Z kraju

Zima zbliża się do Polski. Kiedy zanotujemy jej początek w 2024 r.?

Miasto z lotu ptaka zimą. Budynki ze spiczastymi dachami pokrywa śnieg. W powietrzu unoszą się płatki śniegu.
Zima nadchodzi do Polski. Sprawdź, kiedy dokładnie nastąpi jej początek w 2024 r. Fot. pklakda kavalenkava/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Śnieg pojawił się już w wielu regionach Polski, wobec czego wielu z nas zastanawia się, kiedy tak naprawdę zaczyna się zima? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – zależy od tego, czy mówimy o zimie astronomicznej, czy kalendarzowej. Sprawdź, kiedy wypada pierwszy dzień zimy w 2024 r.

Ferie zimowe 2025 zostaną zorganizowane w czterech turach od 20 stycznia do 2 marca. Fot. Evgeny Atamanenko/ Shutterstock

Ferie zimowe 2025 – sprawdź terminy dla wszystkich województw

Z kraju

Od początku listopada 2024 r. w wielu rejonach Polski spadł pierwszy śnieg. Opady te, choć jeszcze sporadyczne, nieubłaganie zwiastują zbliżający się czas mroźnej aury.


Zima może być definiowana na różne sposoby, zależnie od przyjętych kryteriów. Zima astronomiczna odnosi się do cykli natury, kalendarzowa – do przyjętej tradycji, a meteorologiczna – do praktycznych potrzeb analizy pogody. Jakie daty wyznaczają rozpoczęcie każdej z nich?

W górach zanotowano już pierwsze oznaki zimy. Kiedy dotrze ona do pozostałych części kraju? Fot. Piotr Krześlak/ Shutterstock
W górach zanotowano już pierwsze oznaki zimy. Kiedy dotrze ona do pozostałych części kraju? Fot. Piotr Krześlak/ Shutterstock

Kiedy zaczyna się astronomiczna zima w 2024 r.?

Najdłuższa noc i najkrótszy dzień w roku przypadają na przesilenie zimowe, które w 2024 r. nastąpi 21 grudnia. Z tą datą wiąże się początek astronomicznej zimy. To moment, gdy Słońce osiąga najniższe położenie na półkuli północnej, symbolicznie otwierając sezon mrozów i śniegu.

Początek kalendarzowej zimy

W kalendarzu na rok 2024 oficjalnie powitamy zimę w niedzielę 22 grudnia. Ta data, choć umowna, jest powszechnie przyjęta i mocno zakorzeniona w tradycji.


Po przesileniu zimowym dni zaczynają się stopniowo wydłużać, co prowadzi do kolejnych zmian w cyklu pór roku – aż do równonocy wiosennej (20 lub 21 marca), która zakończy kalendarzową zimę i rozpocznie wiosnę.

Powitanie zimy okiem meteorologów

Meteorolodzy przyjęli bardziej praktyczny podział, ustalając, że sezon zimowy zaczyna się 1 grudnia i trwa do końca lutego. Ułatwia im to analizowanie statystyk klimatycznych oraz planowanie prognoz.

Już niebawem rozpocznie się kalendarzowa i astronomiczna zima. Fot. Shaiith/ Shutterstock
Już niebawem rozpocznie się kalendarzowa i astronomiczna zima. Fot. Shaiith/ Shutterstock

Zima stulecia w Polsce – wspomnienie mroźnych rekordów

Przy okazji pierwszych chłodów warto wspomnieć o słynnej zimie stulecia z przełomu lat 1978 i 1979. Wtedy to, 31 grudnia 1978 r., w sylwestrową noc Polskę sparaliżowały intensywne śnieżyce i rekordowe mrozy, które w wielu miejscach sięgały nawet –30°C.


Wiele dróg było nieprzejezdnych, dostawy prądu i ciepła zostały przerwane, a miasta pogrążyły się w chaosie. W niektórych regionach pokrywa śnieżna osiągała ponad metr grubości. Był to jeden z najtrudniejszych zimowych okresów w historii kraju.


Czy tegoroczna zima będzie podobna? Czy czekają nas białe święta? Tego dowiesz się z naszego artykułu: Zima 2024/2025. Długoterminowa prognoza pogody.

Wielu z nas doskonale pamięta koniec 1978 r., gdy do Polski dotarła fala arktycznych mrozów. Fot. Jan Morek/ PAP
Wielu z nas doskonale pamięta koniec 1978 r., gdy do Polski dotarła fala arktycznych mrozów. Fot. Jan Morek/ PAP
Więcej na ten temat