Pełnia Księżyca niezmiennie zachwyca i przyciąga wzrok miłośników nocnego nieba. Tym razem jednak czeka nas jeszcze bardziej spektakularne widowisko – superksiężyc. Już 17 października Ziemia, Słońce i nasz naturalny satelita, osiągając swoje perygeum, ustawią się w jednej linii. W rezultacie jasność i rozmiar Srebrnego Globu będą wyjątkowo imponujące, oferując widok, którego nie sposób przegapić.
Superksiężyc. Czym jest to zjawisko?
W czwartek 17 października 2024 r. będziemy świadkami wyjątkowego zjawiska astronomicznego – superksiężyca. Pojęcie to, wprowadzone 45 lat temu przez astrologa Richarda Nolle’a, odnosi się do momentu, gdy Księżyc osiąga perygeum, czyli znajduje się najbliżej Ziemi, będąc jednocześnie w fazie pełni.
Co sprawia, że superksiężyc budzi tak wielkie emocje? Przede wszystkim ze względu na swoją rzadkość – występuje średnio raz w roku, co czyni to zjawisko szczególnie wyczekiwanym przez obserwatorów nieba. W tym czasie Księżyc może wydawać się nawet o 14% większy i 30% jaśniejszy niż podczas zwykłej pełni.
Księżyc Myśliwych na październikowym niebie
Październikowa pełnia Księżyca nosi miano „Księżyca Myśliwych”, co nawiązuje do czasów, gdy myśliwi korzystali z jego blasku, by skuteczniej polować na zwierzynę i gromadzić zapasy na zimę. W czwartek 17 października Srebrny Glob nie tylko osiągnie pełnię, ale także znajdzie się w odległości ok. 363 763 km od Ziemi. To bardzo blisko, biorąc pod uwagę, że średnia odległość Księżyca wynosi ok. 384 400 km.
Choć moment kulminacyjny pełni nastąpi o godzinie 13:26 czasu polskiego, kiedy niebo będzie jeszcze jasne, prawdziwe piękno superksiężyca ukaże się dopiero po zmroku.
Jak najlepiej obserwować superksiężyc?
Najlepszym sposobem na podziwianie tego niezwykłego zjawiska jest znalezienie miejsca z dala od miejskich świateł. Superksiężyc można obserwować gołym okiem, jednak użycie lornetki lub teleskopu z pewnością pozwoli dostrzec więcej szczegółów jego powierzchni. O ile pogoda dopisze, będzie to doskonała okazja, aby spędzić wieczór na świeżym powietrzu, celebrując jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, jakie mamy szansę zobaczyć.