szkół również nie są tego dnia zwolnieni z obowiązku przyjścia do pracy, a jedynie z prowadzenia zajęć dydaktycznych, które wynikają z planu lekcji i programu nauczania. W związku z tym tego dnia wiele szkół organizuje uroczyste apele, akademie czy spotkania, które mają służyć uhonorowaniu pracy kadry pedagogicznej.

Jak funkcjonują szkoły w Dzień Edukacji Narodowej?

Dzień Nauczyciela to czas, kiedy dyrektorzy szkół wręczają nauczycielom i pracownikom administracyjnym nagrody oraz wyróżnienia, doceniając ich wkład w edukację i wychowanie młodzieży. Uczniowie zaś doceniają swoich nauczycieli, najczęściej obdarowując ich kwiatami.


W to święto najczęściej lekcje są skrócone, a uczniowie mają możliwość uczestniczenia w różnych wydarzeniach organizowanych na terenie szkoły, takich jak przedstawienia, konkursy czy warsztaty.

AZ
Więcej na ten temat