Filmy

Koprodukcja TVP „Pociągi” Macieja Drygasa zwyciężyła na Międzynarodowym Festiwalu IDFA

Kadr z filmu „Pociągi”. Młodzi ludzie znajdują się na peronie i z dużymi torbami zmierzają w stronę pociągu.
Koprodukcja TVP „Pociągi” Macieja Drygasa została zauważona przez jury na festiwalu IDFA w Amsterdamie i przyznano jej najważniejszą nagrodę. Fot. materiały prasowe/ TVP
podpis źródła zdjęcia

„Pociągi” będące koprodukcją Telewizji Polskiej zostały docenione w Amsterdamie na festiwalu IDFA, który uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych kinu dokumentalnemu na świecie. Film otrzymał główną nagrodę oraz wyróżniono go za najlepszy montaż, za który odpowiedzialny był Rafał Listopad.

O czym opowiada film „Pociągi”?

Film „Pociągi” w reżyserii Macieja Drygasa to niezwykła, osobista podróż przez XX wiek, opowiedziana wyłącznie za pomocą archiwalnych materiałów. Produkcja ukazuje nie tylko piękno i magię podróży koleją, ale także dramatyczne historie. Całość dopełnia wysublimowana ścieżka dźwiękowa z kompozycjami Pawła Szymańskiego, która nadaje filmowi wyjątkowy klimat.

Film Macieja Drygasa z prestiżową nagrodą

Juliusz Machulski był gościem nowego odcinka podcastu „Rekonstrukcja cyfrowa TVP”. Fot. Materiały prasowe TVP

Stanisław Tym miał zagrać Siarę w „Kilerze”? Juliusz Machulski w „Rekonstrukcji Cyfrowej TVP”

Rozrywka

Jury w swoim oświadczeniu podkreśliło, że decyzja o nagrodzeniu filmu „Pociągi” była jednogłośna. „To odważne i kreatywne wykorzystanie materiałów archiwalnych” – zaznaczono. Produkcja zdobyła również nagrodę za najlepszy montaż, za który odpowiadał Rafał Listopad. Jury doceniło jego pracę, stwierdzając, że „film został zmontowany z mistrzowską precyzją, a obrazy i dźwięki stworzyły wyjątkową podróż przez czas”.


Jak wyjaśnia na swojej stronie reżyser – „«Pociągi» to artystyczna i refleksyjna wyprawa przez XX wiek, zbudowana wyłącznie z archiwalnych nagrań. To film bez słów, łączący piękno z goryczą, w którym radość podróży przeplata się z jej cieniem, a chwile szczęścia splatają się z bólem rozpaczy”.

Jak podkreślił sam reżyser, film „Pociągi” to wyprawa do XX wieku i głęboka refleksja nad tym okresem w historii. Fot. materiały prasowe/ TVP
Jak podkreślił sam reżyser, film „Pociągi” to wyprawa do XX wieku i głęboka refleksja nad tym okresem w historii. Fot. materiały prasowe/ TVP

O Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych (IDFA)

Festiwal IDFA w Amsterdamie to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego, które gromadzi twórców i publiczność z różnych zakątków globu.


Podczas trwającego 10 dni wydarzenia widzowie mają okazję obejrzeć dziesiątki dokumentów poruszających różnorodne tematy, takie jak historia, przyroda, światowe konflikty czy dialog międzykulturowy. W programie festiwalu znajdują się zarówno wybitne dzieła uznanych reżyserów, jak i śmiałe debiuty eksplorujące współczesne problemy społeczne i kulturowe.


W tym roku festiwal odbywa się w dniach od 14 do 24 listopada.

Więcej na ten temat